Dažādi plāni
Kā zināms, valdība pērn lēma taupīt uz ĢVP un plāni, ko ar šo pabalstu darīt šajā un turpmākajos gados, nepilna pusgada laikā mainījušies visai bieži. FM pērn, izstrādājot 2011. gada budžetu, rosināja ĢVP - astoņus latus mēnesī par katru nepilngadīgu bērnu - maksāt tikai par trūcīgu ģimeņu bērniem. Pēc LM iebildēm panākts kompromiss - pabalstu līdz šā gada 1. jūlijam maksāt tāpat kā līdz šim, bet no gada vidus veikt izmaiņas. LM piedāvāja vairākus risinājumus, lai pabalstu virzītu mērķtiecīgāk - maksātu tiem, kam tas vairāk nepieciešams.
Taču labklājības ministre Ilona Jurševska (ZZS) janvāra beigās paziņoja, ka tiek meklēti risinājumi, lai pabalstu nemainītu līdz 2014. gadam. Tas, pēc labklājības ministres janvāra beigās teiktā, būtu piemērotāks laiks pārskatīt ģimenes valsts atbalsta pasākumus, piemēram, mērķtiecīgāk strādājot pie nodokļu atvieglojumiem ekonomiski aktīvām ģimenēm. Tomēr aprīļa sākumā, kad Latvijā kārtējā misijā ieradās starptautisko aizdevēju pārstāvji, LM paziņoja, ka ĢVP reformēs ātrāk - ar nākamo gadu. Noprotams, ka ĢVP reforma iezīmēta kā viens no 2012. gada budžeta konsolidācijas virzieniem, kas ļaus nākamgad ietaupīt vairākus miljonus latu.
LM pašreizējie plāni paredz ĢVP ekonomiski aktīvajiem vecākiem aizstāt ar lielākiem iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) atvieglojumiem. Proti, palielināt ar IIN neapliekamo minimumu par katru atvasi no pašreizējiem 70 latiem līdz 102 latiem mēnesī. ĢVP saglabās nenodarbinātiem vecākiem, kā arī nodarbinātiem vecākiem, kuru ģimenēs ir vairāki bērni un nodokļa atvieglojums netiek piemērots par visiem bērniem. «Gan pie varianta tehniskā risinājuma, gan aprēķiniem vēl tiek strādāts,» noteica LM pārstāve Marika Kupče.
Pretrunas ministrijās
LM pārstāve saka, ka šogad ĢVP nekas nemainīsies. Jautāta, kā var tik droši apgalvot, ja LM cerības rast pabalstam no 1. jūlija trūkstošo naudu nav attaisnojušās, M. Kupče noteica: pašreizējie normatīvi paredz pabalsta izmaksu visa šā gada garumā, nauda tam ir jārod, un LM lūgusi FM nodrošināt nepieciešamo finansējumu. Šādu LM lūgumu FM vēl nav saņēmusi, Dienai teica FM pārstāve Baiba Melnace, nekomentējot to, vai par budžetu atbildīgā ministrija atvēlēs papildu resursus, kad saņems LM lūgumu.
Pretēji LM sacītajam FM pārstāve teica, ka pērn beigās atbalstītie normatīvi paredz līdz šā gada jūnijam maksāt pabalstu par katru bērnu, bet no jūlija - tikai trūcīgajiem. No šogad budžetā paredzētajiem 23 miljoniem latu ĢVP pirmajā ceturksnī izmaksāti 8,3 miljoni latu. Ja pabalstu no 1. jūlija maksātu tāpat kā līdz šim, tad papildus nepieciešami ap 11 miljoni latu.
Neoficiāli zināms, ka koalīcijā esot vienošanās trūkstošo naudu rast no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Tas gan varētu nepatikt starptautiskajiem aizdevējiem, kuri jau pirms kāda laika mudināja maksāt ĢVP vienīgi trūcīgajiem. Turklāt valdība sarunās ar aizdevējiem cita starpā ir apņēmusies stingrāk vērtēt pieprasījumus līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, mazināt šos tēriņus. Jaunās valdības apņemšanās patlaban ar aizdevējiem tiekot skaņotas.
Jāatzīmē, ka Latvijas sabiedrībā, spriežot pēc atsauksmēm Dienas pirms dažiem mēnešiem rīkotajā publiskajā diskusijā par demogrāfijas tēmu, ir nevienprātīgs viedoklis par ĢVP. Pašreizējās pabalsta sistēmas skeptiķi teic, ka ĢVP ir niecīgs un maksājams tikai tām ģimenēm, kam šis atspaids ir būtisks. Savukārt ĢVP atbalstītāji teic, ka ĢVP vairāk ir simboliska nozīme - ar tā atņemšanu valsts parādītu savu attieksmi pret ģimenēm ar bērniem.