Šāds bēdu stāsts skāris jau daudzu nozaru uzņēmumus. Kas atliek uzņēmējam, kam šī, iesaldētā, nauda, iespējams, bija vienīgie desmit vai pat simt tūkstoši eiro apgrozāmie līdzekļi, bet nu tos «jāiemaksā budžetā» līdz apstākļu noskaidrošanai? Tas ir brīdis, kad jāatlaiž darbinieki, jāpako čemodāns un jāpērk vienvirziena biļete uz Īriju… Protams, vēl ir iespēja algot juristus un cīnīties Eiropas līmenī, kā to darījuši daži uzņēmumi, bet - kur dabūt tam naudu? Tomēr, par spīti materiālajiem šķēršļiem, zinu, ka vēl vairāki uzņēmumi apsver šādu iespēju, un attiecīgi Latvijai var nākties arvien biežāk rosīties Eiropas Savienības (ES) tiesā.
Praktizējot Igaunijā, esmu secinājis, ka ziemeļu kaimiņi nav tik strikti attieksmē pret saviem nodokļu maksātājiem, kaut gan ir ļoti stingri. Piemēram, Igaunijas VID ļoti bieži uz laiku apstādina PVN numurus saviem uzņēmumiem. Arī Latvijā nereti redzams, ka Igaunijas partneriem pēkšņi nedarbojas PVN numurs, ja to pārbauda ES PVN reģistrā. Kāpēc Igaunijas VID tā dara? Tāpēc, ka tā lēmusi ES tiesa, un jau vismaz kopš 2009. gada Igaunijā to ievēro, attiecīgi mainot Igaunijas VID praksi, bet mēs tikmēr ākstījāmies ar «VID baltajiem sarakstiem».
Kaut arī saprotams, ka Latvijas VID darbinieki ir pārpūlējušies un cīnās ar nodokļu nemaksāšanas vējdzirnavām, uzrēķinus veicot divus trīs gadus pēc tam, kad iespējamā krāpšanās notikusi, bet jāsaprot arī, ka tikmēr mums uzkrājas ievērojami prasījumi pret valsti par ES tiesas rīkojumiem neatbilstošas prakses turpināšanu.
«Labajiem uzņēmumiem», ja tiem notiek audits, kam seko VID uzrēķins, ir beigas! Ja VID ģenerāldirektors atstājis spēkā VID uzrēķinu, tas «viss ir jāiemaksā valsts budžetā», un pēc tam varat tiesāties (ja iemaksas nenotiek - sākas piedziņa, tiek bloķēti konti, bet summas ir ļoti lielas). Tātad - tiek iesaldēti uzņēmuma naudas līdzekļi, pat nezinot, vai tiesa lems par labu VID vai ievēros ES tiesas rīkojumu. Tas vienmēr skar darbavietas - samazināšanas virzienā!
Tādos pašos apstākļos nosacīti «sliktie uzņēmumi», saņemot kārtējo VID uzrēķinu PVN jomā, kurš, kā jau minēju, arvien biežāk neatbilst ES tiesas praksei, var mierīgi neturpināt darbību. Vēl vairāk - parasti viņi uzrēķinam jau ir gatavi, jo attiecīgajai SIA nav savu pamatlīdzekļu un arī valdes locekļi ir vai nu ārzemnieki, vai pat vienkārši bomži. Turklāt - šādos apstākļos tieši sliktajiem uzņēmumiem ir lielas iespējas tiesāties, jo piedziņa pret šādu uzņēmumu nav iespējama.
Savukārt godīgam uzņēmumam, kam gadījušies negodīgi partneri, kuriem VID nav laikus veicis pārbaudes un nav pat, piemēram, uz laiku apturējis PVN numurus, vismaz pusē gadījumu vairs nebūs līdzekļu tiesāties un viņi būs materiāli iznīcināti.
*Baltic Legal Practice OU partneris, no Igaunijas