Tajā pašā laikā uzņēmēji bez īpašas sajūsmas runā par iedzīvotājiem, kas makulatūru atved paši, bet vairāki uzņēmumi, kas pieņēma makulatūru, patlaban ietur pauzi. Latvijas atkritumu vācēji neslēpj, ka savākto papīru augstākas cenas dēļ pārdod ārzemēs, pat Ķīnā.
Visi neder
Bez ievestā papīra mēnesī nepieciešamās 100-300 tonnas izejmateriāla nodrošināt nevar, atzīst SIA Vekover valdes priekšsēdētājs Jānis Meisters. Ekovati var ražot tikai no avīzēm, biezāks papīrs neder. Piemēram, zviedru papīru iepērk tikai tad, ja citu nevar dabūt, jo tas ir daudzas reizes pārstrādāts, tāpēc šķiedra neveidojas pietiekami gara, papīrs sabirst pulverī. No vairākām tipogrāfijām papīra atgriezumus iepirkt nevar, jo piejaukts etiķešu papīrs, kas ir cietāks, tāpēc ekovatei neder.
Turpat blakus Valmierā esošais SIA VLT no makulatūras ražo olu iepakojumu, kam izejmateriālu iepērk no Rīgas atkritumu savākšanas operatoriem, apliecināja uzņēmuma direktors Aivars Jekševics. Vietējais atkritumu apsaimniekotājs ZAAO nespējot nodrošināt vajadzīgo kvalitāti, un papīram pa vidu varot izrādīties arī kāds pārstrādei nederīgs priekšmets, piemēram,… gludeklis. Ja kāds iedzīvotājs atved makulatūru, to pieņem, bet grāmatas pārstrādei nederot. Lai nodrošinātu vajadzīgo daudzumu - piecus līdz sešus tūkstošus tonnu gadā -, arī šim uzņēmumam reizēm nākas pirkt makulatūru ārzemēs.
Visdažādākās iespējas tikt pie makulatūras izmanto SIA Papīrfabrika Līgatne. No lielveikaliem to pieņem par maksu. Daudzas bankas un citas iestādes vedot dokumentus, kurus iznīcina hidrošķaidītājā. Nule Vidzemes atkritumu apsaimniekotājs ZAAO uzņēmumiem piedāvājis jaunu pakalpojumu - ekokastes, kurās uzņēmumi var uzkrāt birojos izlietoto papīru, ko savāc bez maksas un nogādā Līgatnes papīrfabrikā. Notiek arī īpašas akcijas un projekti, piemēram, skolām par katru nodoto tonnu makulatūras pretī dod piecus kilogramus zīmēšanas papīra. Līgatnes papīra ražotājiem der visdažādākā makulatūra, turklāt tā nav jāatskavo, jo skavas pašas atdalās ražošanas procesā. «Ik pa brīdim esam spiesti iepirkt makulatūru arī no ārzemēm, turklāt, kad cena iet uz augšu, pa starpu pamanās ielavīties starpnieki,» stāsta SIA Papīrfabrika Līgatne padomes loceklis Pēteris Treimanis.
Kas vairāk maksā
Atkritumu apsaimniekošanas firmas neslēpj, ka tirgū visu nosaka cena, tāpēc bieži vien Latvijā savāktais papīrs nonāk ārzemēs. «Pērn kopā savākts vairāk nekā 2500 tonnu kartona un papīra, kas piemērots pārstrādei otrreizējai izmantošanai. Mazākā daļa šī apjoma tika nodota Līgatnes papīrfabrikā, lielākā - Klaipēdas papīra pārstrādes rūpnīcā. Līdz šim Klaipēdas uzņēmuma piedāvātā cena un samaksas termiņi ir bijuši ļoti konkurētspējīgi - labāki -, tas arī noteicis mūsu izvēli. Ņemot vērā otrreizējā kartona apjomu samazināšanos pēdējos mēnešos, konkurence šajā tirgū kļūst arvien asāka un situācija mainās dinamiski,» stāsta SIA Veolia vides serviss (kādreizējais atkritumu apsaimniekotājs Nelsens) komercdirektors Mārtiņš Korotkevičs. SIA L&T direktors Reinis Ceplis neatklāj, cik daudz makulatūras izdodas savākt un kam to pārdod Latvijā, bet norādīja - visu izšķir tas, kurš vairāk maksā, bijuši darījumi pat ar Ķīnu.