Projektu valdībai galdā celt varētu ātrākais 22.decembrī vai vēlākais 5.janvārī, izmaiņas varētu stāties spēkā gada sākumā. Tiesa, arī samazinot iemaksas, netiks sasniegts veco iemaksu līmenis. Pirms 1.marta vizīte pie speciālista maksāja divus latus, bet par uzturēšanos slimnīcā dienā bija jāmaksā 3- 5 lati.
Pacientu iemaksas pavasarī cēla, lai aizpildītu robu «apcirptajā» veselības aprūpes budžetā. Tagad iespēja pacientu iemaksas samazināt parādījusies galvenokārt tāpēc, ka no valsts naudas nebūs jāsedz trūcīgo pacientu iemaksas. Tām no Pasaules Bankas aizdevuma sociālā atbalsta tīkla ietvaros šogad Finanšu ministrija gada pēdējam ceturksnim piešķīra 516 tūkstošus latu, savukārt nākamajam gadam paredzēti 1,6 miljoni latu, stāsta VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis. «Lielāko daļu segsim uz šā ietaupījuma rēķina. Pārējo - veicot iekšēju pārdali,» saka J.Bundulis un piebilst: «Samazināt pacientu iemaksas ir ļoti svarīgi no veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības viedokļa. Turklāt, ja slimības ir ielaistas, valstij to ārstēšana izmaksā ļoti dārgi.» Lai samazinātu pacientu iemaksas, no veselības budžeta varētu vajadzēt dažus miljonus latu, Veselības norēķinu centrs vēl veicot precīzus aprēķinus.
Daudzas slimnīcas Dienai uzsvērušas, ka pēc pacientu iemaksu celšanas slimnieki novēloti vēršas pie ārsta, šādai rīcībai mēdz būt arī letāls iznākums. Piemēram, Aizkraukles rajonā kāda pensionāre divas dienas mājās nogulēja pēc infarkta. Lai arī sāpes bija lielas, ātro palīdzību nesauca, gaidīja, kad atnesīs pensiju, lai būtu nauda slimnīcai. Slimnīcā viņa nonāca jau intensīvās terapijas nodaļā, ārstiem viņas dzīvību neizdevās glābt.