Latvija zināmā mērā ir pat labākā stāvoklī nekā Grieķija, jo Latvijas valdība ar starptautisko aizdevēju palīdzību ķērusies pie problēmu risināšanas, kamēr Grieķija vilcinās sākt nepopulāras, bet nepieciešamas reformas. «Latvija ir sākusi dzīvot atbilstoši saviem līdzekļiem, bet Grieķija turpina dzīvot pāri saviem līdzekļiem,» secina P.Strautiņš.
Grieķi protestē
Grieķu izšķērdību atspoguļo milzīgais budžeta deficīts, kas sasniedzis 12,7% no iekšzemes kopprodukta (IK). Eirozonas valstīs tas nedrīkstētu pārsniegt 3% no IK, bet grieķi jau sen netiek galā ar šīs prasības izpildīšanu. Grieķijas valdība mierina ES, ka darīs visu iespējamo, lai jau 2012.gadā budžeta deficīts būtu mazāks par 3% no IK. Taču šis solījums nešķiet diez cik ticams, jo līdz šim Grieķijas apņēmība redzama tikai vārdos, nevis darbos.
Grieķijas sociālistu valdība, kas nāca pie varas oktobrī, vēlētājiem solīja dažādas sociālā atbalsta programmas, bet tagad nāksies paaugstināt nodokļus, iesaldēt vai samazināt algas un atlaist daļu sabiedriskā sektora darbinieku. Nav šaubu, ka tas izraisīs streiku un protestu vilni. «Lielāko daļu aizvadītās desmitgades cilvēki domāja, ka «viss kārtībā, mēs esam bagāti», bet tagad viņiem paziņo, ka valsts ir bankrotējusi,» laikrakstam The Observer stāsta politikas komentētājs Pavls Cims.
Bažas par domino efektu
ES amatpersonas raizējas, ka Grieķijas problēmas varētu izplatīties uz citām Eiropas dienvidu valstīm, piemēram, Portugāli, Spāniju un Itāliju, kam arī ir ievērojams budžeta deficīts. Grieķijas bankrots un izstāšanās no eirozonas ir ļaunākais scenārijs, ko ES nekādā gadījumā nevēlas pieļaut, jo baidās no iespējamā domino efekta. Grieķijas krīze jau pašlaik ir viens no iemesliem, kas veicina eiro kursa lejupslīdi attiecībā pret citām valūtām.
P.Strautiņš uzskata, ka ES būs spiesta kaut ko darīt, lai «noturētu Grieķiju virs ūdens». Eiropas presē parādījušās ziņas par aizdevumu, ko Grieķija varētu saņemt no Vācijas un citām Eiropas lielvalstīm. Taču šāds pavērsiens izraisītu Vācijas nodokļu maksātāju sašutumu un būtu slikts piemērs citām valstīm, kas nepilda eirozonas saistības. «Lielbritānijas vai Vācijas nodokļu maksātāji nevar apmaksāt citu neveiksmes. Solidaritāte nozīmē, ka visiem jāpakļaujas kopīgiem noteikumiem,» uzsver Vācijas ekonomikas ministrs Rainers Brīderle. Grieķijas valdība atzinusi, ka pašiem grieķiem būs jātiek galā ar savām problēmām. «Mēs, grieķi, esam atbildīgi par savas mājas savešanu kārtībā,» secina premjers Georgs Papandreu.