Dominē dāmas
Vārds «mentorings» ir nācis no grieķu valodas. Mentors - sengrieķu episkā varoņa Odiseja draugs un dēla Telemaha audzinātājs - bija pieredzējis vīrs, kurš labprāt dalījās savā dzīves gudrībā. Mūsdienās biznesa mentors ir pieredzējis un sekmīgs uzņēmējs, kas bez maksas konsultē, dalās savā pieredzē un sakaros ar pieredzes pārņēmēju, kas tikko kā ienācis uzņēmējdarbības pasaulē.
Latvijā šajā jomā aktīvi darbojas uzņēmējas un savas jomas profesionāles - sievietes -, kuras apvienojušās biedrībā Līdere. 2003. gada sākumā to dibināja astoņas sievietes. Biedrības vadītāja ir pieredzējusī izdevniecības Lietišķās informācijas dienests izpilddirektore Aiva Vīksna. Latvijā mentoringa kustība pastāv tikai dažus gadus, zināms, ka bez Līderes mentoru klubs darbojas arī pie Rīgas Ekonomikas augstskolas.
Par dalību mentoringa programmās, ko organizē biedrība Līdere, pieredzes pārņēmējiem nav jāmaksā, un arī mentors par dalīšanos pieredzē nesaņem atalgojumu. Par biedrības mentoru var kļūt uzņēmējs ar vismaz piecu gadu pieredzi biznesā, turklāt tie var būt gan uzņēmējdarbībā pieredzējušas dāmas, gan džentlmeņi.
Parasti mentoringa programma ilgst 11-12 mēnešu. Taču, ja abi par to var vienoties, mentors un pieredzes pārņēmējs var sadarboties arī pēc programmas noslēguma.
Mentorings praksē
Vairāku bērnudārzu un privātskolas biznesa vadītāja, SIA Patnis valdes priekšsēdētāja Zane Ozola, kura uzņēmējdarbībā ir 17, bet biedrībā Līdere darbojas četrus gadus, stāsta, ka sekmīga mentoringa īstenošanas pamats ir strukturēta metodika, kas nosaka, kādi ir mentora, kādi - pieredzes pārņēmēja pienākumi.
Līdere mentoringa programmas īsteno gan pati, gan arī sadarbībā ar citiem. Lec biznesā! gadījumā tā ir Hipotēku banka, biznesa ideju konkursa Ideju kauss gadījumā - Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un tās partneri.
Līdz šim SIA Patnis vadītājai bijuši pieci pieredzes pārņēmēji, no kuriem pāris ir izveidojuši savu biznesu. Tie ir mikrouzņēmumi, stāsta Ozola, taču Līderes savulaik ir nodevušas savu pieredzi arī sekmīgā kosmētikas ražotāja Madara Cosmetics biznesa veidotājām u. c. lielākiem uzņēmumiem.
Galvenais, norāda Ozola, ir tas, ka mentors palīdz jaunajam uzņēmējam saprast, vai viņa ideja būs dzīvotspējīga, vai tā izdosies.
Sākot sadarbību, mentors un pieredzes pārņēmējs paraksta vienošanos par sadarbību. Tālāk seko regulāri, vismaz reizi mēnesī, kontakti gada garumā, stāsta Ozola. Reizi pusgadā satiekas visi mentori un pieredzes pārņēmēji un dalās pārdomās par sasniegto. Sadarbības gada laikā tiek rīkoti arī profesionāļu semināri. Ļoti enerģiski šajā jomā strādā viena no Līderu sadarbības partnerēm - kompānijas Reaton dibinātāja Natālija Jakovļeva. Praksē tikšanās notiek tik bieži, cik par to vienojas mentors un pieredzes pārņēmējs.
No personiskajām attiecībām, kas veidojušās mentoringa gada laikā, atkarīgs, vai kontakti turpināsies arī pēc tam. Formāli šādas prasības nav, jo mentors jau sāk jaunu pieredzes nodošanas ciklu. Ja interese ir, tad sadarbība turpinās mentoru apaļā galda prāta vētras (brainstorming) diskusijās, kur pieredzes pārņēmējs strādā ar vairākiem mentoriem, vai arī citādi, stāsta Ozola.
Žēl, saka Ozola, ir tad, ja sadarbība sākas un pēc kāda laika pieredzes pārņēmējs pazūd no redzesloka. Saprotams, ka plānotais bizness var arī neizdoties, no tā neviens nav pasargāts, taču pieredze tik un tā paliek, bet, ja tu esi ieguldījis konsultācijās savu laiku un darbu un tas izgaist, ir skumji.
Lai pieredzes pārņemšana būtu sekmīga, daudz kas atkarīgs no pieredzes pārņēmēja pašiniciatīvas. Ja jaunais uzņēmējs gaida, ka visas viņa problēmas atrisinās mentors, tad tur diez vai kas izdosies. Vairākumā gadījumu Lec biznesā! mentori ir konkrētās jomas speciālisti, kuri nāk no biedrības Līdere vai arī kurus, izmantojot savus kontaktus, biedrība sameklē. Ozola arī uzsver - ja biznesa intereses pa īstam krustojas un ir pamats interešu konfliktam, tādā gadījumā mentors atsakās - ideju čiepšana te nenotiek.
Saikne nepārtrūkst
Viena no pērnā gada Lec biznesā! uzvarētājām bija Līga Tauriņa. Kopš šī gada februāra viņa vada savu izšūšanas salonu - darbnīcu Brodero.
Brodero patlaban strādā divi cilvēki. Uzņēmums nodarbojas ar izšūšanu uz visdažādākā veida tekstilizstrādājumiem - apģērbu, rotaļlietām, dāvanām u. tml. Pamatā Brodero klienti ir privātpersonas, taču ir bijuši arī lielāki pasūtītāji, kā, piemēram, Radisson Blu Hotels.
Tauriņas mentors bija uzņēmuma EK Auce līdzīpašniece Aija Vežuka. Jaunā uzņēmēja apmeklējusi EK Auce ražotni, tuvāk iepazinusies ar tekstilražošanas vidi, saņēmusi vērtīgus padomus jautājumos, kas saistīti ar biznesa organizāciju, dažāda veida ekonomiskajiem aprēķiniem u. tml. «Kontakti ir saglabājušies, attiecības nav pārrautas, tādēļ - ja gadījumā Brodero paplašinās savu biznesu, nostādot to vairāk uz rūpnieciskiem pamatiem, tad šo sadarbību varēs atkal aktivizēt,» lēš Tauriņa.
Būtiski maina biznesu
Arī cita pērnā gada Lec biznesā! uzvarētāja - Bērnu sporta akadēmijas projekta īstenotāja - Ilze Rašenbauma-Līce saka, ka arī pēc 26. oktobra, kad paredzēts mentoringa noslēguma pasākums, viņas sakari ar mentori Zani Ozolu turpināsies.
«Mentors - tas ir drošības sajūtas un vērtīgu padomu devējs, kas šaubu brīdī, balstoties uz savu pieredzi, pasaka, uz kuru pusi iet,» vērtē Rašenbauma-Līce. Viņas veidotā Bērnu sporta akadēmija piedāvā izglītības standartam un konkrētajam vecumposmam atbilstošu fiziskās izglītības programmu un tās realizēšanu pirmsskolas izglītības iestādē, t. i., piedāvā profesionālus sporta ārpakalpojumus.
Sākotnēji, stāsta jaunā uzņēmēja, bija domāts veidot stacionāru sporta iestādi bērniem, taču mentora iespaidā radusies doma par mobilu sporta pakalpojumu sniegšanu. Tādējādi tiek samazināti biznesa riski, nav jāiegulda telpu remontā un īrē. «Galvenais te bija sākt biznesu ar minimālu ieguldījumu,» saka Rašenbauma-Līce.
Savukārt viņas mentore stāsta, ka ideja attīstīt biznesu šādā virzienā radusies, vērojot, kā Latvijā pēdējā laikā attīstās nelieli privātie bērnudārzi, kuri nav tik lieli, lai varētu atļauties sporta speciālistu, bet kuriem šāda vajadzība ir, un izdevīgāk viņiem to pirkt kā ārpakalpojumu.