Taču tā pagaidām ir nākotnes vīzija, un, lai līdz tai aizsniegtos, dominējošajam vadības stilam Latvijas uzņēmumos vajadzētu mainīties. Pie šāda secinājuma nonākusi SIA _EiroPersonāls_, kas pētījumā Veiksmīga vadītāja profils Latvijā izvērtēja 100 dažāda līmeņa vadītājus no 55 produktīvākajiem mūsu valsts uzņēmumiem.
Pētījums rāda, ka Rietumeiropā un ASV darba vide pārsvarā ir attīstoša, savukārt Latvijas uzņēmumos - kontrolējoša. Tajā peļņa, mērķis, uzdevums un rezultāts tiek vērtēts augstāk nekā darbinieka personība, radošuma un cilvēku potenciāla atraisīšana. Šīs atšķirības diktē dažādie vadības stili. Latvijas vadītājiem visizkoptākās kompetences ir darba pienākumu izpilde, mērķa sasniegšana un līderība, savukārt visvājāk attīstītās - pielāgošanās spēja, citu attīstības veicināšana un attiecību veidošana ar kolēģiem.
Tas bremzē arī inovāciju rašanos uzņēmumos, kas patlaban ir ļoti nepieciešamas, lai kāpinātu uzņēmumu produktivitāti. «Ir pierādīts, ka kontrolējošā vidē 70% darbinieku ir mazāk motivēti nekā iepriekš, 50% darbinieku darbam pieliek tikai tādas pūles, lai viņus neatlaistu, un 80% darbinieku varētu strādāt labāk, ja vien viņi to vēlētos,» pamato SIA EiroPersonāls vecākā konsultante Arta Biruma. Pieredze Latvijas kontrolējošajā darba vidē padara mūsu valsts piederīgos par augstu novērtētiem darba izpildītājiem citās Eiropas valstīs, taču Latvijas vadītāju karjeras iespējas vadošos posteņos Eiropā ir visai vājas.
Latvijas vadītājiem visvairāk pietrūkst tās kompetences, kuras raksturo spēcīgākos harismātiskos pasaules vadītājus, - prasme efektīvi komunicēt, domāt radoši, veicināt komandas panākumus, pilnveidoties pašam un motivēt uz to darbiniekus, attīstīt viņu stiprās puses. Kā norāda starptautiskās personāla novērtēšanas risinājumu izstrādātājkompānijas Profiles International Eiropas viceprezidents Deiriks Makans, harismātiskam vadītājam nav obligāti jābūt kaismīgam amerikāņu tipa «mesijai», viņš var būt arī stipri neuzkrītošāks, taču spēj panākt, ka uzņēmuma komanda motivēti un ar atdevi paveic uzņēmumam nepieciešamo. «Līderu harisma nav Dieva dota dāvana, kā pieņemts domāt, bet gan attiecīgas uzvedības un darbību apguve,» teic D. Makans.
Tādējādi gan Latvijas vadītājiem, gan viņu padotībā strādājošajiem ir milzīgs izaugsmes potenciāls, kas patlaban netiek izmantots, taču to var attīstīt, pilnveidojot vadības stilu - sabalansējot fokusu uz rezultātu ar fokusu uz darbinieku attīstīšanu, secina pētījuma Veiksmīga vadītāja profils Latvijā veicēji.