Kopš globālās ekonomiskās krīzes pilnbrieda Krievija vairs nav tik bravūrīga un meklē sadarbības iespējas ar Rietumiem. «Kopš kara ar Gruziju 2008. gadā Krievijas ārlietu politika sākusi sliekties uz sadarbību ar Rietumiem. Tās fundamentālais pieņēmums ir tāds, ka Krievijai vajag labākas attiecības ar turīgo pasauli,» žurnālā Foreign Affairs rakstīja ASV Ārlietu padomes pārstāvis Džefrijs Mankofs. Komentētāji uzskata, ka viens no dzinuļiem sadarboties ir nepatīkamā atskārsme, ka uz dabas resursiem balstītā ekonomika ir pārāk nestabila, tādēļ tā jāmodernizē.
Pirmie soļi jau ir sperti. ASV jau «izdzēsa» sliktāko attiecību posmu, šomēnes Krievijai ieplānota tikšanās ar Francijas un Vācijas vadītājiem, un loma atvēlēta arī britiem. Londona vēlas sadarboties ar plašo Krievzemi, taču pirms ķeršanās pie sadarbības līgumu slēgšanas briti vēlas atrisināt divas problēmas. Šie jautājumi būs V. Heiga darba kārtībā, lai gan viņam dots rīkojums pārlieku nepārcensties ar to risināšanu, ziņo raidsabiedrība BBC.
Pirmā ir no Krievijas aizbēgušā Aleksanda Ļitviņenko noindēšanas lieta. Briti vēlas, lai Krievija izdod tiesāšanai slepkavībā aizdomās turamo Andreju Lugovoju, taču Maskava vilcinās un tas tikai stiprina aizdomas, ka slepkavībā pirkstu pielikuši krievu specdienesti. Otra lieta ir Britu Padomes biroju slēgšana ārpus Maskavas.
Kamēr britu valdība Maskavas aktivitātēs saskata pozitīvas pārmaiņas, jūlijā pēc lielākās spiegu apmaiņas kopš aukstā kara Britu salās nonākušais Igors Sutjagins brīdinājis neuzķerties uz «Kremļa ēsmas». Viņš intervijā laikrakstam The Sunday Telegraph pavēstīja, ka Krievija atgriežas pie savas autoritārās pagātnes. «Krievija šodien man atgādina PSRS. Tur bija par daudz melu, un es tagad redzu, ka šie meli ir atgriezušies,» teica akadēmiķis, kuru Krievijā 1999. gadā notiesāja par militāro noslēpumu nodošanu ASV. Viņš iesaka Lielbritānijas valdībai nenolikt malā cilvēktiesību jautājumus un runāt par tiem, pat ja Maskava šobrīd nevēlas to darīt.
Prasības ir arī Maskavai. Tā vēlas, lai briti izdod aizmukušos Krievijas pilsoņus, cer atjaunot sadarbību izlūkošanas dienestu darbā, kā arī gribētu atvieglot Lielbritānijas vīzu izsniegšanu saviem pilsoņiem.
«Mēs sen izrādījām gatavību atkausēt attiecības. Es ceru, ka dzirdēsim konkrētas atbildes no partneriem,» aģentūrai RIA Novosti uzsvēra Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs.