Politiska vajāšana
Jaunais tiesas process sākās jau martā, bet varētu ilgt visu gadu. Šajā krimināllietā apkopoti 188 sējumi dažādu dokumentu, bet pagaidām nolasīti mazāk nekā 50. M.Hodorkovskis un viņa sabiedrotie uzskata, ka viņa vajāšana turpinās politisku motīvu dēļ. Pagājušonedēļ pie tiesas ēkas notika opozīcijas kustības Solidaritāte rīkots pikets, kurā piedalījās arī opozīcijas līderi Boriss Ņemcovs un Garijs Kasparovs. Viņi pieprasīja izbeigt M.Hodorkovska vajāšanu, jo apsūdzības izvirzītas politisku motīvu dēļ. «Skaidri redzams, ka šī lieta ir pilnībā safabricēta un to vajag izbeigt,» uzskata cilvēktiesību aizstāvis Ļevs Ponomarjovs.
Līdzīgu viedokli paudis arī pats M.Hodorkovskis, kurš rakstiskā intervijā Spānijas laikrakstam El Pais pavēstīja, ka «jebkura neatkarīga tiesa manā lietā būtu pieņēmusi attaisnojošu spriedumu». M.Hodorkovska pusē nostājusies arī Eiropas Cilvēktiesību tiesa. Strasbūras tiesas kolēģija maija beigās vienbalsīgi atzina M.Hodorkovska lietu par «politiski motivētu», apmierinot viņa sūdzību pret Krieviju. Taču šim lēmumam, visticamāk, nebūs nekādu konkrētu seku, jo Krievijas Augstākā tiesa jau pasteigusies paziņot, ka «visas Krievijas tiesu instances atzinušas spriedumu Hodorkovska lietā par likumīgu».
Absurda teātris
G.Kasparovs ir pretējās domās, jo uzskata, ka Krievijas tiesa ignorē M.Hodorkovska tiesības. Piemēram, tiesa atklāti nostājusies prokuroru pusē, jo nav ļāvusi apsūdzētajiem un viņu advokātiem komentēt prokuroru nolasīto apsūdzību. «Šeit notiek nevis tiesa, bet gan absurda teātris,» secina B.Ņemcovs. «Esmu bijis tiesas sēdēs; tas ir kauns.» Viņam piekrīt arī G.Kasparovs: «Visas tiesu procesa normas, kas vēl tika ievērotas pirmās prāvas laikā, tagad atmestas kā nevajadzīgas.» M.Hodorkovska atbalstītājiem radies iespaids, ka prokurori tīšām mēģina vilkt garumā šo prāvu. «Izskatās, ka viņi kaut ko gaida. Droši vien grib sagaidīt, kad Medvedevs un Putins vienosies par lēmumu,» spriež B.Ņemcovs.
Krievijā reti kurš šaubās, ka M.Hodorkovska likteni izlems nevis tiesa, bet gan Kremlis. Bijušā oligarha tiesāšana jau kopš paša sākuma tiek uzskatīta par paraugprāvu, kuras mērķis ir iebiedēt pārējos oligarhus, lai viņi neuzdrošinātos pretoties Kremļa interesēm. M.Hodorkovskis atļāvās pārkāpt šo robežu un ātri vien no Krievijas bagātākā cilvēka tika padarīts par vienkāršu ieslodzīto Sibīrijas kolonijā. M.Hodorkovskis atzinis, ka viņa lieta tika sākta Kremlī un droši vien tiks izbeigta Kremlī. Viņš apgalvo, ka vēl nav izpratis D.Medvedeva nodomus. Savukārt pats D.Medvedevs intervijā laikrakstam Novaja gazeta paziņoja, ka negrasās iejaukties tiesas darbībā.