Tieši blakus slēgtajai Ignalinai, kuras nojaukšanai būs vajadzīgi vēl gandrīz 20 gadu, iecerēts būvēt jauno Visaginas AES. Lietuvieši turpina meklēt starptautisku partneri, kas piedalītos AES tehnoloģiskās izveides procesā, gan arī projekta finansēšanā. Pašlaik notiek tiešas sarunas ar vairākiem potenciālajiem projekta partneriem.
Pietrūks speciālistu
«Stacija mums ir pilnībā jānojauc līdz 2030. gadam, pašlaik te vēl ir darbs aptuveni diviem tūkstošiem cilvēku,» Dienai stāsta Valds Ledzinsks, kurš Ignalinas AES strādājis aptuveni 10 gadu un patlaban ir jaunizveidotās Visaginas AES attīstības uzņēmuma darbinieks. Viņš uzsver - jo ilgāk AES projekts tiek atlikts, jo mazāk Lietuvā būs speciālistu, kuri varēs piedalīties stacijas būvē un uzturēšanā. «Ignalinas darbinieki noveco, studentu atomenerģētikas jomā pašlaik ir ļoti maz.»
Ignalinas AES infrastruktūra - dzelzceļa sliedes, ceļi, elektrolīniju savienojumi - būtu izmantojama arī jaunajā stacijā. Tās sirds - kodolreaktors - tiktu būvēta no jauna atbilstoši modernākajām tehnoloģijām. Partneris, kurš spētu piedāvāt šādu tehnoloģiju - Dienvidkorejas uzņēmums Kepco -, no projekta pagājušā gada nogalē pēkšņi atteicās. «Mēs ar korejiešiem par to bijām runājuši aptuveni gadu. Viņi šeit bija vairākkārt, skatījās potenciālo AES vietu un negaidīti, īsi pirms līguma parakstīšanas, no projekta atteicās,» Valds rausta plecus. Medijos izskanējušās baumas, ka korejieši no projekta atteikušies, jo esot saņēmuši izdevīgāku pasūtījumu Krievijā, viņš nekomentē.
Slēgts pusmūžā
Visagina atrodas aptuveni divu stundu braucienā no Viļņas, pie Baltkrievijas un Latvijas robežas, līdz Daugavpilij ap 30 kilometru. Necilās pierobežas pilsētiņas vārds pēdējā laikā plaši locīts tālu ārpus Lietuvas, galvenokārt - Baltijas valstu enerģētiskās neatkarības kontekstā. Jaunā AES pilnībā segtu pieprasījumu pēc elektroenerģijas Lietuvā, daļēji arī Latvijā un Igaunijā.
Savulaik PSRS modernāko kodolreaktoru - Ignalinas AES - iedarbināja 1983. gadā, un tas ir visīsāko laiku kalpojušais reaktors bijušās padomijas teritorijā. AES tika slēgta, pakļaujoties ES prasībām, abi Ignalinas reaktori ir tehnoloģiski līdzīgi avarējušās Černobiļas AES, tie neatbilst ES drošības prasībām. Pēdējais reaktors Ignalinas AES tika apturēts 2009. gada 31. decembrī, līdz ar to Lietuva sastapās ar aptuveni 70% lielu elektroenerģijas iztrūkumu, kas nu tai jāiepērk kaimiņvalstīs.
Kaļiņingrada - tikai PR?
«Visaginas AES pašreiz ir viens no attīstītākajiem kodolenerģijas projektiem Eiropā, kam ir pabeigts priekšizpētes darbs, un pašlaik Lietuva veic tiešas sarunas ar vairākiem potenciālajiem investoriem. Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Polijas valdības atzinušas šo par ļoti nozīmīgu projektu, to atbalsta arī Eiropas Komisija,» uzsver uzņēmums Visagino atomine elektrine, kurš atbild par apjomīgā projekta virzību. Arī Lietuvas enerģētikas ministrs Arvīds Sekmoks norādījis, ka Visaginas projektam aizvien vēl ir labas izredzes tikt realizētam līdz 2020. gadam, ziņo LETA.
Skepsi par šī projekta izredzēm ir pauduši vairāki enerģētikas eksperti un norādījuši uz Krievijas plāniem būvēt AES Kaļiņingradā, kas var negatīvi ietekmēt Visaginas projekta nākotni. «Es neticu Kaļiņingradas projektam, jo viņi patlaban sevi pilnībā nodrošina ar nepieciešamo enerģiju. Kur viņi liks papildu jaudu, ja pašlaik Kaļiņingradai ir tikai viens savienojums ar kaimiņvalstīm - ar Lietuvu,» saka V. Ledzinsks.