Skaitot ezerus ar vismaz viena hektāra lielu platību, tādu ir ap 2256. Lielākajā daļā no šiem mūsu valsts ūdens objektiem ar dažādiem ūdens transporta līdzekļiem var pārvietoties bez ierobežojumiem. Tas uzskatāmi redzams Latvijas pārskata kartē (www.daba.gov.lv/). Tajā iezīmētas ūdenstilpes, kur iespējama brīva pārvietošanās.
Taču mazliet vairāk nekā 200 jeb ~ 1,5% upju un ezeru ir dabai un cilvēkiem nozīmīgas dabas vērtības, kuru saglabāšanai nepieciešams ierobežot apmeklētāju klātbūtni vai ekonomiskās aktivitātes. Daļa no tām atrodas purvainās teritorijās, kur daba jau pati parūpējusies par apgrūtinājumiem cilvēku klātbūtnei. Bet ir arī viegli pieejamas ūdenstilpes vai ūdensteces. Tāpēc, lai mazinātu rekreācijas un/vai ekonomisko aktivitāšu slogu uz jau minētajām upēm un ezeriem, ir valsts un pašvaldību izdoti normatīvi akti, kuros noteikti zināmi ierobežojumi pārvietošanās iespējām ar ūdens transporta līdzekļiem.
Dabas aizsardzības pārvaldes sagatavotajā kartē redzams, ka attiecībā pret visu Latvijas teritoriju ierobežojumu ir nedaudz.
Tie noteikti īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un atsevišķu pašvaldību ezeros vai upēs ar mērķi pasargāt kādu noteiktu ezera dzīvotni vai nodrošināt ezerā ligzdojošo ūdensputnu aizsardzību. Tāpat atsevišķās ūdenstilpēs pašvaldības noteikušas ierobežojumus kopējo sabiedrības interešu (vietējo makšķernieku, peldētāju u. c. interešu grupu) dēļ, vēsta Dabas aizsardzības pārvalde.