Atbildīgs pārtikas patēriņš ir gudra un pārdomāta pārtikas izvēle, kas ietver veselīgas un sezonālas vietējās pārtikas patēriņu, priekšroku dodot termiski neapstrādātiem produktiem; gaļas patēriņa samazināšanu uzturā; pārtikas iegādi tieši no zemniekiem, izvēloties ģimenes saimniecības; atkritumos izmestās pārtikas samazināšanu, kās arī atbalstu godīgai tirdzniecībai. Tā ir spēja ieraudzīt saikni starp individuālo rīcību un tās ietekmi uz globālo attīstību. Tad, ja tu tikai izlasi šos vārdus, bet nesaisti tos ar savu ikdienas izvēli, kad plāno pusdienas, viesību galdu vai ko ņemt līdzi piknikā, tiem ir tukša, vispārīga skaņa. Nu kurš gan nezina, ka jādzīvo atbildīgi? Tāpēc apsveicams ir kampaņas mērķis iesaistīt pēc iespējas vairāk cilvēku praktiskā rīcībā, pieņemot izaicinājumu iesākumā kaut vai trīs kampaņas nedēļas rīkoties godprātīgāk un pārdomātāk - izvēlēties vietējo un sezonālo, ideāli, ja uzsvaru liktu uz augu valsts produktiem, kā arī pirkt to, kas tiešām ir nepieciešams, un tik, cik apēdīsi, lai nebūtu jāizmet. Facebook ir kampaņas publiskā domubiedru grupa, kuras dalībnieki dalās savā pieredzē, cenšoties ieviest atbildīga patēriņa paradumus savā dzīvē. Pievienoties un iedvesmoties var visi!
Savukārt Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācija šopavasar veica pētījumu, salīdzinot bioloģiskās un nebioloģiskās pārtikas cenas veselīgas pārtikas pamatgroza izmaksām, - tas izstrādāts, balstoties uz Veselības ministrijas Vesela uztura ieteikumiem pieaugušajiem. Tā kā bioloģiskās pārtikas augstā cena ir sabiedrības apziņā spēcīgi nostiprinājies priekšstats, kā arī viens no bioloģiskās pārtikas iegādes šķēršļiem, ko visbiežāk min patērētāji, šis pētījums šo stereotipu daļēji maina, jo secināts, ka bioloģiskā pārtika mēnesī vienam cilvēkam izmaksā aptuveni par 30% vairāk. Aplūkojot atsevišķas produktu grupas, vismazākā starpība starp bioloģiskajiem un nebioloģiskajiem produktiem ir piena produktu grupā, bet vislielākā - starp importētajiem konvencionāli audzētajiem augļiem un dārzeņiem un bioloģiskajiem. Tie bioloģiskie produkti, kuru cena patlaban ir visvairāk pietuvojusies nebioloģiskajiem, ir jogurts, kviešu milti, saldskābmaize un kefīrs, turklāt visi šie produkti ir ērti pieejami lielveikalos. Salīdzinājums tika veikts 2015. gada februārī un martā, un tika salīdzināti Latvijas lielveikalu ķēdēs Rimi, Maxima un Elvi iegādājamie produkti ar bioloģiskajiem produktiem, kas nopērkami gan šajos pašos lielveikalos, gan iegādājami ekoveikalos un tiešās pirkšanas pulciņos.
Zaļā domāšana nav sekta, cimperlīgu ļautiņu vai alerģiju un slimību mocītu dīvainīšu aizraušanās, bet saprātīga izvēle. Maz ticams, ka atnāks citplanētieši izglābt mūs no planētas, ja būsim to piecūkojuši un nevarēsim te dzīvot...