Ja maz vietas
Nokarenās zemenes parasti ir remontanto šķirņu pārstāves - tās ražo pat vairākas reizes gadā līdz pat salnām. Pavasarī ogas ienākas aptuveni divu mēnešu laikā kopš iestādīšanas, un, iespējams, vēl nesen šoruden esat mielojušies ar pēdējām ogām, kas diemžēl nebija varbūt tik lielas un saldas kā pirmajai vai saulītes visvairāk sasildītajai ražai. Un, iespējams, jūsu stādiem vēl tikko bija ne tikai ēdamas ogas, bet arī glīti ziedi, kas izskatījās dekoratīvi un vasarīgi, vismaz vizuāli attālinot rudens nostalģiju.
Nokarenās zemenes stīgo tāpat kā parastās, un uz stīgas veidojas jauna stāda rozete, kas atkal var ziedēt un nest augļus, - tā šīs zemenes var atkal pavairot.
Remontantās zemenes bieži izmanto audzēšanai puķu kastēs vai podos - uz saulainiem balkoniem, pie māju sienām, piekar pie terasēm. Tādēļ tās iespējams audzēt arī cilvēkiem, kam sava mazdārziņa nav vai tas ir neliels.
Uz ziemu - dobītē
Tie, kam tomēr ir savs zemes pleķītis, dara tā - izņem stādus no podiņa un ierušina dobēs. Nestāda tik dziļi kā tad, ja vēlētos, lai tās tur aug ilgi un laimīgi, bet tik daudz, lai augsne apklāj sakņu sistēmu un dzinumus, arī stīgām mazliet uzber augsni. Vairums šķirņu nav visai ziemcietīgas, tāpēc tās jāpiesedz, vislabāk ar skujkoku zariem, lai augi neizsūt.
Kad to veikt? Tad, kad naktis kļūst izteikti aukstas, un tad, kad veicat dārza ieziemošanu. Ja ārā dienas gaisa temperatūra turas ap 10-15 grādiem, zemenes vēl segt nevajag, arī stādīt pārziemošanai ne, jo tās sāks dzīt saknes dziļumā un pat, iespējams, tieksies veidot jaunus dzinumus, kas nebūt nav nepieciešams, - lai salam nav tik daudz ko nokost!
Pavasarī, tiklīdz atsākas veģetācija, t. i., zeme ir gana atkususi, lai tajā augošie dēsti varētu būt gatavi augt un zaļot, jaunos apsakņojušos zemeņu stādiņus no dobes izņem un pa trīs, pieciem kopā stāda atkal podā. Ir viedokļi, ka mātesaugu vairs stādīt nevajagot, jo tam nebūs tik daudz stīgu un tas neizskatīsies tik skaists, bet vērojiet paši! Iespējams, augs ir gatavs saņemties vēl vienai sezonai, jo nokarenās zemenes, tāpat kā parastās, ir spējīgas dot labu ražu vairākas sezonas.
Jāpaguļ kaut vai pagrabā
Ja jums dārziņa nav, tad, kad kļūst vēss, nesiet savus puķpodiņus iekšā telpās. Varat tos novietot vēsā pieliekamajā, verandā, kāpņutelpā, kas netiek apkurināta, vēsā siltumnīcā vai pat pagrabā. Galvenais - augiem vajag vēsumu un miera periodu, varētu teikt, zemenes, tāpat kā eži un lāči, dodas ziemas guļā! Ja ir risks, ka telpā temperatūra nokritīsies zem nulles, dēstus varat piesegt. Jāatceras arī zemenes šad tad aplaistīt! Tikai tā, lai ūdens nesasalst.
Ja jums ir siltinātā puķu kaste, varat augus atstāt uz balkona vai ārā, tikai neaizmirstiet tos apsegt ar jau iepriekš pieminētajiem egļu zariem.
Gaidām pavasari
Pavasarī jebkurā gadījumā zemenes būs jāpārstāda jaunos podos! To apakšā jānodrošina drenāžas slānītis, bet augšanai - irdens substrāts, piemēram, kaut vai kūdra, bet lai pH līmenis ir ap septiņi. Zemenēm vajadzēs arī mēslojumu, lai tās sasparotos. Dodiet tad kompostu, mazliet ielabojiet ar organisko mēslojumu, bet, ja nu nekādi neatrodat neko «zaļu», varat zemenes mazliet pabarot arī ar Vito 3 šķidro mēslojumu. Tad nesiet ārā un gaidiet, kad saulīte darīs savu.
No remontantajām zemeņu šķirnēm vertikāli parasti audzē šķirnes Brighton, Ostara, Rapella, Calypso, Selva, Tribute, Tristar, Fragoo, Indijas zemenes. Īpaši dekoratīvas izskatās zemenes Rosana, kas zied ar lieliem, smaržīgiem, koši rozā ziediem! Savukārt saimniecības Neslinko speciālisti rekomendē nokarenās Mēnesszemenes ar lielām ogām, kas ražo līdz vēlam rudenim.