Pretēji domā Latvijas Zāļu lieltirgotāju asociācijas (LZLA) priekšsēdētājs Mārcis Rutulis, kurš norāda - grozījumi dos to, ka cenu samazinājuma vietā notiks cenu paaugstināšana, būtiski cietīs zāļu apgāde, samazināsies konkurence, cietīs pacientu intereses. Viņš prognozē, ka daļa lieltirgotāju pārdos medikamentus aptiekām tikai ar priekšapmaksu. Tas ātri novedīšot pie vairāku simtu aptieku skaita samazināšanās, īpaši mazo un vidējo aptieku, kuras atrodas ārpus lielajām pilsētām. VM ierēdņi par šādu apdraudējumu saka - pašreiz gaidām papildu informāciju no individuālajām aptiekām par saņemto atlaižu nosacījumiem un apjomu.
Medijos jau daudz ziņots par zāļu ražotāju (īpaši lēto ģenērisko zāļu ražotāju) sūdzībām, ka lieltirgotavas, kurām pašām pieder ķēžu aptieku tīkli, teju vai «izspiežot» no ražotājiem atlaides par zāļu tirgošanu, vidēji tās esot 20 līdz 30%, taču mēdz būt arī krietni augstākas. Taču nereti atlaides «apēdot» pati lieltirgotava - līdz pircējiem tās nenonāk. Veselības ministrs Juris Bārzdiņš (ZZS) Dienai uzsver: «Atlaide ir mārketinga rīks. Un atlaidi nekad nedod tāpat, bet gan - lai vairāk tiktu pārdoti konkrētas grupas medikamenti. Tāpēc produkti, kuriem nav mārketinga, tiek noslēpti tālākajos aptiekas plauktos.»
Necaurredzama atlaižu sistēma arī varot veicināt neracionālu zāļu lietošanu. VM pārstāvis J. Bundulis saka: ar jaunajiem grozījumiem esam pieskārušies būtiskai aptieku ķēžu peļņas daļai. Tāpēc arī esot tik asa pretreakcija. Izmaiņas paredz - ja Veselības inspekcija konstatēs, ka ražotājs lieltirgotavai dod atlaidi, tad arī šā produkta aptiekas cena būs jārēķina, atskaitot šo atlaidi. J. Bundulis stāsta, ka Igaunijā savukārt ieviesta kārtība - ja ražotājs lieltirgotavai dod atlaidi zālēm, tam ir obligāts pienākums šo atlaidi padarīt publisku, proti, par to jāziņo valsts institūcijai.
LZLA priekšsēdētājs M. Rutulis par grozījumiem savukārt norāda, ka neizvērtēto ekonomisko un normatīvo faktoru rezultātā daļa medikamentu var kļūt dārgāka. «Medikamenti pacientiem var kļūt mazāk pieejami. Nemainot izveidoto grozījumu redakciju, var prognozēt, ka zāļu lieltirgotavas un aptiekas rentablas darbības nodrošināšanai vairs nepārdos medikamentus ar atlaidēm un būs spiestas cenu veidot ar maksimālo piecenojumu,» viņš norāda. Pret grozījumiem kritiski noskaņots ir arī Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas izpilddirektors Valdis Freidenfelds: «Vairākas nevalstiskās organizācijas uzskata, ka šo noteikumu grozījumu redakcija nav pietiekami izvērtēta, nav izstrādāti noteikumi attiecībā uz riskiem, kas var iestāties.»
Arī atsevišķas aptiekas un farmaceitus pārstāvošas organizācijas norādījušas, ka atlaides aptiekām ir palikušas kā glābiņš.