Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Iecerēts, ka mazāk atalgotie saņems vairāk

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD), par kuras dalībnieci Latvija vēlas kļūt šogad, ir publicējusi ziņojumu par mūsu valsts ekonomikas attīstību. Ziņojumā nozīmīgu vietu ieņem mūsu nodokļu sistēmas analīze un rekomendācijas tās pilnveidošanai.

Viens no būtiskākajiem ziņojuma secinājumiem - Latvijā ir nepieļaujami liels nodokļu slogs zemu atalgotam darbaspēkam. Sekas ir ne tikai izteikti nevienlīdzīga sabiedrība, bet arī plaša ēnu ekonomika mazatalgotajā sektorā. OECD ieteikums ir zemu atalgotā darbaspēka nodokļu slogu būtiski samazināt, to kompensējot ar vides un nekustamā īpašuma nodokļu paaugstinājumu. Ziņojuma autori uzskata, ka Latvijai ir arī visas iespējas kā ieņēmumu avotu izmantot akcīzes nodokli degvielai, kurš pašlaik ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā (ES). Tāpat OECD uzsver, ka Latvijai jāpieliek visas pūles, lai mazinātu ēnu ekonomiku.

Jāpiebilst, ka OECD rekomendācijas Latvijai nav ar tādu juridisko spēku, kā, piemēram, ES direktīvas, par kuru neieviešanu var draudēt soda sankcijas. Kā skaidro Ekonomikas ministrija, «par ziņojumā minēto rekomendāciju izpildi Latvijai būs jāatskaitās pēc diviem gadiem OECD Ekonomikas attīstības un pārskatu komitejā. Sagatavotais pārskats par Latviju un rekomendācijas ir nozīmīgas Latvijas valdībai un politikas veidotājiem, jo tas ir neatkarīgs vērtējums par mūsu valsts ekonomisko attīstību. Vienlaikus tās nav izšķirošas pie Latvijas iestāšanās procesa OECD».

Prioritāte - mazatalgoti strādājošie

Par darbaspēka nodokļu mazināšanas nepieciešamību zemu atalgotam darbaspēkam iestājas gan valdība, gan sociālie partneri - darba devēji un arodbiedrības, kā arī ekonomikas eksperti. Taču ieteikumi par to, kādā veidā to vislabāk izdarīt, gan ir atšķirīgi. Valdība, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS) un Dienas aptaujātie ekonomikas eksperti par pašu būtiskāko instrumentu min ar nodokli neapliekamā minimuma paaugstināšanu, atzīstot, ka iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) mazināšana nav uzskatāma par prioritāru, turpretim Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) kategoriski uzstāj tieši uz IIN pazemināšanu, kas vislielāko efektu gan dod lielo algu saņēmējiem, nevis mazatalgotiem iedzīvotājiem.

Finanšu ministrs Jānis Reirs (Vienotība), taujāts par OECD ieteikumu izpildi, norāda: «Ar 2016. gadu plānots ieviest progresīvo iedzīvotāju ienākuma nodokļa neapliekamo minimumu, paaugstinot to mazo algu saņēmējiem, vidējo algu saņēmējiem saglabājot tuvu esošajam apmēram, savukārt algām, kas būtiski pārsniedz vidējo algu valstī, neapliekamo minimumu vispār nepiemērojot. Vienlaikus plānots arī paaugstināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus par apgādībā esošu personu, izvērtējot iespēju piemērot lielākus atvieglojumus par otro un katru nākamo bērnu ģimenē.»

Savukārt attiecībā par OECD ieteikumiem palielināt vides un nekustamā īpašuma nodokļus J. Reirs uzsver, ka šī valdība neplāno nekādu nodokļu paaugstināšanu. Šī Latvijas nostāja pausta arī sarunās ar OECD, uzsverot, ka prioritāra ir nodokļu iekasēšanas uzlabošana un ēnu ekonomikas apkarošana.

Svarīgākais - neapliekamais minimums

LTRK nodokļu un nodevu eksperte Lienīte Caune arī piekrīt nepieciešamībai paaugstināt ar nodokli neapliekamo minimumu, tomēr uzsver: «Nav pieļaujama atkāpšanās no uzņēmējiem dotajiem politiķu solījumiem, kas attiecībā uz IIN nostiprināti arī likumā.» L. Caune arī bilst, ka «prioritātei jābūt ēnu ekonomikas apkarošanai, piespiežot nodokļus maksāt arī nelegālajiem darboņiem, nevis godīgo nodokļu maksātāju aplikšanai ar arvien augstākām nodokļu likmēm».

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdētāja vietnieks Egils Baldzēns uzsver, ka absolūta prioritāte ir neapliekamā minimuma paaugstināšana. «Ja salīdzinām Latvijā pastāvošo neto minimālās algas līmeni ar kaimiņvalstīm, tad mums minimālā alga uz rokas ir par 13,5% zemāka nekā Lietuvā un par 18,5% zemāka nekā Igaunijā. Tāpat mūsu neapliekamais minimums ir 14,5 reizes zemāks nekā Lielbritānijā, bet minimālā alga - četras reizes zemāka. Mēs arī atbalstām diferencēta neapliekamā minimuma ieviešanu, taču tikai ar noteikumu, ka mazāk atalgotajiem darbiniekiem tas tiek paaugstināts straujāk.»

E. Baldzēns arī atzīst, ka ir visai piesardzīgs pret OECD ieteikumu paaugstināt nekustamā īpašuma nodokli un akcīzes nodokli degvielai. «Neesmu pret lielāku nodokli ekskluzīviem īpašumiem, taču jāraugās, lai paaugstinātais nekustamā īpašuma nodoklis «netrāpa» cilvēkiem ar zemiem vai vidējiem ienākumiem. Šā brīža reālā situācija ir tāda, ka ekskluzīvo īpašumu īpašnieki labi zina, kā piemērot likumā noteiktās nodokļu atlaides, un maksā teju tikpat, cik cilvēki ar daudz pieticīgākiem īpašumiem. Jebkurā gadījumā, apsverot kāda nodokļa paaugstināšanu, ir jāraugās, lai tas būtiski nesamazina zemu un vidēji atalgoto cilvēku neto ienākumus.» E. Baldzēns norāda, ka nodokļu paaugstināšana varētu būt piemērojama ienākumiem no kapitāla, kas pašlaik ir taksēti daudz pieticīgāk nekā ienākumi no darba.

Par neapliekamā minimuma paaugstināšanu, nevis IIN mazināšanu iestājas arī revīzijas, nodokļu un konsultāciju pakalpojumu uzņēmuma KPMG nodokļu konsultante Gunta Kauliņa, kura uzsver: «Lai mazinātu nevienlīdzību un nodokļu slogu zemu atalgotam darbaspēkam, kas ir ap 40%, kamēr vidēji OECD valstīs tie ir 30%, vislielāko efektu dotu tieši neapliekamā minimuma paaugstināšana.» IIN mazināšanu eksperte neuzskata par šā brīža galveno prioritāti, jo tā vislielāko labumu dod tieši cilvēkiem ar salīdzinoši augstiem ienākumiem. Būtībā - jo augstāki ienākumi, jo lielāks ieguvums no IIN mazināšanas. G. Kauliņa, tāpat kā finanšu ministrs J. Reirs, atzīst, ka darbaspēka nodokļu samazināšana būtu kompensējama ar ēnu ekonomikas apkarošanu, nevis citu nodokļu paaugstināšanu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?