Cilvēktiesību aizstāvji aicina Saūda Arābiju veikt reformas nodarbinātības sistēmā, kas pašlaik ir diskriminējoša pret viesstrādniekiem, no kuriem lielākā daļa tādēļ legālas nodarbinātības vietā izvēlas strādāt nelikumīgi.
Nāve izraisa grautiņus
Saūda Arābijas galvaspilsētas Rijādas centrā pirmdien veidojās garas rindas ar cilvēkiem, kuriem līdzi bija lielas ceļojumu somas. Tie bija viesstrādnieki, kuri gaidīja iekāpšanu autobusos, kas viņus nogādāja imigrantiem izveidotā pagaidu apmetnē netālu no pilsētas lidostas. Tuvākajās dienās šie cilvēki atgriezīsies savā dzimtenē, visticamāk, kādā no netālu esošajām Austrumāfrikas vai Āzijas valstīm.
Saūda Arābijas valdība 4. novembrī sāka plašas pārbaudes privātajos uzņēmumos un imigrantu apdzīvotajos rajonos, lai pārbaudītu viesstrādnieku dokumentus. Todien beidzās septiņus mēnešus ilgais amnestijas periods, kura laikā iebraucēji, kas Saūda Arābijā uzturējās un strādāja nelikumīgi, varēja legalizēties vai atstāt valsti, nebaidoties no sankcijām.
Vietējā policija un drošības spēki reidu laikā imigrantu apdzīvotajos rajonos lietā likuši brutālu spēku. Pagājušajā trešdienā kādā Rijādas priekšpilsētā, kuru apdzīvo pārsvarā nabadzīgi iebraucēji, policija nogalināja kādu etiopieti, kurš mēģināja izbēgt no likumsargu nagiem.
Reaģējot uz vīrieša nāvi, vairāki tūkstoši rajonā dzīvojošo imigrantu pagājušajā svētdienā sarīkoja grautiņus, ar akmeņiem apmētājot policistus un piedraudot ar nažiem vietējiem. Sadursmju laikā tika nogalināti divi cilvēki. Vietējās varasiestādes apgalvo, ka viens no viņiem esot Saūda Arābijas pilsonis, bet otra persona neesot noskaidrota. Savukārt Etiopijas Ārlietu ministrija ir paziņojusi, ka abi nogalinātie esot etiopieši.
Šie notikumi vēl vairāk pastiprinājuši vietējās sabiedrības atbalstu valdības sāktajai kampaņai pret nelegālajiem viesstrādniekiem. Tautas noskaņojumu uzkurina arī Saūda Arābijas mediji, kas apgalvo, ka nelikumīgie iebraucēji ir apdraudējums nacionālajai suverenitātei un drošībai.
Baidās strādāt likumīgi
Gandrīz 30 miljonu iedzīvotāju lielā Saūda Arābija ir arābu pasaules lielākā ekonomika un gadu desmitiem bijusi atkarīga no ievesta darbaspēka, kas pārsvarā veic zemu kvalificētus darbus. Tiek lēsts, ka pašlaik valstī ir aptuveni deviņi miljoni viesstrādnieku, kas veido vairāk nekā pusi no visiem strādājošajiem.
Vienlaikus 12% vietējo darbspējīgā vecumā, no kuriem vairākums ir jaunāki par 30 gadiem, ilglaicīgi ir bez darba un dzīvo no pabalstiem. Saūda Arābijā ir viens no straujākajiem iedzīvotāju skaita pieauguma tempiem pasaulē, bet vietējais darbaspēks ik gadu pieaug par 3,5%. Tas rada pamatīgu slogu valsts budžetam, kas gandrīz pilnībā ir atkarīgs no ieņēmumiem, ko ienes nafta.
Valdība ar bardzību vēršas pret nelikumīgu viesstrādnieku nodarbināšanu, lai palielinātu vietējo iespējas darba tirgū. Tajā pašā laikā tā negrasās mainīt noteikumus, kuru dēļ daudzi iebraucēji izvairās no iespējas strādāt likumīgi.
Saūda Arābijas darba likumdošana nosaka, ka ārzemniekam, kas vēlas strādāt šajā valstī, ir nepieciešams galvotājs (parasti par to kļūst darba devējs), bez kura rakstiskas atļaujas viesstrādnieks nevar mainīt darbu vai pamest valsti.
Pazīstamā cilvēktiesību organizācija Human Rights Watch apgalvo, ka darba devēji nereti ļaunprātīgi izmanto šo kārtību, lai nepildītu saistības ar viesstrādniekiem. Tādēļ liela daļa iebraucēju izmanto tā saucamos viltus galvotājus, pateicoties kuriem viņi iegūst uzturēšanās un darba atļaujas, bet patiesībā strādā nelikumīgi pie pilnīgi citiem cilvēkiem.