Pat nezinātājam būs skaidrs, ka runa ir par datortehniku, taču ne visiem zināms, kas slēpjas zem šiem nosaukumiem. Ar ko tie atšķiras no citiem datoriem? Ko ar tiem var veikt, un ko ne?
Tīmekļa galddators
Atšķirībā no galddatoriem, kādi mums jau gadiem ilgi ir mājās, nettopi ir krietni mazāki. Parasti tie ir kā grāmata, tādēļ nettopu var viegli novietot uz galda un tas neaizņems daudz vietas. Daļa no tiem tiek izstrādāti ar modernu dizainu, tādēļ arī par datora izskatu nebūs jāraizējas. Nettopa galvenā atšķirība ir veiktspējā un izmantojumā.
Arī cenā, jo ārzemēs šie datori maksā vidēji no viena līdz trim simtiem ASV dolāru. Dators par simt latiem vien jau šķiet pievilcīgs. Papildu energotaupības ieguvums - tipisks mājas dators patērē no 100 līdz 400 vatiem stundā, taču nettops tikai pārdesmit. Atsevišķi modeļi, piemēram, Compulab FitPC vai CherryPal, patērē mazāk nekā 10 vatu stundā! Ekonomiski izdevīgi, taču arī veiktspēja ir vājāka. Tiem ir krietni mazāk strāvu patērējošu procesoru, un sarežģītas programmas ar šiem datoriem darbināt nevar. Taču ir interneta pieslēgums, teksta redaktori un daudzas citas noderīgas programmas.
Gan skolēnam, gan vecākiem ar šo datoru pilnīgi pietiek, lai veiktu ikdienas darbus. Skolēns varēs atrast informāciju internetā, uzrakstīt referātu un nosūtīt to skolotājam, paralēli «pasēžot draugos». Vecāki varēs rakstīt vēstules, plānot ceļojumus vai ģimenes budžetu, skatīties bildes vai interneta video.
Lieliska izvēle, taču ir viens āķis, kādēļ jūsu bērns varētu uzmest lūpu. Datorspēles. Jāatzīst, ka lielo datoru datorspēles DVD diskos nettops nespēs «vilkt». Spēļdatoru videokartes vien maksā vairāk nekā pats nettops. Tomēr nav arī tā, ka spēlēt ar šo datoru nevar, jo spēles iespējams atrast arī internetā, turklāt nettopu ražotāji mēdz iekļaut savu programmatūru mājas izklaidei - mūzikai, video un foto pārlūkošanai.
Galvenais trumpis ir un paliek cena, jo lielo datoru procesori, veiktspēja un cena jau sen ir apsteiguši mūsu mājas skaitļošanas vajadzības, stiprinot spēļu un video lomu. Rezultātā atliks vairāk laika mācībām vai darbam un datora izmantojums būs tuvāks patiesajām vajadzībām.
Interneta klēpjdators
Netbuks ir tas pats mums jau zināmais portatīvais dators jeb klēpjdators, taču par krietni zemāku cenu un ar mazāku veiktspēju. Izmērā mazāks, tādēļ desmit collu displejs daudziem var likties neērts. Taču ērtība šeit ir nelielais svars un iespēja datoru ielikt rokassomiņā.
Viens no pirmajiem, kas ienāca Latvijas tirgū, bija ASUS Eee PC. Knapi kilograma svarā, tas ar akumulatoru nodrošināja darbu trīs stundas un maksāja aptuveni divsimt latu. Jaunam studentam visai noderīgs sabiedrotais, ko viegli varēja ielikt pat nelielā somā. Absolūti pietiekams lekciju pierakstiem, kursa darbiem un sērfošanai internetā.
Netbukos ir atrodama gan Windows XP, gan Linux operētājsistēma. Ar 1 GB atmiņu un procesora jaudu pietiek, lai paralēli darbinātu vēl kādas trīs programmas. Ražotāji piedāvā arī datoru akumulatorus ilgākam darbam. Pašlaik dažu netbuku akumulatoru darbības ilgums, piemēram, Toshiba NB205, ir pat astoņas stundas! Tas var padarīt šo datoru par ceļabiedru arī vienam otram uzņēmējam.
Mēbeļu vai, piemēram, logu ražotāju pārstāvji šādā vienmēr līdzi paņemamā datorā var klientiem parādīt produktu fotogrāfijas vai dizaina skices. 3D projektēšanai vai video apstrādei gan jaudas var nepietikt, tomēr netbuks būs krietni plašāk izmantojams nekā piezīmju grāmatiņa. Varēsiet arī pieslēgt datoram mobilo tālruni vai fotokameru, jo netbukiem nereti ir pat trīs USB pieslēgvietas.