Vēlētāji aktīvi piedalījās balsošanā, neraugoties uz nemiernieku draudiem izjaukt vēlēšanas. Dažādos uzbrukumos svētdien tika nogalināti 38 cilvēki, tomēr teroristiem neizdevās iebiedēt irākiešus. «Es nebaidos un negrasos sēdēt mājās. Ja es paliktu mājās un nenāktu balsot, stāvoklis kļūtu vēl sliktāks,» aģentūrai AP stāsta irākietis Valids Abids.
Sīva konkurence
Irākas Vēlēšanu komisija uzsver, ka nemierniekiem nav izdevies būtiski traucēt vēlēšanu norisi. Uzbrukumu dēļ uz neilgu laiku slēgti tikai divi no vairāk nekā 50 000 vēlēšanu iecirkņu. Pie daudziem iecirkņiem bija vērojamas garas rindas, jo irākieši steidzās izmantot iespēju izraudzīties savus līderus.
Vēlētāju aktivitāte apliecināja, ka drošības stāvoklis Irākā pēdējā laikā patiešām ir būtiski uzlabojies. Irākas armija un policija pārņēmušas kārtības nodrošināšanas pienākumus savās rokās, tādēļ ārvalstu karaspēkam ir daudz mazāka loma. Irākā pašlaik vēl izvietoti ap 96 000 amerikāņu karavīru, bet ASV prezidents Baraks Obama iecerējis pasteidzināt karaspēka izvešanu. Paredzams, ka amerikāņu atkāpšanās no Irākas tiks pabeigta līdz 2011. gada nogalei.
ASV iebrukums Irākā izraisīja asiņainu konfliktu un lielus upurus, tomēr amerikāņiem daļēji izdevies sasniegt savu mērķi par demokrātijas veicināšanu Tuvo Austrumu reģionā. Kamēr citās reģiona valstīs tautai ir ierobežotas iespējas ietekmēt līderu izraudzīšanos, irākiešiem bija visas iespējas balsot par kādu no daudzajām partijām. Konkurence bija ļoti sīva, jo uz 325 deputātu vietām pretendēja ap 6200 kandidātu.
Gaidāma tirgošanās
«Šodien irākiešiem ir iespēja runāt, kamēr citi ir spiesti klusēt,» uzsver šiītu politiķis Amārs el Hakīms. Šoreiz cīņā par varu iesaistījušās arī sunnītu partijas, kas 2005. gadā pārsvarā boikotēja vēlēšanas. Paredzams, ka šoreiz nevienai no grupām nebūs izdevies iegūt vairākumu parlamentā, tādēļ gaidāmas grūtas sarunas par valdības izveidošanu. Pēc iepriekšējām vēlēšanām 2005. gadā tirgošanās process turpinājās vairākus mēnešus. Arī šoreiz izšķirošā loma varētu būt Irākas kurdu partijām, kas ir gatavas atbalstīt kādu no blokiem, ja Bagdādes valdība uzklausīs kurdu intereses.
Irākas premjera Nuri el Maliki izredzes noturēties amatā arī pēc jaunās valdības izveidošanas ir diezgan neskaidras. Daļa kritiķu uzskata, ka N. el Maliki ir vājš līderis, kurš netiek galā ar daudzo Irākas problēmu risināšanu. «Irākas tautai nepieciešams stiprs vadonis, tāds kā Sadams Huseins,» laikrakstam The Washington Post stāsta Bagdādes tirgotājs Mesens Fanars Daūds, kurš ar nostalģiju atceras bijušo Irākas diktatoru.