Pie sarunu galda ar Irānu ANO mītnē sēdušies pārstāvji no tā dēvētās P5+1 grupas, kurā ietilpst ANO Drošības padomes pastāvīgās dalībvalstis - Ķīna, Francija, Krievija, Lielbritānija un ASV, kā arī Vācija.
Irāna otrdien apgalvoja, ka izklāstījusi «loģiskus un konstruktīvus» piedāvājumus, paužot cerību, ka izdosies panākt vienošanos, lai pārtrauktu Teherānas starptautisko izolāciju.
Lai gan arī pasaules lielvaru pārstāvji atzinīgi vērtēja sarunu iesākumu, rietumvalstis brīdinājušas, ka ar divu dienu sarunām var nepietikt, lai panāktu kādu vienošanos. «Nevienam nevajadzētu gaidīt, ka vienas nakts laikā iespējams panākt vienošanos,» kādu ASV amatpersonu anonīmi citēja BBC.
Pasaules lielvaras vēlas, lai Irāna ierobežo savu kodolprogrammu, jo bažījas, ka tā mēģina iegūt kodolieročus. Irāna vēlas panākt, lai atceļ tai noteiktās sankcijas, kas iedragājušas valsts ekonomiku. Irāna uzstāj, ka tās kodolprogramma domāta vienīgi civiliem mērķiem.
«Mēs esam izteikuši piedāvājumu, kas varētu iezīmēt pārmaiņas,» Reuters citēja Irānas ārlietu ministra vietnieku Abasu Arakči, kurš precīzākas ziņas par piedāvāto dēvēja par konfidenciālām. «Mēs esam ļoti nopietni. Neesam šeit, lai šķiestu laiku.»
Pirmo reizi sarunas par Teherānas kodolprogrammu notiek angļu valodā. Vasarā Irānas prezidenta amatā ievēlētais M. Rohani iepriekš paziņojis, ka vēlas panākt vienošanos pusgada laikā.
Irānas valsts kontrolētais ziņu kanāls Irinn vēstīja, ka Teherāna piedāvājot samazināt urāna bagātināšanas līmeni, kas ir viena no galvenajām ANO prasībām.
Izraēla aicināja rietumvalstis uzstāt, lai Irāna pilnībā atsakās no kodolprogrammas, ko eksperti dēvē par nereālu prasību.