Šāds paziņojums šonedēļ parādījās Interpola mājaslapā, aicinot sniegt ziņas par bijušā Īslandes bankas Kaupthing vadītāja S. Einarsona atrašanās vietu. Dzimtenē viņam draud nopietnas nepatikšanas, jo Īslandes varas iestādes nolēmušas vērsties pret baņķieriem, kas tiek vainoti par lielāko Īslandes banku izputināšanu un smagās ekonomikas krīzes izraisīšanu. Varas iestādes jau apcietinājušas vairākus baņķierus, kam nāksies atbildēt par savu rīcību.
Kreditēja paši sevi
Īslandes lielākās bankas Kaupthing, Landsbanki un Glitnir sabruka 2008. gada rudenī, kad pasaules finanšu krīze deva smagu triecienu banku biznesam. Izrādījās, ka Īslandes banku panākumi bija balstīti uz ļoti trausliem pamatiem, jo bankas bija uzņēmušās nepanesamas saistības. Šo triju banku kopējās saistības pārsniedza 60 miljardus dolāru, kas bija 12 reižu vairāk par visu Īslandes iekšzemes kopproduktu. Pēc sabrukuma, kad bankas nonāca valsts kontrolē, kļuva skaidrs, ka Īslandes nodokļu maksātājiem vēl ilgi nāksies maksāt par baņķieru vieglprātību, jo Īslandei jānomaksā milzīgi parādi kreditoriem.
Nesen publicētais parlamentārās izmeklēšanas komisijas ziņojums atzina, ka daļa vainas par šo krīzi jāuzņemas Īslandes valdībai un banku uzraugiem, kas nespēja laikus iegrožot banku alkatību. «Krīze parādīja, ka neregulēta brīvā tirgus ideoloģija cietusi pilnīgu neveiksmi,» uzsvēra Īslandes premjere Johanna Sigurdardotira. Taču lielākā daļa vainas tiek novelta uz baņķieriem, kas ielaidušies šaubīgos darījumos, dzenoties pēc milzu peļņas.
Īslandes izmeklētāji uzskata, ka baņķieru rīcībā saskatāmas noziedzīgas darbības pazīmes. Banku vadība un lielākie akcionāri tiek kritizēti par to, ka izsnieguši kredītus paši sev, lai finansētu sava biznesa paplašināšanos. Izmeklēšanas laikā izskanējušas apsūdzības, ka baņķieri «izlaupīja» savas bankas, lai gūtu personisku labumu.
Iztukšoja banku
Glitnir bankas administratori šonedēļ iesniedza prasību Ņujorkas tiesā, vēršoties pret bijušo bankas vadību un lielākajiem akcionāriem.
Administratori apgalvo, ka pirms bankas sabrukuma lielākais akcionārs Jons Asgeirs Johannesons ar saviem līdzdalībniekiem no bankas izpumpējis divus miljardus dolāru.
Bankas administratori aicina iesaldēt J. A. Johannesona īpašumus, ieskaitot divus ekskluzīvus dzīvokļus Manhetenā, kuru vērtība tiek lēsta ap 25 miljoniem dolāru. «Viņi ir uzvarējuši. Boksā to sauktu par kreiso āķi,» aģentūrai Bloomberg stāsta J. A. Johannesons. Viņam gan veicies vairāk nekā četriem Kaupthing vadītājiem, kas jau nonākuši aiz restēm.
Kaupthing priekšsēdētājs S. Einarsons pagaidām ir uz brīvām kājām, jo mitinās Londonā. Viņš apgalvo, ka negrasās doties uz Īslandi, kur viņam draud arests. «Es negrasos no brīva prāta piedalīties izrādē, kas sarīkota, lai nomierinātu Īslandes tautu,» laikrakstam Frettabladid atzina S. Einarsons.