Atšķirībā no tradicionālās lauksaimniecības precīzā lauksaimniecība ļauj noteikt, kad un kuros zemes nogabalos un ar kādām tehnoloģijām nepieciešams veikt konkrētus laukkopības darbus vēlamās ražības nodrošināšanai. Būtībā precīzā lauksaimniecība ir saimniekošanas veids, kas, izmantojot GPS, ļauj fiksēt, analizēt un attiecīgi reaģēt uz apstrādājamās platības kvalitatīvajām īpašībām. Tā lauksaimniekiem precīzi ļauj plānot un ekonomēt laiku un līdzekļus, automatizējot un atviegloti kontrolējot ikdienas darbus.
Visus veicamos pasākumus var iedalīt ilgtermiņa un sezonas pasākumos. Ilgtermiņa pasākumu uzdevums ir celt augsnes auglību, bet sezonas - nodrošināt laukaugu augšanu un attīstību, lai sasniegtu plānoto ražību un iegūtu kvalitatīvu produkciju. Izmantojot precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas, kā arī laika apstākļu modelēšanas ierīces, ko lauksaimniekiem piedāvā tādi tehnoloģiju giganti kā IBM, šo zaudējumu apmēru iespējams samazināt aptuveni par ceturtdaļu. Inovatīvi tehnoloģiju risinājumi lauksaimniecības nozarē ienāk arvien straujāk, tā ļaujot lauksaimniekiem sasniegt aizvien augstākus ražības rādītājus, izmantojot arvien mazāk, tomēr precīzākus resursus.
Precīzās lauksaimniecības priekšrocības ir ražas kāpināšana, vienlaikus samazinot izejvielu patēriņu. Konstatējot iemeslus un vietas, kas samazina ražu konkrētajā laukā, iespējams atrast piemērotu ražas palielināšanas risinājumu. Tā, piemēram, zinot, kur ir palielināta nezāļainība labības laukā, ir iespēja apsmidzināt tikai šīs vietas ar attiecīgiem herbicīdiem un atbilstošām devām. Līdzīgi iespējams ekonomēt mēslojumu, degvielu un citus ražošanas līdzekļus. Tas savukārt ļauj panākt augstāku produkcijas ražošanas rentabilitāti. Turklāt precīzās saimniekošanas rezultātā nenotiek platību pārmēslošana, augu aizsardzības līdzekļu pārdozēšana un cita nevēlama rīcība, kas atstāj negatīvu ietekmi uz vidi.
Šobrīd precīzās lauksaimniecības tehnoloģijas lielākoties izmanto tikai lielās saimniecības, jo tām nepieciešama precīza IT infrastruktūra un resursi datu monitoringam. Taču precīzā lauksaimniecība mazajās un vidējās saimniecībās vairs nav tāla nākotne, jo mobilās ierīces un mūsdienīgās informācijas apmaiņas iespējas ļauj arī tām optimizēt savu saimniecisko darbību. Lauksaimniecības ikdiena vairs nav tālu no tā, ka lauksaimnieks ar mobilo telefonu uzņems labības fotogrāfiju, augšupielādēs to īpašā datu bāzē, kurā datorprogramma vai eksperts pēc labības krāsas un citām pazīmēm spēs novērtēt labības veselību, briedumu un citas īpašības. Mazākās saimniecībās daļu no datu analīzes lauksaimnieki identificēs paši, taču tālāko datu apstrādi veiks tehnoloģijas.
*Swedbank lauksaimniecības eksperts konsultants