Silvio politiskās spēlītes
Šovakar sanāks speciāli izveidotā Senāta komiteja 23 cilvēku sastāvā, lai pēc dienām ilgām debatēm balsotu par S. Berluskoni politisko nākotni. Uzmanības centrā ir politiķim piespriestais sods Mediaset lietā, jo pagājušajā mēnesī Augstākā tiesa noraidīja ekspremjera apelācijas prasību un atstāja spēkā no četriem līdz vienam gadam samazināto cietumsodu un liegumu ieņemt valsts amatus, kas piespriests par krāpšanos ar nodokļiem.
Pērn apstiprināts likums paredz, ka politiķiem, kuriem piespriests vairāk nekā divu gadu cietumsods, jānoliek mandāts. Taču S. Berluskoni pārstāvētā Tautas brīvības partija (Pdl) uzstāj, ka uz ekspremjeru tas neattiecas, jo viņš notiesāts par nodarījumiem, kas notikuši pirms likuma apstiprināšanas, un gatavi par to cīnīties pat Eiropas Cilvēktiesību tiesā.
Politiķim ir kupls piekritēju loks, kas pārliecināti skandina par S. Berluskoni nevainību, saucot pret viņu ierosināto kriminālprocesu virkni par sāncenšu safabricējumiem. Vietnē Facebook izveidotā grupa, kas domāta «visiem, kas mīl, dievina, iekāro vai gribētu būt Berluskoni», pulcē vairāk nekā 11 000 biedru, un atbalstītāji politiķi uzlūko kā Itālijas varoni.
Iespējamība, ka S. Berluskoni var nākties pamest politisko skatuvi un slēpties aizkulisēs, satraukusi viņa kvēlo atbalstītāju armiju. Koalīcijā pārstāvētie Pdl biedri jau pirms tam draudējuši, ka S. Berluskoni neapmierinoša balsojuma rezultātā gatavi gāzt valdību.
Premjers Enriko Leta brīdinājis, ka valsts nevar atļauties «politisko spēlīšu izraisītu nestabilitāti». Politiskie satricinājumi paaugstinātu Itālijas aizņemšanās izmaksas un novestu eirozonas krīzes vājināto valsti haosā.
Līdzīgu brīdinājumu nedēļas sākumā izteica arī Eiropas Savienības (ES) amatpersonas. «Ir ārkārtīgi svarīgi saglabāt valstī politisko stabilitāti, lai nodrošinātu [ekonomikas] atveseļošanos, it sevišķi tāpēc, ka jaunākie dati rāda, ka ekonomika aizvien ir samērā vāja,» ES eko nomikas un monetāro lietu komisāru Oli Rēnu citēja laikraksts The Business Times.
Neprognozējamais vadonis
Arī pats S. Berluskoni pēdējās dienās aicinājis uz stabilitāti, taču 76 gadus vecais politiķis mēdz strauji mainīt domas. Vēl nesen viņš žurnālistiem klāstīja, ka «nevar gulēt vienā gultā ar ienaidnieku», neslēpjot, ka Pdl pozīcijas valdībā ir apdraudētas.
«Man zvana investori, kas apspriež iespēju ieguldīt miljardus Itālijas parādzīmēs, un viņi grib skaidru atbildi par to, kas notiks ar valdību,» Reuters sacīja politologs Roberto D'Alimonte. «Es nevaru atbildēt, jo jāiekļūst Berluskoni galvā, lai to zinātu, un man šķiet, ka Berluskoni pats nezina, ko darīs.»
Ekspremjera neprognozējamo dabu apstiprinājuši arī citi. «40 minūšu sarunas laikā viņš spēj trīs reizes mainīt domas. Pat viņa draugi par to joko,» uzsvēra kāds žurnālists, kurš S. Berluskoni gaitām seko jau 15 gadu.
Šoreiz S. Berluskoni varētu būt aptvēris, ka gāzt valdību savu politisko kaprīžu dēļ ir pārāk riskanti. Kā vēsta laikrakstā La Repubblica publicētie sabiedriskās domas aptaujas rezultāti, Pdl popularitāte nokritusies līdz 26,2%
Līdzšinējās aptaujās S. Berluskoni partija varēja lepoties ar krietnu pārsvaru pār premjera E. Letas pārstāvēto Demokrātisko partiju (Pd), ko tagad atbalsta 28,5% vēlētāju. Vēlēšanas nesniegtu Pdl kāroto uzvaru un, pēc analītiķu prognozēm, visticamāk, atkārtoti novestu pie Pdl un Pd koalīcijas.