Igaunijas valdības atbalsts IT nozarei un plānotais stimuls inovatīvu tehnoloģiju izstrādāšanai ir apsveicama iniciatīva, uzskatu, ka tas ir lielisks piemērs pārējām Baltijas valstīm, lai ne tikai attīstītu IT nozari, bet arī veicinātu ekonomikas izaugsmi un pārvarētu krīzes sekas. Igaunijai ir Skype piemērs, kas mūsu kaimiņus padarījis par pasaulē pazīstamu IT nozares spēlētāju. Jāteic, ka tas ir tikai zināmākais igauņu piemērs, kā radīt pateicīgu vidi investīcijām IT nozares start-up uzņēmumos. Piemēram, 2012. gadā Igaunijas IT start-up uzņēmumi piesaistījuši investīcijas vairāk nekā 20 miljonu eiro apmērā, galvenokārt - ārvalstu investoru ieguldījumu.
Nav noliedzams, ka Baltijas valstu IT nozares izaugsmei pasaules līmenī nepieciešama starpvalstu sadarbība, sniedzot katras valsts unikālo kompetenču ieguldījumu. Taču tieši Igaunija spērusi būtisku soli investīciju piesaistē IT nozarei, kas, cerams, arī Latvijas IT speciālistiem pavērs inovāciju izstrādes iespējas, īstenojot sadarbību ar kaimiņvalsts speciālistiem. SQUALIO/DPA kā uzņēmums, kas ir pārstāvēts visās trijās Baltijas valstīs, arī Igaunijā var piedāvāt savu unikālo tehnoloģisko un kompetenču platformu, kas palīdzētu īstenot ambiciozo Igaunijas projektu.
Domājot par virzienu, kurā attīstīt Baltijas IT veiksmes stāstu jeb Skype līdzvērtīgu inovāciju, uzskatu, ka vispirms jākoncentrējas uz lielapjoma datu pakalpojumu attīstību. Par šo tendenci un iespējām jau runā tādi pasaules tehnoloģiju līderi kā IBM un Microsoft, tieši šie ražotāji nosaukuši lielapjoma datus par vienu no IT nākotnes noteicošajām jomām.
Arī SQUALIO/DPA eksperti paredz inovāciju un start-up uzņēmumu attīstības potenciālu lielapjoma datu pakalpojumu virzienā un jau šobrīd atbalsta start-up uzņēmumus inovāciju procesa vadībā un lielapjoma datu apstrādē, piedāvājot Baltijā un Skandināvijā unikālas tehnoloģijas - programmatūru un aparatūru, tajā skaitā jaudīgu datu apstrādes, simulācijas, modelēšanas un uzglabāšanas infrastruktūru, kas var kalpot kā attālinātais sensoru datu centrs.
Pasaulē strauji pieaug lielapjoma datu kopums, ko rada gan cilvēki, gan dažādu iekārtu sistēmas un sensori. Aizvien pieaug sensoru izmantošana tā saucamajās viedajās ierīcēs un sistēmās, kā arī pieaug tā saucamais lietu internets (angļu val. - Internet of Things).
Turklāt aizvien vairāk tālvadības sensoru datu tiek radīti zemes novērošanas industrijā, izmantojot satelītus un radio teleskopus. Piemēram, Starptautiskajā Kosmosa stacijā tiek sākts unikāls projekts - reālā laika zemes video tiešraide no izplatījuma tā dēvētajā HD kvalitātē, izmantojot īpašu kameru sistēmu. Tas ir vēl viens piemērs nozares attīstībai un noteikti pavērs jaunas iespējas iegūto lielapjoma datu izmantošanai.
*Programmatūras kvalitātes kompetences centra SQUALIO direktors