Ja 48 stundas neesat mājdzīvniekam tīrījuši zobus, pie tiem pielīp barības atliekas, veidojas aplikums, un pēc neilga laika tā vietā attīstās zobakmens. Aplikums un zobakmens uzkrāj sevī ne tikai barības atliekas, bet arī mutes dobumā nonākušo mikrofloru, tajā skaitā arī pūšanas baktērijas. Ja zobakmeni nelikvidē, tas turpina veidoties dzīvnieka mūža garumā. Pakāpeniski tas ar savu masu apaudzē visu zoba kronīti, noārda smaganas (tās paliek irdenas un regulāri asiņo), iespiežas dziļākajos periodontīta audos, noārda žokļa alveolāro kaulu, veido strutas, un sākas žokļa kaula noārdīšanās. Rezultātā dzīvnieka izelpa kļūst nepatīkamāka. Viņš labprātāk ēd putriņas, nevis izvēlas kaut ko košļājamu. Labākajā gadījumā procesu var izbeigt vai tā attīstību palēnināt ar veterinārārsta palīdzību. Ja laikus nepalīdzēsiet savam mīlulim, tad dzīvnieks lēnām zaudēs zobus, sliktākajā gadījumā var sākties sirds, plaušu, nieru vai zarnu trakta darbības traucējumi vai pat žokļa kaula audzēja attīstība. Procesa sākumu īpašnieki var noteikt paši. To dara, paceļot sunim augšlūpu! Pievērsiet uzmanību ilkņa un ceturtā premolāra zoba pamatnei. Ja šajās vietās novēro brūnganu cementveidīgu veidojumu, paradontoze ir sākuma stadijā. Ja šādi veidojumi ir uz visiem zobiem, tad stāvoklis ir kritisks un suns vai kaķis steidzami jāved uz konsultāciju pie veterinārārsta.
Slimības intensīvu attīstību novēro galvenokārt mazo šķirņu pārstāvjiem (kokeri, pūdeļi, špici utt.). Miniatūrajiem sunīšiem slimību var novērot jau kucēna vecumā, kad mutes dobumā ir tikai piena zobiņi. Lielākām šķirnēm tā parādās pēc gada vai pat pēc vairākiem gadiem. Diemžēl, ja neko lietas labā nedarīsiet, ātrāk vai vēlāk no paradontozes vieglākas vai smagākas pakāpes neizbēgt.
Profilakse ir gan lētāka, gan arī efektīvāka par ārstēšanu. Galvenais pamatprofilakses pasākums ir zobu tīrīšana - arī suņiem, tāpat kā cilvēkiem, ir jātīra zobi! Pie šīs procedūras suns jāpieradina jau no sešu mēnešu vecuma vai no brīža, kad nomainījušies piena zobiņi un kad mutes dobumā vēl nav parādījušās augstāk minētās problēmas. Agrā vecumā šo procedūru veic spēlējoties. No sākuma var iedot sagrauzt kādu zobu birstīti. Tad pagaršot zobu pastu, iesmērējot to ar pirkstu dzīvniekam mutē. Pēc pāris mēnešiem kopā ar savu mīluli no rītiem varēsiet mierīgi iet uz vannas istabu tīrīt zobus. Dzīvniekiem, kamēr nav attīstījušās patoloģijas, zobus var tīrīt tikai no ārpuses. Zobu iekšpusē šo attīrīšanas procedūru veic mēle. Uzmanību! Zobu tīrīšanu veic tikai ar dzīvniekiem domātām zobu pastām! Tās var nopirkt jebkurā veterinārajā aptiekā vai zooveikalā. Dzīvnieku zobu pastas maksā ap trim latiem. Ja sunim jau jāārstē paradontoze, zobu tīrīšanai ieteicamas speciālas ārstnieciskās zobu pastas. Nekādā gadījumā nedrīkst izmantot cilvēkiem domātās zobu pastas. Tie, kas negrib vai nevar atļauties nopirkt speciālās dzīvniekiem domātās zobu birstītes, var izmantot arī cilvēku zobu birstītes ar mīkstākiem sariņiem.
*LLU Veterinārmedicīnas fakultātes Klīniskā institūta lektors