Sevišķi tā ir Rīgas Tehniskajā universitātē un augstskolās, kur ir inženierzinātnes,» Vidzemes Augstskolas (ViA) akadēmiskā zinātņu prorektora Aigara Andersona sacītais publicēts Valmieras laikrakstā _Liesma_. Izteikumu, kuru aizskarto augstskolu rektori nodēvējuši par nepamatotu un nepatiesu, A. Andersons pēcāk _Dienai_ gan noliedza, jo tas esot izrauts no konteksta un neesot bijis tā domāts.
«Es zem tiem vārdiem neparakstos. Saruna bija daudz garāka ar citu kontekstu un nebija domāta rakstīšanai,» par 18. marta publikāciju laikraksta Liesma komentāru sadaļā teic A. Andersons. Valmieras laikraksta redakcijā Diena uzzināja, ka viņa teiktais ierakstīts publiskas uzstāšanās laikā. «Kolēģis piedalījās publiskā pasākumā - ideju talkā Valmieras Biznesa un inovācijas inkubatorā. Tur Andersona teikto ierakstīja magnetofonā un vēlāk no ieraksta publicēja,» teic Liesmas galvenā redaktore Antra Lāce.
Negribējis aizskart
«Visi zina, ka augstākajā izglītībā kaut kas nav kārtībā... Lielākā problēma slēpjas tur, ka Latvijas Universitātē no vairāk nekā 30 tūkstošiem studentu, kaut arī Juridisko augstskolu un Policijas akadēmiju sadzina kopā, palikuši vairs tikai 18 tūkstoši. Viņiem ļoti gribas parādīt kaut kādus ciparus, lai varētu uzgrūst savu jauno Torņakalna kompleksu. Bet Eiropas naudu neiedos, ja redzēs, ka universitātē uz pusi samazinājies studentu skaits,» A. Andersona teiktais atspoguļots laikrakstā. Tāpat viņš uzsvēris, ka ViA veikusi gan optimizāciju, gan reorganizāciju, samazinot departamentu un pusvadītāju skaitu. Savukārt augstskolas budžets esot palicis nemainīgs arī pēc valsts finansējuma samazināšanas uz pusi pēdējo gadu laikā.
Dienai A. Andersons stāsta, ka teiktais patiesībā nav attiecināms uz konkrētām augstskolām. «Par budžetu biju vispārīgi domājis augstskolas, kur budžeta vietu skaits ir lielāks nekā studentu skaits, nevis kādu konkrētu augstskolu,» apgalvo prorektors. Vaicāts, kādēļ tad viņš nav vērsies laikrakstā ar lūgumu atsaukt komentāru, A. Andersons teic, ka ViA pasniedzējiem jau iepriekš ir bijušas līdzīgas situācijas. «Man nav tik daudz laika un vēlmes, lai par tādiem sīkumiem strīdētos,» viņš skaidro.
«Vidzemes Augstskola atvainojas Latvijas Universitātei un Rīgas Tehniskajai universitātei par nepārdomātajiem akadēmiskā zinātņu prorektora Aigara Andersona izteikumiem un apliecina cieņu un gandarījumu par augstskolu līdzšinējo sekmīgo sadarbību akadēmiskajā jomā, zinātnē un pētniecībā. Prorektora A. Andersona izteikumi nepauž augstskolas akadēmiskās sabiedrības un augstskolas vadības viedokli,» pāris dienu vēlāk internetā zem publicētā izteikuma ievietots komentārs, kas parakstīts ar ViA rektores Vijas Daukštes vārdu. Dienai viņa norādīja, ka respektējot tiesības ikvienam brīvi un neierobežoti paust savu viedokli, tomēr vienlaikus patur tiesības teiktajam nepievienoties.
Rotācija notiekot
«Tā ir absolūti nepatiesa informācija. Kad students iestājas augstskolā, tad līgumā ir teikts par rotāciju. Maksātāji pāriet budžetā, ja atbrīvojas budžeta vieta. Arī katru gadu notiek rotācija, kad budžetā studē sekmīgākie studenti ar labākajiem rezultātiem,» par A. Andersona pausto teic LU rektors Mārcis Auziņš. Neesot noslēpums, ka ir augstskolas, kurās budžeta vietu ir vairāk par studentiem, tomēr tas neesot attiecināms uz LU, piebilda rektors.
Arī RTU rektors Leonīds Ribickis noliedz A. Andersona teikto, jo viņa vadītajā mācību iestādē brīvu budžeta vietu neesot nevienu brīdi. «Ja dažādu iemeslu pēc atbrīvojas budžeta vieta, tā tiek piešķirta kādam no maksas studentiem. Savukārt dažās fakultātēs tiek realizēts rotācijas princips - labākajiem maksas studentiem tiek piešķirtas budžeta vietas,» viņš saka.