Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +14 °C
Skaidrs
Svētdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Ja piedzims agrāk, sargās vairāk

Par to, ka Latvijā nav vienotas ārstēšanas un uzraudzības sistēmas priekšlaikus dzimušiem bērniem pēc tam, kad viņi pamet slimnīcas telpas, runāts tika jau pirms diviem gadiem. Lai gan viena šāda bērna aprūpe līdz izrakstīšanai no slimnīcas izmaksā līdz pat 43 tūkstošiem eiro, tiklīdz viņi dodas mājās, tālākais lielā mērā atkarīgs no vecākiem un viņu uzņēmības.

Taču tas nozīmē, ka veselības problēmas var arī savlaicīgi nepamanīt un sekas var būt smagas. Tagad sperts liels solis uz priekšu - Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā (BKUS) izveidota speciāla programma Drošais apmetnis jeb, kā to starptautiski dēvē, Fallow up, kura jau darbojas pilotprojekta režīmā. Atlicis to ieviest pastāvīgā režīmā un iegādāties nepieciešamo aprīkojumu, taču tam vēl nepieciešami vairāk nekā 60 tūkstoši eiro.

Jo agrāk, jo grūtāk

Eiropā katru gadu priekšlaikus piedzimst aptuveni 500 000 bērnu, bet Latvijā - aptuveni 5,2 līdz 6,4% no kopējā bērnu skaita jeb aptuveni 1000 jaundzimušo. Kā Dienai skaidro BKUS neonatoloģe Ilona Vārpa, priekšlaikus dzimušo bērnu skaits pieaug, jo mūsdienās ir krietni lielākas iespējas izglābt viņu dzīvību. Tomēr, bērnam piedzimstot priekšlaicīgi, visas viņa organisma sistēmas ir nenobriedušas. Tāpēc viņiem daudz biežāk ir nopietnas redzes un dzirdes problēmas, runas attīstības traucējumi, nervu sistēmas, intelekta attīstības un kustību problēmas. Un, jo agrāk bērns piedzimst, jo lielāka ir iespējamība, ka viņam būs smagas veselības problēmas. Piemēram, 2011. gadā no BKUS slimnīcā priekšlaikus dzimušajiem bērniem, kuru dzimšanas svars bija zem viena kilograma, septiņiem ir invaliditāte, viens sešu mēnešu vecumā nomira, bet 15 bērniem rūpīga un vispusīga veselības apskate nav veikta, tāpēc arī prognozes nav skaidras, vēl par astoņiem bērniem datu nav vispār.

Ierasti slimnīcā šiem bērniem ir jāpavada aptuveni trīs mēneši, un viņu dzīvību nereti arī izdodas glābt, taču Latvija ir gandrīz vienīgā valsts Eiropā, kur priekšlaikus dzimuša bērna īpašā aprūpe beidzas aiz slimnīcas durvīm.

Arī divu priekšlaicīgi dzimušu bērnu mamma Baiba Dienai atzīst, ka īpaša programma būtu ļoti vajadzīga, jo vecākiem lielajā uztraukumā ir nepieciešams relatīvs miers un skaidrība par notiekošo.

Pamats jau ir

Bērnu slimnīcas fonda vadītāja Liene Dambiņa Dienai stāsta, ka priekšlaikus dzimis bērns pēc izrakstīšanās saņem tādu pašu veselības aprūpi kā jebkurš jaundzimušais, taču viņa vajadzības ir krietni specifiskākas. Tāpēc, pārņemot pieredzi no citām valstīm, vēlme ir nodrošināt bērnam nepieciešamo medicīnisko aprūpi līdz divu gadu vecumam.

Arī pašas programmas izstrāde no nulles nav jāsāk - tā jau darbojas pilotprojekta režīmā, un veikti pirmie ieguldījumi, izveidojot priekšlaikus dzimušu bērnu grāmatu, kas domāta vecākiem, augustā notikušas arī ASV vieslektoru vadītas apmācības. Līdztekus neonatologiem sākuši strādāt arī fizioterapeiti, un sadarbība izveidota ar Liepājas, Valmieras un Jēkabpils perinatālās aprūpes centru. Tas nozīmē, ka programma tādā pašā līmenī darbosies ne tikai Rīgā. Praktiski tas nozīmēs, ka ar vecākiem tiek izrunāti visi jautājumi un norunātas nākamās vizītes pie speciālistiem, vēl pirms bērns tiks izrakstīts no slimnīcas. Savukārt pēc tam mērķis ir laikus atpazīt novirzes, ja tādas ir, bērna intelektuālajā un fiziskajā attīstībā. Tas palīdzētu agrīni sākt ārstēšanu, stāsta I. Vārpa.

Programmā gan neietilptu visi priekšlaikus dzimušie bērni, bet tie, kas pasaulē nākuši līdz 34. grūtniecības nedēļai, kā arī tie, kuri dzimuši problemātiskās dzemdībās. Ģimenes ārsti un pediatri šajā gadījumā iesaistīti vien daļēji. Speciāliste skaidro, ka ārstam ļoti labi ir jāpārzina priekšlaikus dzimušo bērnu specifika un to vislabāk zina neonatologi. Ģimenes ārsti ir tie, kas bērnu katru mēnesi apskata, nosver, vakcinē, bet viņi neveic psihoemocionālo un kustību attīstību novērtējumu.

Pagaidām viss darbs ir balstīts uz entuziasmu - speciālisti strādā vairāk, bet valsts starpību nesedz. Lai to labotu, iesniegti priekšlikumi grozījumiem Ministru kabineta noteikumos un Veselības ministrijā izveidota speciāla darba grupa, taču par konkrētu valsts finansējumu vēl nevar runāt. Tāpēc programmas veidotāji cer uz sabiedrības atbalstu un sākuši ziedojumu kampaņu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Aicina ziedot

Programmas Drošais apmetnis ieviešanai nepieciešami vairāk nekā 60 000 eiro.
Ikviens ir aicināts ziedot pa tālruni 90006988 vai internetā - www.bsf.lv.
Avots: Bērnu slimnīcas fonds

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Miljoniem robotu asinsvados

Sekmīgs eksperiments ar nanorobotu armiju truša organismā varētu veicināt nozīmīgu izrāvienu medicīnā.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?