29. oktobrī visā pasaulē un Latvijā tika atzīmēta Pasaules psoriāzes diena. Šīs simboliskās dienas mērķis ir izglītot sabiedrību par slimību. Tāpat arī pievērst uzmanību joprojām neatrisinātiem jautājumiem, kas saistās ar šo slimību. Latvijā tādi jautājumi ir valsts kompensācijas apmērs medikamentiem, kas krīzes gados tika samazināts līdz 50%, kā arī medikamentu pieejamība. Arī sabiedrības neizpratne, neiecietība.
Kas tad īsti ir psoriāze? Psoriāze jeb zvīņēde ir ādas slimība, ko raksturo paātrināta ādas šūnu veidošanās un atdalīšanās no ādas. Ādas virskārta jeb epiderma nepārtraukti mainās un atdalās. Parasti šis process aizņem aptuveni vienu mēnesi, taču psoriāzes gadījumā tas notiek ātrāk - pat mazāk nekā vienā nedēļā. Šī paātrinātā procesa dēļ veidojas sabiezējuši plankumi ar sudrabaini baltām plēksnēm. Smagākās slimības formas skar ne tikai ādu, bet arī locītavas, un attīstās psoriātiskais artrīts.
Slimības cēloņi ir dažādi - tie var būt ģenētiski, imunoloģiski, apkārtējās vides izraisīti vai psiholoģiski. Šie faktori maina ādas normālās funkcijas. Pēdējo gadu laikā Latvijā ir vērojama tendence paaugstināties psoriāzes slimnieku skaitam, kas skaidrojams arī ar ekonomiskās krīzes sekām, jo emocionālā spriedze novājina cilvēkus.
Būtiski atcerēties, ka psoriāze nav lipīga. Ar to nevar saslimt, pieskaroties ar psoriāzi slimam cilvēkam. Tas ir tikai viens no sabiedrības stereotipiem. Diemžēl jāsecina, ka sabiedrības aizspriedumi joprojām ir viens no būtiskiem aspektiem, kas mazina psoriāzes slimnieku dzīves līmeni paralēli slimības fiziskajām izpausmēm. Sabiedrības neinformētības un neizpratnes dēļ ir neiecietīga attieksme - ar psoriāzi sirgstošie izjūt gan sociālo diskrimināciju, gan ekonomisko atstumtību. Pētījumi liecina, ka pat pacienti ar minimālu slimības izpausmi uzskata to par lielu problēmu ikdienas dzīvē, slimības dēļ 72% izvairās peldēties publiskās vietās, 64% izvairās no koplietošanas pirtīm, 60% izvairās sauļoties, 40% nenodarbojas ar sportu, 34% neiet pie friziera. Tāpat pētījumos atrodami dati, ka psoriāzes pacienti biežāk sirgst ar artrītu, sirds slimībām, diabētu un hipertoniju, tātad šī slimība ietekmē arī kopējo cilvēka veselības stāvokli.
Psoriāze nav izārstējama pilnībā, taču pašlaik pasaulē ir diezgan plašas iespējas apturēt slimības progresēšanu un kontrolēt to, lietojot medikamentus. Tā ir iespēja cilvēkiem ar šo diagnozi dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Diemžēl Latvijā medikamentu dārdzības dēļ tā netiek pilnvērtīgi izmantota. Nespējot atļauties medikamentus, pacienti ar vieglāku slimības formu lieto medikamentus neregulāri, tādējādi pasliktinot savu situāciju, savukārt slimnieki ar smagākām formām - būtībā nevis dzīvo, bet eksistē. Turklāt - apzinoties, ka zāles ir, bet viņi nevar tās atļauties. Šai slimnieku daļai valsts atbalsts ir kardināli svarīgs! Lieki būtu piebilst, ka jebkura slimība vieglāk ir ārstējama, ja nav ilgstoši ignorēta. Psoriāze ir slimība, kas var izraisīt smagas komplikācijas. Ignorējot situāciju šodien, mēs saskarsimies ar lielākām problēmām rīt.
Taču valsts ietur diezgan rezervētu politiku - mēs zinām, ka šāda problēma pastāv, bet tieciet galā paši. Šobrīd valsts kompensācija 50% apmērā attiecas tikai uz lokāli lietojamiem medikamentiem. Bioloģiskie medikamenti, kas nu jau labu laiku veiksmīgi tiek lietoti pasaulē, Latvijā vispār nav iekļauti valsts kompensējamo medikamentu sarakstā.
Pasaules psoriāzes dienā un visu šo nedēļu Latvijas dermatologi, apliecinot savu sociālo atbildību, atbalsta psoriāzes pacientus, nodrošinot pieņemšanu pacientiem ar psoriāzi bez maksas vai par diferencētu samaksu. Mēs aicinām šonedēļ arī valstiskā līmenī pieņemt būtiskus lēmumus un paaugstināt valsts kompensācijas apmēru psoriāzi ārstējošiem medikamentiem, kā arī iekļaut jaunākās paaudzes medikamentus kompensējamo sarakstā. Nobeigumā aicinu valsts likumdošanas veidotājus atcerēties, ka ikviens pieņemtais lēmums skar cilvēkus - konkrētus indivīdus un ģimenes.