Šobrīd mēs atrodamies 2014.-2020. gada ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda plānošanas perioda sākumā, un mūsu kopīgs mērķis ir nodrošināt, lai jaunā plānošanas perioda Eiropas nauda tiktu izmantota iespējami efektīvāk. Iepriekšējo periodu sasniegtie rezultāti apliecina, ka ES fondu līdzekļi ir ļoti nozīmīgs investīciju avots, bez kura nav iedomājama tautsaimniecības, infrastruktūras un uzņēmējdarbības attīstība.
Šobrīd saspringtajā ekonomiskajā situācijā, tostarp apzinoties valsts un pašvaldību budžeta iespējas, ES fondi ir nozīmīgs resurss, kuru nepieciešams ātri un sistemātiski investēt ekonomikā. Mums jāpanāk, ka realizētie projekti nodrošina jūtamu ekonomisko izrāvienu. Pašreizējā ekonomiskajā situācijā uz Kohēzijas politiku liktās cerības ir ļoti augstas, un tai jāsniedz skaidri redzami rezultāti.
Lai atvieglotu projektu pieteikšanu un īstenošanu ES fondu finansējuma saņēmējiem, vienkāršotas dažādas prasības un mazināts birokrātiskais slogs. Projektu īstenotājiem tiks sniegta iespēja vairāk fokusēties uz projekta rezultātu sasniegšanu. Ieviešot vienas sadarbības iestādes pieeju, tiks nodrošināta standartizēta projektu iesnieguma veidlapa, vienota prakse projekta kontroļu veikšanai, kā arī ieviestas vienkāršotās izmaksas. Tāpat maksimāli izmantosim e-iespējas.
Ar ES fondu atbalstu līdz 2020. gadam tiks radītas vismaz 2500 jaunas darba vietas, 37 tūkstoši jauniešu būs ieguvuši darba tirgus prasībām nepieciešamo kvalifikāciju, prasmes un pieredzi. 80†tūkstoši bērnu un jauniešu no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm saņems atbalstu izglītības pieejamības veicināšanai, kā arī tiks veikti ieguldījumi izglītības infrastruktūras uzlabošanai un modernizēšanai visos izglītības līmeņos.
Vērienīgas investīcijas tiks ieguldītas arī biznesā un inovācijās, sniedzot atbalstu vairāk nekā 3000 uzņēmumiem un palielinot inovatīvo komersantu īpatsvaru par vairāk nekā 10%. Ar ES fondu investīcijām tiks uzlabota iedzīvotāju sadzīve - 206 000 mājsaimniecību būs pieeja platjoslas internetam, 1,35% iedzīvotāju un 92% uzņēmumu izmantos e-pakalpojumus. Tiks rekonstruēti apmēram 70 kilometri siltumtīklu, kā rezultātā par piektdaļu samazināsies vidējais siltumenerģijas patēriņš.
Ikviens iedzīvotājs izjutīs ES fondu ieguldījumus infrastruktūrā, jo ar ES fondu līdzekļiem tiks rekonstruēti 919 kilometri ceļu un rekonstruētas vai modernizētas dzelzceļa līnijas vairāk nekā 900 kilometru garumā. Papildus ES fondu investīcijas tiks virzītas tam, lai nodrošinātu vides aizsardzību, kā arī tiks ieguldītas kultūras un dabas mantojumā, vienlaikus sniedzot atbalstu pilsētvides sakārtošanā un veicinot uzņēmējdarbības attīstību pašvaldībās un novados.
Visas minētās investīcijas un sasniedzamie rezultāti definēti programmā Izaugsme un nodarbinātība, kas paredz deviņus prioritāros investīciju ieguldījumu virzienus.
*valsts sekretāra vietnieks ES fondu jautājumos