Latvijas galvenā speciāliste dzemdniecībā un ginekoloģijā Dace Rezeberga norādīja, ka ar katru gadu perinatālā mirstība Latvijā samazinās, piemēram, 2011. gadā tie bija 9,3 gadījumi uz 1000 jaundzimušajiem, bet pērn šis skaits bija 8,8 gadījumi uz 1000 jaundzimušajiem. Un, ņemot vērā īstenotos pasākumus, arī šogad situācija varētu būt uzlabojusies. Kā būtiskākos īstenotos pasākumus viņa norādīja medicīniskās dokumentācijas kvalitātes uzlabošanu, izmaiņas perinatālās aprūpes organizācijā un finansēšanā, ārstu un vecmāšu apmācības un prasību noteikšanu ultrasonogrāfijas speciālistu kvalifikācijā. Izveidota arī rokasgrāmata sievietēm Gribu būt māmiņa, kurā aprakstīts gan grūtniecības periods, gan dzemdības, gan laiks pēc dzemdībām. Grāmata būs pieejama internetā, pie ginekologiem, un to izplatīs arī pašvaldības. Jau šobrīd 11 000 no 20 000 grāmatu ir paņemtas, lai izdalītu sievietēm, pastāstīja D. Rezeberga.
Lai arī vairāki pasākumi ir veiksmīgi īstenoti, nepieciešams intensīvi turpināt darbu. Piemēram, būtiski būtu ieviest perinatālās mirstības auditu tāpat, kā tiek veikts mātes mirstības audits, Dienai sacīja D. Rezeberga. Šobrīd, kad tiek konstatēts mātes mirstības gadījums, par faktu tiek ziņots centrālajai audita grupai, kura rūpīgi analizē katru gadījumu. Uzdevums nav meklēt vainīgo, bet atrast konkrētas lietas, ka šajā aprūpē nestrādāja, lai pēc tam tās uzlabotu. Mērķis ir līdzīgu sistēmu ieviest arī bērniem, kuri miruši grūtniecības laikā vai sešas dienas pēc piedzimšanas. Tas ļautu noskaidrot, piemēram, vai bērns piedzima tur, kur viņam vajadzēja piedzimt. Jo, ja bērnam ir ķirurģiski koriģējama patoloģija, viņš nedrīkst piedzimt Daugavpilī, tam jānotiek Rīgā, norādīja D. Rezeberga. Šādu sistēmu varētu ieviest no 2014. gada.
Svarīgi ir atrisināt arī piekļuves jautājumu pie ārstiem lauku reģionos. Jo ir gadījumi, kad grūtniece pie ginekologa nevar tikt, jo konkrētajā vietā šāda speciālista nav. Diskusijas laikā izskanēja doma, ka nepieciešams organizēt speciālus autobusus, kas, piemēram, reizi mēnesī grūtnieces nogādātu pilsētā pie speciālista pakalpojumu saņemšanai. D. Rezeberga gan norādīja, ka šāds variants pašvaldībām ir piedāvāts, bet nav zināms, vai tiek īstenots.
Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Dace Matule norādīja, ka svarīgi ir arī skaidrot grūtniecēm, ka nepieciešams savlaicīgi doties uz ultrasonogrāfiju, lai noskaidrotu, vai auglim nav kādas attīstības patoloģijas. Tāpat būtiski ir turpināt speciālistu apmācības.
Speciālisti diskusijā norādīja, ka viens no perinatālās mirstības faktoriem ir grūtnieču smēķēšana - to dara aptuveni 10% topošo māmiņu. Citi iemesli ir sociāli nelabvēlīgi apstākļi, piemēram, nepilnvērtīgs uzturs, alkohola lietošana, vardarbība. Tāpat mirstību ietekmē arī tas, ka grūtniece laikā nevēršas pie ginekologa un nestājas uzskaitē, kā arī nevēlamās grūtniecības, kad sieviete apzināti nerūpējas par gaidāmo bērnu.