Pērnā gada dati vēl nav apkopoti, taču Veselības Ekonomikas centra dati liecina, ka 2009. gadā Latvijas slimnīcās ārstējās 8500 insulta pacientu. Valsts līmenī deklarēts, cik svarīgi laikus pamanīt insulta pazīmes - uz īsu brīdi radušos runas traucējumus, vājumu rokā vai kājā. P. Stradiņa slimnīcā nesen atklāja Latvijā pirmo Insulta profilakses kabinetu, kas pacientiem sola nodrošināt mērķtiecīgu, precīzu diagnostiku, arī kvalitatīvu un savlaicīgu ārstēšanu.
Artērijas sašaurinājums smadzenēs rodas artēriju slimības aterosklerozes dēļ. Tas notiek, kad artērijas sieniņā veidojas pangas - holesterīna krājums. «Tas aug lēni, virsma ir negluda, tādēļ pieķeras asins šūnas, līdz kamēr rodas trombs, kas pilnībā aizsprosto artēriju, un smadzenēs veidojas neapasiņota zona,» skaidro Svetlana Rudņicka, klīnikas Gaiļezers asinsvadu kateterizācijas laboratorijas vadītāja. Šāds sašaurinājums rada varbūtību, ka tuvākā gada laikā 60% pacientu būs insults ar smagiem bojājumiem. Pirmoreiz jauno ierīci Gaiļezers mediķi jau pielietojuši kādam aptuveni 60 gadu vecam vīrietim, kuru slimnīcā atveda akūtā stāvoklī ar mikroinsultu. Tā kā rezultāti bija ļoti labi, februāra beigās jau nozīmēta nākamā operācija, stāsta S. Rudņicka. Šīs operācijas ir valsts apmaksātas. Galvas artēriju stentu izmaksas ir līdzīgas invazīvajā kardioloģijā esošajām - aptuveni 1500 latu. Tiesa, šīs ierīces katram pacientam jāpasūta individuāli pirms operācijas.
«Līdz šim ļoti attīstīta bijusi palīdzība pacientiem ar sirds artēriju slimībām, bija izstrādātas dažādas ierīcītes, protēzītes - stenti pārklāti ar zālēm un bez tām. Galvas asinsvadiem ko tādu izstrādāt ir daudz grūtāk,» stāsta S. Rudņicka. Galvas artērijas ir ļoti izlocītas, turklāt ierīcei jābūt miniatūrai un ļoti saudzīgai. Galvas artērijas diametrs ir divi divarpus milimetri. Līdz šim, izmantojot citus stentus, ja bija nopietns sašaurinājums, kas izraisa asins plūsmas nepietiekamību smadzenēs un insultu, mediķiem nācās trīsreiz šķērsot patoloģijas vietu. Vispirms ar sīku baloniņu mēģināja vietu sagatavot paplašinot, tad laida cauri lielāko ierīci ar stentu, tad vēl ievadīja lielāku baloniņu. «Traumējot artēriju, sieniņa reaģē uz barotraumu, cenšas pielabot. Var sabiezēties, var izveidot kādu papildu slāni. Līdz ar to atkal var būt sašaurinājums - restenoze,» skaidro ārste. Par jaunajām ierīcēm viņa saka: «Stents ir jau virsū balonam, līdz ar to ar šo ierīci jāieiet tikai vienu reizi.»