Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +12 °C
Skaidrs
Otrdiena, 24. septembris
Agris, Agrita

Jūras gudrinieks - ronis

Pavasaris ir roņu laiks vislielākajā mērā. Tieši pavasara mēnešos - martā un aprīlī - Baltijas jūras krastā ik gadu tiek izskaloti roņu mazuļi, tādējādi atkal un atkal aktuāls kļūst jautājums, kā un vai vispār ir nepieciešams rīkoties, ieraugot krastā mazu ronēnu. Tāpēc Dabas Diena ciemojas Rīgas Zooloģiskajā dārzā un kopā ar zoodārza pārstāvi Lauru Līdaku noskaidro roņu dzīves paradumus.

Zooloģiskajā dārzā mūs sagaida roņu puika tieši tādā pašā vārdā - Puika. Ik pa brīdim viņš parāda kādu uzmanības apliecinājumu atnākušajiem zoodārza apmeklētājiem un arī Kristīnei - roņu meitenei, kura laiski atpūšas blakus esošajā norobežojumā. Kristīne vēl ir diezgan jauna, tāpēc abi vēl netiek laisti kopā.

Agrs pavasaris - roņu mazuļu laiks

Katru gadu pavasarī uz dažiem mēnešiem Rīgas zoodārza roņu saime papildinās ar savvaļā dzimušiem ronēniem. Zoodārza pārstāve Laura stāsta, ka - it īpaši siltās ziemās, kāda ir arī šī, un kad pie Igaunijas saliņām neveidojas stabils ledus - roņu mātītes dzemdē uz sauszemes mazo saliņu piekrastē. Esot iespēja, ka roņu mātītes mazuļus dzemdē arī Latvijas piekrastē. Šī versija gan nav ne dabas pētnieku apstiprināta, ne pierādīta. Rezultātā samērā daudzi novārguši roņu mazuļi tiek izskaloti Latvijas piekrastē, kur tos pamana cilvēki, kas vēlas palīdzēt, un daļa no zvērēniem nonāk zoodārzā. Tomēr, ja ronēns ir dūšīgs, izskatās veselīgs, turklāt vēl rūc, tad viņam, visticamāk, nekāda palīdzība nav nepieciešama. Šādos gadījumos vispareizākā rīcība ir netraucēt ronēnus un doties pēc iespējas tālāk. Gadījumos, ja ārēji var redzēt, ka ronēns ir ievainots, sakosts vai acīmredzami novārdzis, ir jāsazinās ar Dabas aizsardzības pārvaldi vai Rīgas Zooloģisko dārzu. Pašiem celt ronēnu mašīnā un vest uz zoodārzu nebūtu pareizi, jo, pirms ko tādu darīt, būtu nepieciešams speciālista viedoklis. Līdz ar šī gada silto ziemu, kas dzīvniekiem pavasara sākumam raksturīgās darbības likusi veikt nedaudz ātrāk, nekā ierasts, speciālisti aicina rīkoties atbildīgi un saprātīgi un nevest uz zoodārzu veselus un spēcīgus ronēnus. Jāatceras, ka konusveidīgo zobu dēļ arī mazs ronēns var sakost cilvēku, turklāt roņu kodumi mēdz būt diezgan nopietni un lēni dzīstoši.

Inteliģents dzīvnieks

Visbiežāk Baltijas jūrā sastopamā un augumā lielākā - līdz pat 300 kilogramiem smagi - roņu suga ir pelēkais ronis. Suga ir iedalīta trīs atšķirīgās populācijās, kas atbilstoši mīt Rietumatlantijā, Austrumatlantijā un Baltijas jūrā. Pateicoties tam, ka ronis ir aizsargājams dzīvnieks, pēdējos 20 gados pelēko roņu skaits Baltijas jūrā ir pieaudzis un tos aizvien biežāk izdodas sastapt arī Latvijas piekrastē. Ronēni piedzimst labi attīstīti, klāti ar baltu, garu un pūkainu kažoku, kas saglabājas pirmās 2-3 dzīves nedēļas. Kažoks mazuli pasargā gan no aukstuma, gan palīdz saplūst ar balto sniega fonu un paslēpties no plēsējiem. Arī vēlākās dzīves laikā ronim saglabājas ļoti blīvs kažoks, kas neļauj mitrumam piekļūt ādai. Gandrīz mēnesi māte baro mazuli ar pienu, līdz ronēna masa ir pieaugusi līdz 40 kilogramiem un tas ir uzkrājis pietiekami daudz tauku un ir gatavs doties jūrā, lai patstāvīgi apgūtu prasmi medīt zivis. Roņu vidējais dzīves ilgums ir 30-40 gadu.

Roņi pieder pie inteliģentiem dzīvniekiem, kuriem ir nepieciešamas nodarbes, tāpēc zoodārzā roņu dzīvnieka kopēju pienākumos ietilpst ik pa divām stundām ar tiem nodarboties. Arī brīvā dabā esot, roņi spēlējas savā starpā. Cilvēku vadībā roņi mācās ar prieku, bet pilda uzdevumus tikai tad, ja viņiem tie šķiet interesanti.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Dzīvo un mielojas ūdenī

Ronis ir spēcīgs zvērs, labi peld un nirst, savu lielāko dzīves daļu tas pavada ūdenī, spēj ienirt līdz pat 70 metru dziļumam un uzturēties ilgāk par 15 minūtēm.
Galvenais pārtikas avots roņiem, protams, ir zivis. Tie pārtiek gan no mencām, gan butēm, siļķēm un citām zivīm, retāk - no vēžveidīgajiem un gliemjiem.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?