Latvijā viens no apkarošanas veidiem ir valdības otrdienas lēmums papildināt narkotisko un psihotropo vielu sarakstu ar sintētiskajiem kanabioīdiem un augiem _Nymphaea caerulea_ un _Leonotis leonorus_, kuriem piemīt psihoaktīvas īpašības. Otrs ir krietni plašāks - valdība atbalstīja grozījumus likumā, kas ļaus apturēt apreibinātāju tirdzniecību, ja būs ārstniecības iestādes ziņojums, ka šīs preces nodarījušas kaitējumu cilvēka veselībai. Te galavārds vēl jādod Saeimai.
Jau vēstīts, ka pirms pāris mēnešiem slimnīcās sāka parādīties pacienti, viņu vidū arī 14, 15 gadu veci pusaudži, ar saindēšanās simptomiem. Garāmgājēji viņus ievēroja pakritušus vai nesaprātīgā stāvoklī uz ielas. Viņi teica, ka lietojuši legālos augu maisījumus. Narkologi par šiem maisījumiem trauksmi ceļ jau vairāk nekā gadu, taču aizliegt līdz šim izdevās tikai dažas atsevišķas vielas - augus dievišķo salviju (salvia divinorum) un kratom (mitragyna speciosa). Rīgā ir vismaz deviņi veikali, kuri specializējas apreibinātāju tirgošanā, liecina pašvaldības policijas informācija. Valsts policijai (VP) ir informācija, ka pēdējā laikā izplatītāji pirmo devu jauniešiem dodot par velti.
Jaunie grozījumi, kas palīdzēs apturēt bīstamo apreibinātāju tirgošanu pēc ārsta ziņojuma, darbotos šādi: ja kāds veikalā nopērk apreibinošo augu maisījumu un tas rada veselības traucējumus, kuru dēļ pircējs nonāk ārstniecības iestādē, pēc mediķu ziņojuma preces izplatība tiktu apturēta. «Speciālisti pēc tam var vērtēt, kuras vielas ir izraisījušas veselības traucējumus. Savukārt potenciāli bīstamu produktu izplatītājiem jāpiegādā informācija, ka produkts ir drošs un nekaitīgs,» skaidro Juris Bundulis, Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks. VP Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes Narkotiku apkarošanas biroja priekšnieks Kārlis Dombrovskis ir gandarīts par šīm izmaiņām: «Vispirms ir jāaizliedz izplatīt, kamēr pats izplatītājs nepierāda, ka viss ir kārtībā. Tikmēr nevar laist apgrozījumā. Nākamais solis - iekļaut vielas, kuras ir aizliedzamas [narkotisko un psihotropo vielu], sarakstā, tad mums ir brīvas rokas un mēs varam rīkoties.» Drīzumā Saeima galīgajā lasījumā varētu skatīt vēl vienus likuma grozījumus, kas paredz aizliegt realizēt augu maisījumu, kuru smēķēšanas, šņaukšanas rezultātā tiek izdalītas vai uzņemtas vielas, kas kaitīgi iedarbojas uz lietotāja veselību. Arī šie grozījumi ierobežos apreibinātāju izplatīšanu, cer VM.
«Viņus pie mums atved reibuma stāvoklī, viņi neatceras, kas ar viņiem noticis. Visi saka - lietojuši legālas vielas, nosaukumi ir dažādi - Alarm, Spice, Shaman, vēl citas,» stāsta Roberts Stašinskis, klīnikas Gaiļezers ārsts- toksikologs. Slimnīcā ik mēnesi ieved vairāk nekā desmit jauniešu. Jebkura apreibinoša viela rada zināmus veselības traucējumus, kaut vai īslaicīgus - nespēku, sirds ritma traucējumus, asinsspiediena svārstības, vemšanu. «Ja šādā stāvoklī pierauj pilnas plaušas, var arī nosmakt savos vēmekļos,» skaidro toksikologs.