Viens no šādiem piemēriem ir nelielā, bet ārkārtīgi bagātā Persijas līča valsts Katara, kurai 2022. gadā ir jāuzņem Pasaules kausa futbolā finālturnīrs. Pēdējā laikā tā ir nokļuvusi uzmanības centrā saistībā ar apsūdzībām par necilvēcīgu izturēšanos pret viesstrādniekiem, ar kuru rokām tiks radīti stadioni, kas pēc deviņiem gadiem uzņems pasaules labākos futbolistus un līdzjutējus.
Neievēro nekādas tiesības
Pirms divām nedēļām britu laikraksts The Guardian nāca klajā ar publikāciju, kurā bija teikts, ka šovasar Katarā ir miruši vismaz 44 viesstrādnieki no Nepālas. Vairāk nekā puse nāves gadījumu notikuši darbavietā, bet daļa miruši no dažādām sirdskaitēm, ko izraisījusi ķermeņa pārkaršana.
Izdevums rakstīja, ka viesstrādniekiem, kas dara galvenokārt mazkvalificētus darbus, netiek nodrošināta elementāra drošība darbavietā. Piemēram, daļa darbavietās mirušo nepāliešu ir nokrituši no jaunceltņu augšējiem stāviem, jo tur atradušies bez piemērota ekipējuma.
Nereti ārvalstu strādnieku darbadiena ilgst 12 stundu, kuru laikā viņiem netiek nodrošināts dzeramais ūdens, lai gan vasaras mēnešos Katarā gaisa temperatūra dienā var pakāpties pat līdz 50 grādiem pēc Celsija.
Pēc darba viņi dodas uz mītnes vietām, kur valda saspiestība un nav iespējams nomazgāties un civilizēti nokārtot personiskās vajadzības.
Visbiežāk mazkvalificētos darbus dara tieši nepālieši, kuru skaits Katarā ir aptuveni 370 tūkstošu, kas veido 16% no 1,8 miljoniem valsts iedzīvotāju. Nepālieši mēnesī nopelna vidēji 220 dolāru (112 latu). Salīdzinājumam - katariešu vidējā mēnešalga ir 6700 dolāru (3400 latu), kas ir lielākā pasaulē.
Viesstrādniekus neaizsargā arī Kataras likumdošana, kas pieļauj, ka valstī pastāv tā sauktā kafalas sistēma, kad darbinieks faktiski ir piesiets darba devējam. Daudziem viesstrādniekiem pēc ierašanās valstī atņem pasi, un darbinieki var mainīt darbavietu vai atstāt valsti tikai ar priekšniecības atļauju.
Prasa reālu rīcību
Pazīstamā cilvēktiesību organizācija Human Rights Watch (HRW) ir apsūdzējusi Kataru verdzības atbalstīšanā. Starptautiskā Arodbiedrību konfederācija ir brīdinājusi - ja netiks uzlaboti darba apstākļi, līdz 2022. gadam Katarā darba negadījumos ies bojā vēl 4000 cilvēku.
Kataras valdība un Pasaules kausa finālturnīra organizētāju komiteja ir noraidījušas apgalvojumus par viesstrādnieku paverdzināšanu, tomēr atzīst, ka ir nepieciešami uzlabojumi. Kataras varasiestādes ir piedāvājušas pastiprināt darba inspekcijas kontroli celtniecības un infrastruktūras objektos.
Kritiķi uzskata, ka darāmā ir daudz vairāk. «Lai solījumus uztvertu nopietni, Kataras valdībai vajadzētu ierosināt krimināllietas pret strādnieku tiesību pārkāpējiem un veikt likumdošanas reformas, lai izskaustu kafalu,» HRW Tuvo Austrumu pētnieks Nikolass Makgīens sacīja Financial Times.
Arī Starptautiskā Futbola federāciju asociācija pieprasīšot, lai Katara uzlabotu strādnieku darba apstākļus.
Problēmas ar viesstrādnieku tiesību ievērošanu ir arī Krievijas pilsētai Sočiem, kas uzņems 2014. gada ziemas olimpiskās spēles. HRW pagājušajā nedēļā vēstīja, ka varasiestādes ir aizturējušas simtiem viesstrādnieku, kas bez konkrētu apsūdzību izvirzīšanas pat vairākas dienas turēti aiz restēm.