Sākoties pirmajam uzņēmējiem svarīgajam eiro ieviešanas posmam - paralēlo cenu atspoguļošanas perioda sākumam, kas ir spēkā kopš 1. oktobra, - vēl jo vairāk aktualizējas jautājums: «Cik gatavs uzņēmums ir pārejai uz eiro?»
Sekmīgai katra uzņēmuma individuālā eiro ieviešanas plāna realizācijai informāciju sistēmu jomā būtu jādomā un jāspēj pozitīvi atbildēt uz vairākiem pamatjautājumiem.
Pirmkārt - vai ir apzinātas visas uzņēmumā lietotās informāciju sistēmas un to savstarpējā ietekme? Otrkārt - vai ir apzināti un izvēlēti informāciju sistēmu pārejas scenāriji? Treškārt - vai izvēlētais informāciju sistēmu konvertācijas risinājums ir atbilstošs Latvijā izvirzītajām pārejas prasībām? Ceturtkārt - vai ir atvēlēts un paredzēts laiks konvertācijas scenārija testēšanai, un vai šajā procesā tiks iesaistīti sistēmu lietotāji, tai skaitā grāmatvedības un finanšu jomā strādājošie cilvēki?
Taču informāciju sistēmu pāreja noteikti nebūtu jāplāno un jārealizē izolācijā no grāmatvedības procesiem. Tieši pretēji - sastādot grāmatvedības sistēmu konvertācijas laika plānu, ir būtiski analizēt ikdienas un gada noslēguma grāmatvedības procesus, un, izvēloties datu konvertācijas brīdi, veidot kompromisu starp vairākiem būtiskiem aspektiem.
Tāpēc uzņēmumā noteikti jāizvērtē informācijas tehnoloģiju (IT), grāmatvedības un finanšu cilvēku noslodze un pieejamība grāmatvedības datu konvertācijas veikšanai un tās atbalstam. Jāņem arī vērā paredzamais grāmatvedības sistēmu veiktspējas pārtraukums un tā ietekme uz uzņēmējdarbības un grāmatvedības darba nepārtrauktības nodrošināšanu. Jāapzinās laika posms, kas nepieciešams, lai veiktu pilnīgas decembra mēneša un gada slēguma procedūras. Objektīvi jānovērtē grāmatvedības spēja laikus veikt uzņēmējdarbības atbalsta funkcijas jaunajā 2014. gadā, to vidū veikt algu aprēķinu par decembra mēnesi un pilnīgu attaisnojuma dokumentu apstrādi, kā arī datu precizitātes un pareizības pārbaudi. Jānovērtē arī iespējas izrakstīt pārdošanas rēķinus, realizēt iepriekš sastādītus pirkumu pieprasījumus un saņemt preci, iegrāmatot ienākošos rēķinus, apmaksāt piegādātāju rēķinus, veikt komandējuma un algas avansu izmaksu un citus neatliekamos maksājumus.
Tāpat arī jāpārdomā metode un laiks, kādā varēs labot konvertācijas kļūdas, uzskaitē radušās kļūdas un revīzijas rezultātā konstatētās nepilnības.
Jau laikus domājot un aktualizējot grāmatvedības un finanšu uzskaites nepārtrauktības nodrošināšanas jautājumu, sistēmās uzkrāto vēsturisko datu konvertācijas realizācijas datumu un kopēju informācijas sistēmu pielāgošanu darbam ar eiro, iespējams panākt precīzu, mierīgu uzņēmuma darbību eiro ieviešanas periodā.
* EY eiro projekta vadītāja, grāmatvedības uzskaites eksperte