Veikbords ir sporta veids, kurā aiz laivas braucot veidojas vilnis, un sportists, turoties šņorē, brauc aiz tās, mēģinot palēkties uz viļņa, veikt trikus. Laika gaitā sporta veidam notikusi evolūcija un izdomāti daudzi veidi, kā braukt, ko uz viļņa darīt. Piemēram, īpašās atpūtas vietās, arī jaunajā pludmalē Lucavsalā, ierīkots kabelis - ar elektromotora palīdzību pa trosi velk veikbordistu, kurš turas šņorē, un trikus viņš taisa nevis uz viļņiem, bet uz speciālām ūdenī novietotām konstrukcijām. Klasiskā izpildījumā - uz dēļa aiz laivas - veikbords piemērots ne tikai adrenalīnu alkstošiem pieaugušajiem, bet pat maziem bērniem no četru gadu vecuma. Kas jāprot un kā justies droši uz dēļa, MiniDienai atklāj Wake UP Veikborda akadēmijas treneris Oskars Krūze.
Kādas ūdenstilpnes ir vispiemērotākās veikbordam?
Vispiemērotākās ir ūdenstilpnes, kur dabiskā ceļā neveidojas viļņi, jo veikbordam vajadzīgs gluds ūdens, noteikts dziļums, lai varētu pa to braukt, bet tomēr ne pārāk dziļš ūdens. Vislabāk veikot pazīstamā ūdenstilpnē, kur nav zemūdens šķēršļu, peldošu koku, vai arī tādā, kur notiek regulāra satiksme un citi braucēji jau pārbaudījuši, ka viss ir kartībā. Pašreiz laivas ir daudziem un veikborda inventārs pieejams sporta preču veikalos par itin demokrātisku cenu, taču, pirmo reizi kāpjot uz dēļa, es iesaku vienmēr izmantot drošības līdzekli - peldvesti, visiem rekomendēju uz veikborda kāpt tikai ar vesti! It sevišķi jau nu bērniem! Ir vērtīgi arī internetā noskatīties kādu video, kur pastāstītas būtiskākās lietas par veikborda pamatiem. Svarīgi ņemt vērā braukšanas ātrumu - iesācēja braukšanas ātrumam nevajadzētu būt lielākam kā 10-15 kilometru stundā, bet pieredzējušajiem maksimums - 30-35 kilometri stundā.
No kāda vecuma uz dēļa var kāpt bērni?
Bērni veikbordā var sākt trenēties jau visai mazā vecumā, šķiet, jaunākie veikotāji Latvijā ir četrus, piecus gadus veci, tomēr pamatnosacījums nav bērna vecums, bet gan - lai mazajam būtu drusku spēka, prāta un, galvenais, nav bail no ūdens. Mācību procesa sākumā bērniem nereti gadās iekrist uz deguna ūdenī, tomēr peldētprasmi nevajag, jo bērnu virs ūdens tur peldveste. Es ticu, ka bērnu vecāki ir prātīgi cilvēki, taču lieku reizi vērts atgādināt, ka bērnam pirmās iemaņas vislabāk gūt kādā veikborda klubā pie pieredzējuša trenera, kas ne tikai parūpēsies par drošību un bērna vecumam atbilstošu inventāru, bet arī pratīs mazajam izstāstīt, kas un kā jādara. Pirmajā reizē braukšana ir īsa, galvenais bērnam ir tikt ārā no ūdens, jo sākotnēji mazais guļ ūdenī, veste viņu tur, lai nenogrimtu. Uzsākot braukt, kad dēlis šļūc pa ūdeni, jāspēj nostāties braukšanas pozā. Kad tas apgūts, var sākt veikt dažādas kustības: manevrus pa labi, pa kreisi, palēkties.
Vai bērniem ir arī sacensības vai varbūt vasaras nometnes, kur demonstrēt savas prasmes?
Katru gadu Veikborda akadēmijā cenšamies rīkot ne gluži nometnes, kur naktī paliek un dzīvo, bet organizējam nodarbības - bērni no rīta ierodas, ir fiziskas nodarbes - vingrošana, un pāris reižu arī izbraukumi ar dēli. Bet vakarā mazie dodas mājās. Lai papildinātu pieredzi un prasmes, jau sešus gadus vasarās aicinām viestrenerus no Amerikas, jo ASV veikborda profesionāļu kompetence ir lielāka, tur šis sporta veids ir ļoti attīstīts.
Kāds inventārs ir nepieciešams veikbordam?
Visiem bērniem, kas pie mums sāk mācības, iedodam inventāru, bet, ja veikošana kļūst par nopietnu aizraušanos, iesaku labāk iegādāties savu ekipējumu. Galvenais inventārs, līdzīgi kā snovbordā, ir dēlis ar stiprinājumiem. Protams, arī veste un hidrotērps - īsais vasarai un garais sezonas beigām un sākumam, kad ūdens vēss, bet bez tā var arī iztikt.
Kuras ir labākās vietas veikošanai?
Latvijā pagaidām vēl maz speciāli iekārtotu vietu vai klubu, kur nodarboties ar veikbordu. Veikbords aiz laivas pieejams kādās 3-4 atpūtas vietās, ar bērnu apmācību nodarbojamies vienīgi mēs Veikborda akadēmijā - trenējot tādā līmenī, lai mazais kļūtu par sportistu. Vienas nodarbības cena ir ap 20 latu. Ja cilvēks grib kļūt par nopietnu sportistu un piedalīties sacensībās, sezonā jātrenējas vismaz divreiz dienā - tas nav lēts prieks. Taču, ja gribas to baudīt kā aktīvās atpūtas sastāvdaļu, katrs trenējas, cik vēlas.
Savukārt pasaulē centrālā veikborda paradīze ir Florida, jo tur daudz ezeru, ir silts un veikot var visu cauru gadu. Arī Kalifornijā, Filipīnās, Singapūrā, Japānā, Korejā un, protams, Austrālijā.