Viņa interese par Albionu šķiet esam vien pieklājīga, un, manuprāt, viņš it droši var pieņemt, ka iegulsies Karību zemē, pie ļaudīm, ko pats šķiet tik labi saprotam. Kas attiecas uz jomu, kurai tas sevi veltī, šaubos, vai atrastos kāds, kurš par to, kā izspiest peļņu no tropu zonā esošas mērenu apmēru plantācijas, zinās vairāk kā Brauna kungs. Šajā jautājumā vienisprātis ir visi, sākot ar Stellu un beidzot ar Makdonalda kungu. Kad biju paudusi interesi par cukurniedres audzēšanā iedarbināto tehnisko pusi, Brauna kungs man piedāvāja sevi par pavadoni plantācijas apskatē, ja vien mūsu tūri biju gatava sākt agri nākamajā rītā. Reizē viņš apsolīja man parādīt vietējo dzīves ainas, ko tipiski vērojot cukura plantācijā.
Bez Saldā valdnieka te būtu tukšs, neviena baltā vai melnā. Cukurniedres izaudzēšanas metode, kurā tropos balstās visa bagātība, gūla par pamatmācību šai manai dienai Brauna kunga sabiedrībā. Vispirms, mans skolotājs paskaidroja, gatavo stiebru nogriež uz lauka un saišķos nogādā spiestuvē, kur tikai vistīrīgākās no melnajām sievām tiek laistas pie tā, lai cukurniedres nokļūtu maļamās mašīnās, kamēr vairs tikai viena no viņām tās sagaida otrā galā, kad tām tikusi paņemta sula. Tad tā izžņaugto cukurniedri ielaiž atverē spiestuves grīdā, kur apakšā strādā nēģeru grupa, kas sasien šos stublus tālākai izmantošanai par kurināmo. No maļamās mašīnas vērtīgā niedru sula sprauslo pa koka reni un saputo gluži balta. Tā aizplūst līdz cukura vārītavai un salīst sifonā, kur to karsētājā uzvāra. Procesu palēnina ar laimu, lai veicinātu sulas granulēšanos. Stublu pārpaliekas sastājas virspusē, kamēr dzidrākā un šķidrākā sīrupa masas daļa pa nākamo reni aizplūst līdz otram sifonam jeb vara katlam. Kad virspusē ir palikuši teju vai tikai niedru salmi, rene, kas saista katlu ar pirmo sifonu, tiek noslēgta. Pārpalikušie atkritumi nokļūst pēdējā no renēm, pa kuru tie aizceļo uz destilēšanas cehu. Šeit šai masai piejauc melasi un sīrupu, lai tā kļūtu par rumu.
Tad tīrā sula no otrā vara sifona atgriežas pirmajā un nokļūst vēl divos, ikreiz kādam ar perforētu vara putu karoti rokā tai no virspuses nosmeļot vēl pēdējos gramus procesa atlieku. Tas ļauj svaigajai sulai pārtecēt atpakaļ vara katlos. Attīrīta no liekā, sula tiek pārsmelta dzesētājos un atstāta granulēties. Pats cukurs veidojas konservēšanas cehā. Cukuram kļūstot graudainam, tā daļa, kas pārāk atpaliek kvalitātē vai arī ir pārāk šķidra, lai savilktos graudaina, no mucām tiek atdalīta zem tām novietotās tvertnēs. No šīs masas veidojas melase, ko nogādā destilēšanas cehā un sajauc ar rupjāko pārpalikumu daļu, lai divās destilēšanas kārtās radītu rumu. Pirmajā destilēšanā tiek iegūts vien «vājais vīns». Brauna kunga pavadībā man izdevās aplūkot visas iekārtas, darba līdzekļus un instrumentus, ko izmanto šajā ražošanā, bet, tā kā šobrīd nav sezona, visu procesu pilnībā man nenācās vērot. Tomēr Brauna kunga apraksts bija tik pamatīgs, ka es ne vien jūtos pārliecināta, ka varētu izskaidrot šī procesa noslēpumus jebkuram svešiniekam, bet arī nešaubos, ka man tas noteikti jāierauga darbībā!
Izspiestās cukurniedres, kas kļūst par atkritumiem, pārsvarā izmanto kurināšanai, kaut gan ir arī daļa, ko izbaro ganāmpulkam, un to klāj arī ēku jumtos. Niedru galotnes nogriež un izstāda sēklai, lai radītu jaunu audzi. Ir arī cita metode, ko izmanto, ja vēlas ietaupīt laiku.
Noslēgums 14. marta numurā