Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +3 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 25. decembris
Stella, Larisa

Ķīna audzē militāro spēku

Gausāki tautsaimniecības izaugsmes tempi nav atturējuši komunistiskās Ķīnas vadību arī šogad ievērojami palielināt izdevumus bruņoto spēku modernizācijai, kas ir nozīmīgs priekšnosacījums valsts globālās ietekmes nostiprināšanai. Ķīnas militārie izdevumi satrauc ne tikai kaimiņvalstis, kurām ar Pekinu ir teritoriāli strīdi, bet arī ASV, kas lepojas ar četrreiz lielāku aizsardzības budžetu.

Zaudēt tikai amerikāņiem

Ķīna šogad aizsardzībai tērēs par 10% vairāk nekā pērn. 2014. gadā Ķīnas militārie izdevumi bija 130 miljardi dolāru (119 miljardi eiro), šogad tie sasniegs aptuveni 145 miljardus dolāru (133 miljardi eiro). Pēdējos divdesmit gados Ķīnas aizsardzības budžeta pieaugums tikai vienreiz nav bijis rakstāms ar divciparu skaitļiem.

«Kā lielai valstij Ķīnai nepieciešams militārais spēks, lai spētu aizstāvēt nacionālo drošību un iedzīvotājus,» pagājušajā nedēļā pirms ikgadējās Ķīnas parlamenta - Nacionālā Tautas kongresa - sesijas atklāšanas paziņoja likumdevēja pārstāve Fu Jina. «Mūsu vēsture mums ir iemācījusi, ka atpalicība padara mūs par vieglu mērķi uzbrukumam. Mēs to neesam aizmirsuši.»

Militārie eksperti apgalvo, ka patiesībā Ķīnas militārie tēriņi ir par 40-50% lielāki nekā oficiāli nosauktie, jo tie neietverot izdevumus par importētajiem modernajiem ieročiem, pētniecību, pensijām un kodolspēku uzturēšanu. Domnīca IHS Jane's lēš, ka Ķīnas patiesie izdevumi aizsardzībai šogad sasniegs 191 miljardu dolāru (175 miljardi eiro).

Par Ķīnu lielāks aizsardzības budžets ir tikai Savienotajām Valstīm, kas šogad aizsardzībai atvēlējušas 585 miljardus dolāru (gandrīz 537 miljardi eiro). Tas pārsniedz nākamās desmit valstis ar lielākajiem militārajiem budžetiem kopā. Ķīnieši norāda, ka viņi salīdzinājumā ar citām lielvalstīm aizsardzībai tērē mazāku daļu no iekšzemes kopprodukta (IK). Ķīnas militārie tēriņi veido aptuveni 1,5% no IK, kamēr Savienotās Valstis aizsardzībai šogad atvēlēs 3,4% no IK, bet Krievija, kam ir pasaulē trešais lielākais militārais budžets, - 4,2% no IK.

ASV Aizsardzības departamenta pērn publicētajā ziņojumā par Ķīnas aizsardzības sektoru teikts, ka tuvākajos gados ķīnieši strādās pie modernām kodolzemūdenēm, aviācijas bāzes kuģiem, bezpilota lidaparātiem un iznīcinātājiem ar Stealth tehnoloģiju, kas padara lidmašīnas radariem nepamanāmas, kā arī kiberkara tehnikām. Ķīna uzsver, ka pieaugošo militāro izdevumu nolūks nav apdraudēt citas valstis, bet uzlabot apstākļus bruņotajos spēkos.

Kaimiņi spiesti bruņoties

Ķīnas pieaugošā militārā varenība piespiedusi arī citas Āzijas valstis, to skaitā Japānu un Indiju, palielināt izdevumus aizsardzībai un pastiprināt militāro sadarbību ar Savienotajām Valstīm.

Indija, kam ir robežstrīds ar Ķīnu, paziņojusi, ka 2015.-2016. gadā tās aizsardzības budžets būs 40 miljardi dolāru (36,8 miljardi eiro), kas ir par 7,9% vairāk nekā 2014.-2015. gadā. Tomēr militārie analītiķi jau ir norādījuši, ka ar šo finansējumu nepietiks, lai vienlaikus iepirktu modernus iznīcinātājus, zemūdenes un karakuģus.

Japānas un Ķīnas attiecības pēdējos gados ir saspīlētas, jo Pekina izrāda pretenzijas uz Japānas pārvaldītu nelielu salu grupu Austrumķīnas jūrā. Japānas konservatīvā valdība šogad palielinājusi aizsardzības budžetu par 2,8% un militārajām vajadzībām tērēs 42 miljardus dolāru (38,7 miljardi eiro). Japāna pērn atteicās no pacifistiskās aizsardzības politikas, kas tika pieņemta pēc Otrā pasaules kara. Veiktās izmaiņas konstitūcijā atļauj japāņu karavīriem piedalīties operācijās ārzemēs.

Arī ierindas japāņi ir satraukti par Ķīnas augošajām militārajām spējām. Šomēnes veiktā aptaujā 60% japāņu apgalvojuši, ka, viņuprāt, Ķīna ir nozīmīgākais apdraudējums Japānas drošībai, raksta Bloomberg.

Ķīnai ar vairākām kaimiņvalstīm ir teritoriāli strīdi Dienvidķīnas jūrā. ASV izlūkdienesti pagājušajā mēnesī paziņoja, ka Ķīna «agresīvi» palielina militāro klātbūtni Dienvidķīnas jūrā. ASV Valsts departaments novērojot Ķīnas militārās modernizācijas procesu un aicinājis Pekinu būt atklātākai un izmantot savas spējas tā, lai «sekmētu mieru un stabilitāti Āzijā un Klusā okeāna reģionā», vēsta ziņu aģentūra AP.

Ķīna arī attīstot kosmiskās tehnoloģijas, kuru nolūks ir apdraudēt ASV militārās spējas, teikts šomēnes publiskotajā Kalifornijas Universitātes Globālo konfliktu un sadarbības institūta ziņojumā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?