Vēlēšanu gados, kāds ir arī šis, partiju kases uzkarst no ziedojumiem un dāvinājumiem, bet kopš 2012. gada tās papildina arī valsts budžeta līdzekļi. Mehānisms vienkāršs - katrai partijai, kura iepriekšējās Saeimas vēlēšanās saņēma vairāk nekā divus procentus vēlētāju balsu, gadā par katru balsi pienākas 0,71 eiro. Partijām paredzētā summa ik gadu tiek iekļauta KNAB budžetā, kas to pārskaita saņēmējiem. Taču, piemēram, 2012. gadā partijām tika pārskaitīti 431 257 lati, bet to gada pārskati uzrādīja, ka no minētās summas iztērēti vien 394 387 lati. Lai arī revīzijā gan netika konstatēti fakti, kas norādītu uz naudas piešķiršanu neatbilstoši likumos noteiktajiem termiņiem, VK norāda, ka KNAB grāmatvedībā nezinot, kā rīkoties, ja finansējums nav izlietots atbilstoši likuma prasībām un līdzekļi atmaksājami valsts budžetā.
Tāpat arī neesot skaidrs, kā KNAB kontrolē partijām piešķirtās nodokļu maksātāju naudas izlietojumu. Iestāde VK spējusi uzrādīt vien metodikas dokumenta projektu, taču tas nav spēkā esošs, turklāt arī biroja darbinieku faktiskā rīcība daudzos gadījumos atšķīrusies no projektā noteiktās. VK pārstāve Ilva Liepiņa-Milzarāja norāda, ka šāda iekšējā normatīvā akta neesamība radot risku, ka pārbaudes par partijām piešķirtā valsts budžeta finansējuma izlietojumu var tikt veiktas pēc dažādiem principiem un metodēm, neievērojot vienotu, caurskatāmu pieeju, ko būtu apstiprinājis iestādes vadītājs.
Labosies līdz vēlēšanām
VK ieteikusi KNAB pilnveidot grāmatvedības uzskaites kārtību, kā arī apstiprināt metodiku valsts budžeta finansējuma kontrolei, kas būtu obligāti piemērojama visa partijām piešķirtā valsts budžeta finansējuma izlietojuma pārbaudēm. Birojā Dienai gan norāda, ka iestāde arī līdz šim pārbaudījusi pilnīgi visus no valsts naudas finansētos partiju darījumus, tomēr, neskatoties uz šo apgalvojumu, KNAB akceptējis VK ieteikumu un apņēmies to ieviest līdz oktobrim.
Kā ziņots, Ministru prezidente Laimdota Straujuma uzdevusi J. Streļčenokam iesniegt ziņojumu par pirmā pusgada darbības rezultātiem, papildus iekļaujot arī biroja personāla politikas jautājumus. Tas jāizdara līdz nākamā mēneša vidum, un dokumentu izvērtēs īpaši izveidota darba grupa Iekšlietu ministrijas valsts sekretāres Ilzes Pētersones-Godmanes vadībā. Par KNAB priekšnieka reālajām vadītāja spējām skeptiski izteicies Satversmes aizsardzības biroja vadītājs Jānis Maizītis, savukārt ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers uzskata, ka KNAB pārrauga pilnvaru apjoms būtu jāpalielina. Pats J. Streļčenoks pēdējos mēnešos bija nasks uz darba braucieniem - viņš pabijis Kuveitā, Turkmenistānā, Austrijā un divreiz - Francijā. Premjera biroja interesi par komandējuma uz Kuveitu lietderību viņš jūnija sākumā LNT raidījumā 900 sekundes traktēja kā pret sevi vērstu politisko spiedienu.
Startam jau miljons
Tikmēr jau sācies priekšvēlēšanu aģitācijas periods pirms oktobrī gaidāmajām Saeimas vēlēšanām, un maksimālā summa, ko politiskā partija vai partiju apvienība drīkst izlietot priekšvēlēšanu izdevumiem, ir 423 tūkstoši eiro. Parlamentā ievēlētajām partijām, kā arī eksministru Einara Repšes un Aināra Šlesera pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem šogad kopumā saziedoti jau vairāk nekā 1,3 miljoni eiro, ziņo LETA. Visvairāk saņēmusi Vienotība - tās konts papildināts par 400 tūkstošiem eiro. Otrajā vietā ir Zaļo un Zemnieku savienība ar 270 tūkstošiem eiro, bet to pārstāvošās partijas Latvijas Zemnieku savienība un Latvijas Zaļā partija saņēmušas attiecīgi 67 000 un trīs tūkstošus eiro. Apvienības Saskaņas centrs partijai Saskaņa ziedotāji atvēlējuši 263 tūkstošus eiro, bet bijušā satiksmes ministra A. Šlesera vadītā partija Vienoti Latvijai ziedojumos saņēmusi vien 3200 eiro.
Jāatgādina, ka iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām partijām tika saziedoti kopumā 2,2 miljoni eiro, no kuriem teju 30 tūkstošu eiro KNAB klasificējis kā neatļautus un piecām partijām vai to apvienībām par šādas naudas pieņemšanu uzlicis administratīvo sodu.