Ceļvedis pamatā orientēts uz trešo valstu valstspiederīgajiem studentiem, kas izvēlējušies augstāko izglītību iegūt kādā no Latvijas augstskolām. Ceļvedi biedrība sāka veidot septembrī, tas izstrādāts latviešu, krievu un angļu valodā un tapis diskusijās ar studentiem - ceļveža saturu veido studentu uzdotie jautājumi par dzīvi Latvijā un ekspertu atbildes uz tiem. Biedrības Risinājumu darbnīca valdes priekšsēdētāja Zinta Miezaine stāsta, ka ceļvedis līdz studentiem nonāks caur augstskolu mājaslapām un portālu facebook.com, to savā tīmekļa vietnē ievietos arī Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde.
Diskusijās ar ārvalstu studentiem atklājies, ka akūtākās problēmas, ar ko viņi sastopas Latvijā, ir drošība un medicīniskās aprūpes saņemšana. «Piemēram, ja uz ielas ar viņiem kas notiek, tad attiecības ar policiju, citām iestādēm ir problēma, daudziem studentiem nav veselības apdrošināšanas, trūkst vajadzīgās informācijas,» skaidro Z.Miezaine. Iebraukšana Latvijā studentiem ir vieglāka vai grūtāka atkarībā no valsts, no kuras viņi nāk, taču likumdošanas dēļ daudzi uz izlaidumu var uzaicināt tikai vecākus, nevis māsas un brāļus. Daudzi ārvalstnieki uz savas ādas izjutuši diskriminējošu attieksmi, sabiedrības tolerances trūkumu, sāpīgs ir integrācijas jautājums. «Studenti atbrauc atvērti, gatavi mācīties un dzīvot kopā ar vietējiem, taču drīz norobežojas, jo augstskolās trūkst programmu svešvalodās, nodarbības viņiem notiek šķirti no šejieniešiem. Grūti atrast prakses vietas, trūkst saskarsmes ar vietējiem jauniešiem, un nav, kur praktizēt latviešu valodu, kas tiek apgūta,» klāsta Z.Miezaine.
Daļa no šīm problēmām atrisināmas, augstskolām un iestādēm daloties pieredzē, uzlabojot komunikāciju ar studentiem, iesaistot studentu pašpārvaldes. Taču nopietnāku sarežģījumu risināšanai nepieciešamas pat izmaiņas likumos, norāda Risinājumu darbnīca un paredz, ka ne visos gadījumos būs viegli panākt vienošanos par tām. Augstskolas ir gatavas iesaistīties risinājumu meklēšanā, taču arī studiju process vēl jāpadara ārvalstu studentiem atvērtāks.