Tagad tas vairs nav galvenais, svarīgi arī iegūt atzinību dažādos konkursos, zināt, ka paveikto novērtē,» viņa ir pārliecināta un nepiekrīt apgalvojumam, ka labākie pavāri ir vīrieši, jo pavārmāksla tikpat labi padodoties arī sievietēm. Pieprasījums pēc pavāriem palielinoties, lai gan Valsts Nodarbinātības aģentūras reģistrēto bezdarbnieku vidū pavāru joprojām ir daudz.
Kļūt par pavāru var motivēt ne tikai vēlme iemācīties labi gatavot ēst, bet arī centieni sevi pierādīt dažādās profesionāļu sacensībās, kas pavāriem ir visai kuplā skaitā. S. Graikste informē, ka skolu audzēkņiem tiek rīkots konkurss Jaunais profesionālis, nozarē strādājošajiem - Latvijas labākais pavārs un konditors, bet vēl trūkst pieredzes pasaules mēroga konkursos. «Jo vairāk Latvijas pavāru piedalīsies starptautiskos konkursos, jo vairāk augs profesijas prestižs,» S. Graikste skaidro.
Pierādījums bijis nesenā piedalīšanās jauno profesionāļu konkursā EuroSkills 2010 Portugālē, kad visi seši Latvijas pārstāvji demonstrēja ļoti labu prasmju līmeni un pavārs Kārlis Mugins 17 dalībnieku konkurencē ieguva 8. vietu un ekselences godalgu. Salīdzinot ar citu veikumu, profesionālās sagatavotības ziņā Latvijas pārstāvji neatšķiras no pārējiem, traucē vien psiholoģiskais stress, jo ir mazāka konkursu pieredze, norāda S. Graikste. Oktobrī Londonā notiks kārtējais WorldSkills 2011, un LVRA izpilddirektore uzskata, ka jārod iespēja, lai arī Latvijas pārstāvji tajā piedalītos. «Tas var šķist sīkums, bet nav noliedzams, ka žūrijā esošie eksperti noskata nākamos darbiniekus arī sev, savukārt konkursa dalībnieki gūst neatsveramu pieredzi.»