Premjera kandidāts būs Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle, kurš, tāpat kā Nils Ušakovs, kuru šim postenim nominējusi Saskaņa, vēlēšanās nekandidē. R. Zīle devis daudzmaz drošu solījumu, ka būs gatavs atteikties no pierastās dzīves Briselē, ja tiešām apvienībai uzticētu valdības veidošanu. Tiesa - tikai tad, ja ir izredzes panākt, ka tā ir stabila ilgtermiņa valdība. Vidzemē, Kurzemē un Latgalē NA startē ar agrākajiem līderiem - līdzpriekšsēdētājiem Raivi Dzintaru un Gaidi Bērziņu, kā arī Inesi Laizāni. Viņi visi dzīvo vēlēšanu apgabalos, no kuriem kandidē.
Sarakstā visi domnieki
Saeimas vēlēšanās kandidēs visi divpadsmit Nacionālās apvienības Rīgas domes deputāti. Nauris Puntulis būs Zemgales sarakstā, pārējie - Rīgas apgabalā, arī Dainis Locis, kurš sacīja: «Kāpēc ne? Mēs palīdzēsim komandai.» Ņemot vērā, ka pirms domes frakcijas vadītāja Aleksandra Kiršteina, kurš pieteikts kā sestais, ir ministri un Saeimas deputāti, varot secināt, ka no domniekiem izredzes iekļūt Saeimā ir tikai dažiem. D. Locis uzskata, ka ir loģiski, ja pirms ievēlēšanas parlamentā politiķis guvis pieredzi pašvaldībā. Tiesa, A. Kiršteins ir bijušais Augstākās padomes un Saeimas deputāts, kuram šādas pašvaldības darba iemaņas arī varētu nebūt no svara.
Rīgas vēlēšanu apgabala saraksts ir tas, par ko var balsot pilsoņi ārzemēs, un ir padomāts arī par viņiem - sarakstā iekļauts jurists Uldis Brūns, kurš uz Latviju pārcēlies no Austrālijas. Veidojot NA komandu Rīgā, nav aizmirsti arī cittautieši, kuriem ir iespēja balsot par Olgu Bergu no Ukraiņu savienības, kā arī Ludmilu Sočņevu, kura pārstāv Krievu kopienu. Nacionālajai apvienībai nav pārāk daudz vietējo līderu, uz ko īpašu uzsvaru plāno likt vairāki citi politiskie spēki, bet reģionu sarakstos ir arī pašvaldību pārstāvji: Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis, kurš nav partijā, bet tikai to atbalsta, Engures pašvaldības vadītājs Gundars Važa, Staburaga pagasta pārvaldes vadītāja Aina Ķīse.
Pazīstami vārdi arī beigās
Vēlēšanās kandidē visi Saeimas deputāti, kā arī bijušie Vienotības politiķi Ingūna Rībena, Andris Buiķis un Janīna Kursīte-Pakule, kurai gan tā ir atgriešanās pie nacionāļiem. Visi minētie, tāpat kā Gunārs Rusiņš, kurš Saeimā ievēlēts no Reformu partijas, NA pievienojušies nesen. Vidzemē startē arī bijušais Saeimas deputāts Kārlis Krēsliņš, kurš šogad nolika deputāta mandātu, jo aizdomās par legālo narkotiku glabāšanu bija aizturēts viņa dēls. «Mēs gribam atstāt izvēli vēlētāju ziņā,» sacīja viens no Vidzemes saraksta līderiem Jānis Dombrava, norādot, ka kolēģis bija uzņēmies atbildību par nodarījumu, ar kuru nav saistīts.
No Vidzemes pieteikts arī florbola treneris Jānis Dainis, kuram pieder Latvijas lepnuma tituls. Ceturtajā vietā apgabalā ir Kultūras ministrijas parlamentārais sekretārs Rihards Kols, kuru NA veido par vienu no jaunajiem līderiem, - uz Eiropas Parlamentu viņš startēja trešais. Tikai pēc viņa kā piektais ir vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Romāns Naudiņš, kurš pats esot izvēlējies šo vietu, jo tas esot laimīgais skaitlis - ar citiem numuriem viņam vēlēšanas neesot bijušas veiksmīgas. Arī ministrijas parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis, kurš iepriekš bija līderis Rīgā, tagad pats neesot tiecies uz augstu vietu, bet kolēģi viņam piešķīruši trešo pozīciju Rīgas apgabalā.
Kurzemē priekšpēdējā vietā ir vēl viens bijušais Saeimas deputāts - Raivis Blumfelds, kurš no Liepājas rajona pārcēlies uz Rīgu. NA Liepājas nodaļā ir notikušas pārmaiņas, un tagad tās vadībā ir ar piekto numuru pieteiktā Daina Vanaga. Kurzemes saraksta līderis G. Bērziņš, kurš dzīvo Dundagas novadā, aicināja pievērst uzmanību arī ar pēdējo numuru pieteiktajai Ilzei Indriksonei, kura strādā akciju sabiedrībā Talsu autotransports. Viņa varētu būt viena no NA ministru kandidātēm. Kurzemes apgabalā ar sesto numuru ir pieteikts Bruno Jurševics. Viņš no nacionāļiem nekandidē pirmo reizi, bet pirmoreiz - pēc atgriešanās Ventspilī. Tur vairāk nekā pirms 20 gadiem viņš cīnījās par Ventspils mēra amatu ar Aivaru Lembergu, zaudējot ar pavisam nedaudz balsīm. Toreiz B. Jurševics pārstāvēja bijušā tēvzemieša Ģirta Valda Kristovska komandu. To ir interesanti atgādināt, zinot, ka apvienības politiķu attiecībās ar A. Lembergu ir pastāvējusi abpusēja sapratne.
Apstaigās kājām
Sarakstu veidojot, ir ievērota kārtība, ka ikvienā vēlēšanu apgabalā tā galvgalī ir cilvēki, kuri strādā parlamentā vai valdībā, ieskaitot parlamentāros sekretārus. Tālākajās vietās ir nodaļu deleģētie kandidāti, cenšoties «nosegt» visus attīstības centrus. Tiesa, ne visi cilvēki ir pazīstami arī ārpus savas pašvaldības robežām, bet tā nav tikai NA problēma. Latgales saraksta galvgalī ir Saeimas deputāte I. Laizāne, kura šajos gados ir apmeklējusi vēlētājus teju visos novados, to pirms kāda laika Dienai apstiprināja arī vairāku pašvaldību vadītāji. No Latgales startē gan ārsts Dzintars Mozgis, gan Daugavpilī pazīstamā kluba Artilērijas pagrabi īpašnieks Andrejs Faibuševičs. Klubs guvis ievērību, jo tajā sarunājas latviešu valodā.
Uz vaicāto, vai Saeimas deputāts Imants Parādnieks nejūtas apbēdināts, zaudējot pirmo numuru Zemgalē, viņš atbildēja, ka pats piedāvājis kā saraksta līderi pieteikt E. Šnori, kurš ir dokumentālās filmas Padomju stāsts režisors. Tā partija parādot, ka drošības jautājumi ir viena no tās prioritātēm. Zemgale izsenis bijusi maizes klēts, tas ir ielāgots saraksta veidošanā - tajā iekļauts pazīstamais lauksaimnieks Juris Cīrulis, kā arī Andris Pastars no Jauno zemnieku kluba. I. Parādnieks iepriekš vēlēšanās apceļoja Zemgali zirga pajūgā, bet tagad nolēmis to darīt ar sabiedrisko transportu. Viņš pieļāva, ka daudzi ceļi būs jāmēro kājām, jo laukos sabiedriskais transports nekursē katru dienu un nesasniedz attālākos nostūrus.