Preču eksports uz Krieviju pērn novembrī, salīdzinot ar 2013. gada novembri, samazinājās par 18,2%, norāda Finanšu ministrija un pieļauj, ka rubļa vērtības tālākais kritums, kas bija vērojams arī 2014. gada nogalē, negatīvi ietekmēs preču eksporta apjomus uz Krieviju arī turpmāk.
«Gaidāms, ka Latvijas eksporta uz Krieviju kritums šogad būs mērojams divciparu skaitļiem, tomēr kopējais preču eksports būs plusos, jo īpaši, ja Liepājas metalurgs (LM) atsāks eksportu,» uzskata Swedbank vecākā ekonomiste Lija Strašuna un uzsver: «Mūsu eksportētāju cīņa par jauniem noieta tirgiem Eiropā un tālākās valstīs turpināsies.»
Pēdējā laikā Latvijas uzņēmēju uzmanība ir pievērsta Āzijas, it īpaši Ķīnas, tirgum. Diena jau vēstīja, ka izvērst produkcijas eksportu uz Ķīnu gatavojas piena produktu ražotājs Food Union. Arī Ķīnas pārtikas nozares pārstāvju delegācija, kurā kopā ar Šanhajas municipalitātes pārstāvjiem piedalījās Ķīnas koncerna Bright Food vadība, ir ieinteresēta sadarbībai ar Latvijas pārtikas pārstrādātājiem, tikšanās laikā Valsts prezidentam Andrim Bērziņam apliecināja delegācija, kura ieradusies mūsu valstī, lai iepazītos ar iespējām importēt pārtiku no Latvijas uz Ķīnu, informē LETA. «Ķīna ir viena no lielākajām Eiropas Savienības tirdzniecības partnerēm. Latvijai jau tagad izveidojusies stabila sadarbība ar Ķīnas uzņēmējiem,» apstiprina zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Savukārt, runājot par LM, tiek pieļauts, ka metalurģijas gigants šogad varētu atsākt ražošanu un līdz ar to arī produkcijas eksportu. Vakar LM maksātnespējas administrators Haralds Velmers simboliski nodeva uzņēmuma atslēgas jaundibinātā uzņēmuma KVV Liepājas metalurgs valdes loceklim Igoram Kovaļenko, liecina Vīlands Associates informācija.
Jāpiebilst, ka Latvijas uzņēmumu eksporta perspektīvas Eiropā varētu uzlabot tas, ka eirozonas ekonomikai, kā norāda LETA, šā gada pirmajā pusē tiek prognozēta izaugsme.