Vītolu fondā pieteikumu skaits pērn palielinājies divreiz, izaugot līdz 515, un šogad, iespējams, būs vēl lielāks, paredz fonda izpilddirektore Vita Diķe. «Daudziem studēt gribētājiem vecāki palikuši bez darba. Grūti arī tiem, kuri jau studē. Agrāk pieteicās galvenokārt 12.klases skolēni, taču tagad piesakās arī otrā, trešā kursa studenti, pat 6.kursa topošie mediķi, jo pietrūkst līdzekļu, lai studijas pabeigtu,» viņa stāsta. Arī Latvijas Universitātes (LU) fonda pārstāve Laine Vose norāda, ka interese par stipendiju programmām palielinās gan no LU, gan no citu augstskolu studentu puses, jo īpaši par sociālo stipendiju Ceļamaize. «Studentiem ir augusi pašapziņa un palielinājies pašvērtējums,» viņa min vēl kādu šādas intereses iemeslu. «Mecenātu stipendiātiem jābūt ar līdzīgu raksturu kā pašiem mecenātiem - izcilām personībām, mērķtiecīgiem, sociāli un sabiedriski aktīviem, atvērtiem un godprātīgiem cilvēkiem.»
LU fonds šogad attīstīs četras pašreizējās stipendiju programmas - programmu Ceļamaize un M.M.V. Petkevičs piemiņas stipendija, Kristapa Morberga stipendiju, uz ko jau ierasti ir viens no lielākajiem konkursiem, Korporācijas un mūža organizāciju stipendijas un Jauno pētnieku stipendiju programmu, stāsta L.Vose. Tikšot veidoti jauni izglītības projekti, lai atbalstu varētu saņemt pēc iespējas vairāk jauniešu. Arī Vītolu fonds savām pašreizējām 614 stipendijām cer piepulcināt vēl citas. Pērn stipendiju skaits Vītolu fondā palielinājies par 120.
Paradoksāli, bet krīzes laikā mecenātu abos fondos kļuvis vairāk. «Cilvēki, savelkot paši savu jostu, vairāk domā arī par citiem. Neviens nav teicis - mums nav peļņas, vairs stipendijas nepiešķirsim,» teic V.Diķe un piebilst, ka uzņēmumos pamazām attīstās sociālais atbildīgums. Interesanti, ka šogad iezīmējas jauna tendence: privātpersonas savā dzimšanas dienā dāvanu vietā lūdz viesus piedalīties labdarībā un ziedot naudu kādai stipendijai, atklāj L.Vose. Vītolu fondā, kas savas stipendijas piešķir uz visu studiju laiku, sastopami jaunieši, kuri no savas stipendijas godprātīgi atsakās par labu citiem, jo pašu materiālā situācija, laikam ritot, ir uzlabojusies.
Abu fondu stipendijas tiek piešķirtas, vērtējot gan jaunieša sekmes (vidējai atzīmei jābūt vismaz 7,5), gan sociālo situāciju, gan arī mērķtiecīgumu, talantīgumu, sabiedrisko aktivitāti. V.Diķe arī aicina vecākus neapzināti neiesēt bērnos pašu izjusto bezcerību - ja nav naudas, mācīties nesanāks un nav vērts stipendijām pieteikties. «Ir jācīnās,» V.Diķe saka.