Latvijā ir vairāki matraču ražotāji, to vidū OSSOV, Pilsmatrači, SPS+, Relat-K, kas no Eiropas Savienībā iepirktiem materiāliem saliek kopā matračus dažādām gaumēm. Tirgotāju ir daudz vairāk.
Trīs kritēriji
Gluži jau kā princesei uz zirņa nevajadzētu uzvesties, bet, izvēloties matraci, nav jākautrējas to uzreiz veikalā arī izmēģināt. Un cilvēki tā arī dara: veikalā brīdi kautrējas, bet tad noauj kurpes un tīksmīgi izstiepjas. Citi pat paņem žurnālu un kādu laiku, to lasot, pavada uz matrača. Taču, pirms izvēlēties matraci, uzticoties izjūtām, jāatrod piemērotākais pēc fiziskajiem dotumiem.
Jāņem vērā, kas gulēs uz matrača - zīdainis, pusaudzis vai seniors. Katram vecumam atšķiras izvēles kritēriji. Ja mazam bērnam vajag stingrāku matraci, un tāpēc vispieprasītākie ir kokosšķiedru matrači, tad seniors komfortablāk jutīsies uz mīkstāka matrača.
Jānovērtē gulētāja svars. «Matracis nedrīkst būt pārāk mīksts un arī ne pārāk ciets. Tam jāieņem cilvēka auguma forma. Tāpēc, izvēloties matraci, jānovērtē savs svars,» saka SIA OSSOV matrači tirdzniecības direktore Irina Puzane. Matraču kategorijas tiek dalītas arī pēc svara - līdz 90 kg, līdz 120 kg, un ir arī matrači, kuri paredzēti cilvēkiem līdz 170 kilogramiem. Smagākiem cilvēkiem paredzēts cietāks matracis, taču arī pārāk ciets matracis nav piemērots, jo tas kaitē locītavām un asinsvadiem.
Jāapsver arī gulēšanas ieradumi. Tas ir stereotips viedoklis - jo cietāks matracis, jo labāks. Jāņem vērā arī personīgās izjūtas - uz kāda matrača cilvēks pieradis gulēt un kā viņš guļ: uz vēdera, uz muguras, uz sāniem.
Neapmulst piedāvājumā
Klasika - atsperu matracis, ko ražoja gan padomju laikā, gan ulmaņlaikos. Tas arī ir viens no lētākajiem matraču variantiem, ja neskaita porolona izstrādājumus. Atklātās atsperes ir saistītas ar kopēju spirāli. Divatā tādā gultā nav komfortabli gulēt, jo cilvēki «saveļas» it kā kopā. Ja viens naktī pagrozās, tad otrs jūt gultas vibrāciju. Ar laiku atsperes var sākt arī čīkstēt.
Ortopēdiskie matrači savukārt dalās divās galvenajās grupās - atsperu un bezatsperu. Guļot uz ortopēdiskā matrača, neatkarīgi no ieņemtās pozas - uz sāniem, vai uz muguras, mugurkauls neieliecas, ko nevar teikt par parasto klasisko matraci. Guļot uz ortopēdiskā matrača, nenotiek skriemeļu un starpskriemeļu disku nobīde, muskuļi nav izstiepti vai saspiesti, nenotiek nervu šķiedru un asinsvadu saspiešanās. Ja atsperes ir katra savā maisiņā un neatkarīgas, tās iedarbojas uz katru ķermeņa zonu. Zem galvas un kājām ir vismīkstākās zonas, jo tās cilvēkam ir visvieglākās.
Kombinē un savieno
Matrači šķērsgriezumā izskatās gluži kā sendviči - kārtainas sviestmaizes: kokosšķiedru, ūdenszāļu pildījums, zirgu astri, latekss, vatelīns, aitāda, kamieļvilna. Faktiski katrs pircējs Latvijā ražoto matraci var salikt pēc sava prāta, ieklausoties speciālistu padomos. Mainās mode, tiek piedāvāti jauni materiāli. Piemēram, SIA OSSOV matrači ražo vairāk nekā 60 izstrādājumus dažādās kombinācijās.
Izmēram ir nozīme
Viens vai divi gulētāji? Divguļamās gultas standarta izmērs ir 160x200 cm, bet pilnīgi pietiek ar 140 cm platu gultu. Pērkot matraci, jāņem vērā, ka tam jābūt aptuveni 20 centimetru garākam par gulētāja garumu, lai nodrošinātu kustību brīvību.
Izvēloties matrača biezumu, jāņem vērā arī gultas konstrukcija, jo tā var būt ar dziļāku vai seklāku karkasu. Standarta matrača biezums ir 18 cm, taču ir arī plānāki - 10 cm - un biezāki - līdz 40 cm, ar dubultām atsperēm. Modē ir augstās gultas, t. s. amerikāņu stila, jo matračus var arī likt vienu uz otra. Mēdz būt arī neparastākas formas gultas - apaļas un ovālas. Tām matrači jāpasūta individuāli.
Ilgākai kalpošanai
Par maz ir matraci nopirkt. Lai paildzinātu kalpošanas ilgumu, tas arī jākopj. Pārvalkus laiku pa laikam jānoņem, un tos var mazgāt mājās veļasmašīnā, ja tai ir pietiekama ietilpība, vai jānes uz ķīmisko tīrītavu, ja rekomendēta tikai sausā tīrīšana, lai pārvalks nesarautos. Matračus reizēm vajadzētu arī izsūkt ar putekļusūcēju.
Matrača virsmateriāliem ir dažādas kategorijas - atšķiras auduma sastāvs un blīvums. Augstākā kategorija ir biezāks un blīvāks dabīgais materiāls. Var izvēlēties arī audumu no bambusa šķiedras vai tādu, kur šķiedrās iestrādāts alvejas gēls, kas saglabājas līdz desmit mazgāšanas reizēm. Ir audumi ar sudraba joniem, kas iedarbojas pret baktērijām un novērš arī statiskās elektrības iespaidu, bet jutīgus cilvēkus mēdz ietekmēt negatīvi.
Vēl viens veids, kā pasargāt matraci - likt uz tā virsmatraci. Tas izdevīgs arī tāpēc, ka nemaz jau nav tik viegli noņemt no matrača pārvalku. Lai virsmatracis neslīdētu, to piestiprina pie matrača ar gumijām.
Matračos ar laiku ieperinās putekļu ērcītes, daži izstrādājumi var sākt arī pelēt, tāpēc tos ieteicams izvēdināt kā vasaras saulē, tā ziemas salā.