Proti, tā vietā plāno nodrošināt pieskatīšanas pabalstu 50 latu apmērā to vienu līdz divus gadus veco bērnu vecākiem, kuri dosies strādāt vai mācīties.
Pirmsskolas iestāde nav nodrošināta 11,8 tūkstošiem bērnudārza vecuma mazuļu visā Latvijā, liecina Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas apkopotā informācija. Pēc šo datu publiskošanas aprīlī premjers solīja meklēt 23 miljonus latu, lai palielinātu bērnudārzu pedagogu loku, kuru atalgojumu līdzfinansē valsts. Patlaban valsts finansējums pienākas tikai pašvaldības un privāto pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem, kuri strādā ar bērniem no piecu līdz sešu gadu vecumam. Papildu līdzekļu piešķiršanas gadījumā atalgojumu līdzfinansētu arī darbam ar audzēkņiem no 1,5 gadu vecuma. Uz skolotāju algām ietaupītos līdzekļus pašvaldības būtu varējušas tērēt rindu problēmas risināšanai - jaunu vietu radīšanai bērnudārzos, bet šī iecere izgāzās.
«Pirmkārt, bija skaidrs, ka šāda finansējuma pieejamība nav iespējama. Tas būtu ietekmējis veselības aprūpi un citas jomas,» skaidro labklājības ministre Ilze Viņķele (Vienotība). Tāpat ministrijai bija bažas par nākamgad gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām, jo šobrīd valsts rīcībā nav instrumentu, lai uz pedagogu atalgojumu ietaupīto naudu novirzītu paredzētajam mērķim. Tā vietā pašlaik plānots virzīt 3,8 miljonus latu pieskatīšanas pabalstiem. Pabalstu varēs saņemt arī bērnu radinieki, taču viņiem būs oficiāli jākļūst par darba ņēmējiem.
«Tās sajūtas ir tik jēlas, ka nevar noformulēt. Tam nav nekāda sakara ar to, ko domā ģimenes,» par ministriju ieplānoto risinājumu saka D. Blūma, kura vairāk nekā gadu kopā ar citiem vecākiem cīnījās par bērnudārza pieejamības uzlabošanu Rīgā. Tajā pašā laikā D. Blūma pauž, ka «ir jāspiež uz pašvaldībām, nevis valsti». Šajā jautājumā viņas viedoklis sakrīt ar I. Viņķeli. «Tas viennozīmīgi ir pašvaldību prioritāšu jautājums. Lielākās rindu problēmas ir Rīgā un Pierīgā, kas ir visbagātākās pašvaldības,» pauž ministre.
Latvijas Pašvaldību savienības pārstāve Olga Kokāne uzskata citādi: «Šis lēmums ir ļoti negatīvs. Pašvaldības domās jau sāka rēķināties ar šiem cipariem, jo nav noslēpums, ka pedagogu algas ir ļoti niecīgas. »