Nodibinot un piesakot Saeimas vēlēšanās jaunu partiju, kurai būs grūti konkurēt ne tikai ar varas partijām, bet arī ar četriem citiem populāru līderu izveidotiem jauniem politiskajiem spēkiem, J. Bordāns riskē pazaudēt to politisko kapitālu, ko bija ieguvis kā tieslietu ministrs, ja Jaunā konservatīvā partija (JKP) Saeimā neiekļūst. Latvijas faktu jūlijā veiktajā aptaujā JKP bija tikai 0,5% atbalstītāju.
Reitingi neietekmē
«Mani neinteresē tas, kādi ir mani reitingi. Mani interesē, kā mēs varētu mainīt politisko partiju struktūru valstī. To nevar izdarīt ne ļoti populāri politiķi, ne tie, kas tagad ir pie lielas teikšanas, jo viņi ir ieinteresēti saglabāt sistēmu,» skaidroja J. Bordāns. Tāpēc partijai nav bijis mērķis iekļaut sarakstā populārus cilvēkus. «Man arī ar Artusu Kaimiņu ir labas attiecības, un varbūt viņš būtu piekritis nākt arī pie mums,» piebilda JKP priekšsēdis, uzsverot, ka šādu vēlētāju piesaistīšanas paņēmienu partija neesot izmantojusi. Aktieris A. Kaimiņš startē Latvijas Reģionu apvienības sarakstā.
Jūtams, ka J. Bordānā vēl saglabājies sarūgtinājums pēc Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-TB/LNNK (NA) centieniem atsaukt viņu no tieslietu ministra amata, kuru gan viņš zaudēja tikai līdz ar Valda Dombrovska (Vienotība) valdības pilnvaru beigām šā gada sākumā. Ir iespaids, ka, it kā spītēdams NA, viņš pieteica līdzīgas ideoloģijas nacionāli konservatīvu spēku, kas atņems balsis Nacionālajai apvienībai. Taču J. Bordānam netīk, ka tiek kultivēts šāds viedoklis, jo mērķis esot piedāvāt alternatīvu tiem, kuriem nav par ko balsot, nevis kādam atņemt balsis. Viņš vairākkārt kā galveno uzdevumu uzsver to, ka valstij ir vajadzīgas pārmaiņas. Uz atgādinājumu, ka arī I. Sudrabas partija pieteikusi sevi ar tādu pašu saukli, JKP priekšsēdis atbildēja, ka izvēle paliks vēlētāju ziņā, - lai pilsoņi novērtējot, kādas pārmaiņas savā iepriekšējā darbā katrs ir veicis, viņš par paveikto tieslietu ministra amatā esot gandarīts, un arī «kandidātu saraksts mums ir viens no labākajiem», jo vēlēšanām esot pieteikti cilvēki, kuri atbilst morāli ētiskajiem kritērijiem. Teju visi arī esot partijas biedri.
Jaunā konservatīvā partija dibināta tikai šā gada maija vidū uz vairāku citu politisko spēku biedru bāzes. To veidoja tā Pilsoniskās savienības daļa, kas nepievienojās Vienotībai, bet apvienojās biedrībā Demokrātiskie patrioti, tās redzamākais pārstāvis bija Saeimas deputāts Dāvis Stalts, kurš kā līvs kandidē Kurzemē. Viņš Saeimā ievēlēts no NA, bet nesapratās ar partijas vadību un kļuva par neatkarīgo deputātu. No šīs biedrības ir arī Kurzemes saraksta līderis Krišjānis Feldmans. Kandidātu sarakstā ir neliela grupa, kura atstājusi Tēvzemei un brīvībai/LNNK. Pazīstamākais ir Jānis Tomels, kurš tēvzemiešos bija 14 gadu un aizgāja no partijas reizē ar J. Bordānu, kurš savukārt tajā bija pavisam neilgu laiku. J. Tomels ir Engures novada deputāts un saraksta līderis Zemgalē, kur listes galvgalī kandidē arī populārais vetārsts Juris Tolpežņikovs - viņš nav nevienā partijā, bet arī iepriekš startējis no Nacionālās apvienības.
Vēl viena neliela grupa ir atnākusi no Reformu partijas. Viņu vidū redzamākais ir Kandavas novada domes deputāts Dainis Rozenfelds, kuram ir ļoti ilga politiskā pieredze. Tā gūta arī Latvijas ceļā, kur viņš bija ģenerālsekretārs, bet partiju nācās atstāt pēc LC neveiksmīgā starta Saeimas vēlēšanās 2002. gadā. Reformu partijā iepriekš bija arī Valsts zemes dienesta analītiķis Māris Grīnbergs.
Ne visas lokomotīves pazīstamas
Ar visā Latvijā populāriem kandidātiem nav nodrošinātas pat kandidātu sarakstu pirmās trīs vietas vēlēšanu apgabalos. Pazīstamākie no sarakstu līderiem ir D. Stalts, folklorists Austris Grasis, atvaļinātais brigādes ģenerālis Gundars Ābols Vidzemē, kā arī Latgales saraksta lokomotīve dzejniece Eva Mārtuža, kuras dēls Jānis Mārtužs arī kandidē vēlēšanās. Vidzemē ar otro numuru pieteiktais Raitis Sijāts arī ir politikā vairāk nekā desmit gadu, viņš bijis Jaunajā laikā un Pilsoniskajā savienībā. Savukārt Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Aldis Lieljuksis ir tikai ceturtais Rīgas apgabalā aiz Valsts probācijas dienesta nodaļas vadītājas Jolantas Eihentāles - viņa ir izpelnījusies augstu vietu sarakstā, jo ir partijas kanclere jeb ģenerālsekretāre.
Pārlūkojot sarakstu, redzams, ka pazīstamākie pārstāvji ir piesaistījuši kandidātus no savām teritorijām vai jomām, kuras pārstāv. No JKP vēlēšanām ir pieteikti vairāki ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un jaunsardzi saistīti cilvēki. Partijas vadība skaidro, ka uz drošības un tiesiskuma jautājumiem kampaņā būs likts uzsvars. Arī šajā ziņā jūtama sakritība ar Nacionālo apvienību. Tāpat ir vairāki kandidāti no Kandavas, Engures un Tukuma novada. Augsta vieta sarakstā ir arī no Reformu partijas Tukuma novada domē ievēlētajam Agrim Zvaigzneskalnam. Nedaudzo sarakstā iekļauto pašvaldību pārstāvju vidū vēl ir no Vidzemes partijas Ķeguma novada domē ievēlētais Kristaps Rūde, kā arī Dundagas novada deputāts Ansis Roderts.
Par iespēju iekļūt Saeimā vēlas pacīnīties gan juristi, valsts pārvaldes darbinieki, skolotāji un būvinženieris, gan austrumu cīņas skolas instruktors, skaistumkopšanas salona vadītājas asistente, autobusa vadītājs, bērnudārza sargs, sūkņu iekārtas operators, kāda uzņēmuma ēkas uzraugs. Sarakstā ir 97 kandidāti, un tā veidotāji atzīst, ka nav izdevies izpildīt apņemšanos - pieteikt 100 pretendentu. Grūtības radušās Latgalē, kur palikušas vakances, atzina viens no partijas vadītāja tuvākajiem sabiedrotajiem J. Tomels. Viņam par piedāvāto sarakstu neesot kauns, jo visi esot savā darbavietā cienīti cilvēki. JKP piesaka pārstāvjus no 36 teritorijām.