bezdarbnieks
Mēs ar nepacietību gaidām septīto decembri, kad Īrija pieņems budžetu. Mūsu ģimene ir stipri atkarīga no budžeta. Taču sagaidāms, ka lielu izmaiņu nebūs. Pašlaik ir runa par 5% samazinājumu sociālajā budžetā salīdzinājumā ar pērno gadu. Tas skars bezdarbnieku pabalstus un arī bērnu pabalstus. Es domāju, ka Īrijas valdība paliks pie šā varianta. Līdzīgs samazinājums bija iepriekšējā budžetā. Ja procenti būtu lielāki, īri ietu uz barikādēm, jo viņiem ir ļoti eksplozīva mentalitāte. Īri ir pieraduši pie materiāla komforta. Vesela paaudze īru nezināja, kas ir naudas trūkums. Tagad viņi streso par gaidāmajiem samazinājumiem.
Es jau otro gadu esmu bezdarbnieks, pašreiz ar darba biržas starpniecību mācos datoru un datortīklu apkalpošanu. Man ir studenta statuss. Summa, ko saņemu, ir līdzīga bezdarbnieka pabalstam. Samazinājums nebūs traģisks, un nākotnē skatos optimistiski. Īrijā ir stingra sociālā programma, un es domāju, ka viss beigsies labi. Es jūtos droši. Latvijā savulaik dzīvoju no algas līdz algai un vienalga naudas nepietika. Biju spiests aizņemties. Īrija nav tā vieta, kur valsts liktu savus iedzīvotājus lielu problēmu priekšā.
Ritma Prokopčenko
apkopēja un pirmsskolas skolotāja
Es nedomāju, ka budžeta konsolidācija atstās lielu ietekmi uz manu ģimeni. Gan man, gan manam vīram ir darbi uz pilnu slodzi. Es strādāju vienā iestādē par apkopēju, par ko saņemu algu, un esmu brīvprātīgā pirmsskolas skolotāja Latviešu biedrības Īrijā (LBĪ) latviešu bērnu nedēļas nogales skoliņā Saulgriezīte. Mūsu ģimenē ir trīs bērni - jaunākajai meitai ir septiņi gadi, dēlam 16, vecākajai meitai 23. Viņa ir nodibinājusi savu ģimeni un audzina trīsgadīgu bērnu.
Izskatās, ka mums samazināsies bērnu nauda par dēlu un jaunāko meitu. Dzirdējām, ka tie varētu būt 5%. Par māju un visus rēķinus samaksāt varēsim. Lielāku iespaidu sociālā budžeta apcirpšana atstās uz manas meitas ģimeni, jo viņa pati nestrādā un vīram ir darbs uz pusslodzi galdniecībā. Viņi ir aprēķinājuši, ka visi samazinājumi varētu kopā veidot simt eiro mēnesī, kas ir daudz vienai ģimenei. Pieļauju, ka rēķini par gāzi un elektrību varētu palielināties. Tāpat jaunums būs papildu maksa par ūdeni 170 eiro mēnesī, ko ieviesīs no nākamā gada. Precīzi gan nezinu, kā to iekasēs - vai no mājas kopā vai no katras mājsaimniecības. Cik noprotu, jaunās normas ietekmēs nesen Īrijā iebraukušos. Mēs šeit esam jau sen. Sakarā ar gaidāmajām pārmaiņām daudzi no šejienes latviešiem jau ir pārvākušies uz Angliju vai Vāciju vai meklē vietu Ziemeļamerikā.
Erita Ivanova
apkopēja rūpnīcā
Es strādāju, un tieši manu dzīvi paredzamā apgriešana neietekmēs. Domāju, ka, neskatoties uz sociālā budžeta samazināšanu, Īrijas latviešiem vienalga būs pietiekami naudas, lai samaksātu īri un citus rēķinus un aizsūtītu naudu arī Latvijā palikušajiem. Gandrīz visi, kurus es šeit pazīstu, materiāli atbalsta savus tuviniekus dzimtenē - mazbērnus, bērnus, tēvu un mammu. Dzirdēju ziņās, ka palielinās ienākuma nodokli, tomēr tas mūsu iztikšanu būtiski neietekmēs. Pašreiz ir spēkā kārtība, ka ienākuma nodokli neatvelk no tiem, kuru ienākumi nepārsniedz 300 eiro nedēļā. Tie šeit skaitās trūcīgi ļaudis. Valdība vēlas šo slieksni samazināt līdz 280 eiro nedēļā.
Vedekla gaida bērniņu, un viņai darba drošības dēļ aizliedza strādāt. Tagad viņa saņem 190 eiro pabalstu nedēļā. Par laimi, maksu par ūdeni tomēr no nākamā gada neiekasēs - no tā atteikušies. Cenas arī nesola celt. Pārtika ir lētāka nekā Latvijā - divi litri piena maksā 1,29 eiro. Nepatīkamākais šejieniešiem varētu izrādīties bērnu naudas samazinājums. Bet no apkārtējiem nedzirdu, ka kāds kurnētu. Paldies Īrijai, kas devusi mums iespēju strādāt un pelnīt.