Jānis Butkevičs
Prioritāro nozaru izcelšana Latvijas uzņēmējus sadala divās frontēs - uzņēmējos, kas var cerēt uz lielāku valsts atbalstu, un tādos, kuriem šī iespēja ir liegta. Pozitīvais aspekts - valsts ir definējusi attīstības prioritātes un mērķtiecīgi kāpinās prioritāro nozaru uzņēmumu konkurētspēju ārvalstu tirgos. Negatīvais - «aiz svītras» atstāti daudz uzņēmumu, kas jau šobrīd strādā eksportam. Tāpat arī tādējādi mazinās uz iekšējo patēriņu orientēto ražotāju konkurētspēja un palielinās importa pieauguma risks.
Reindustrializācijas fonda ideja ir atbalstāma, un tā jāskata kopsakarībā ar Attīstības institūcijas izveidi, par kuru tiek runāts jau gadiem. Skaidrai vīzijai par Attīstības institūciju jābūt jau šodien, ja valdība vēlas to sasaistīt un «iedarbināt» līdz ar nākamo ES fondu plānošanas periodu. Tomēr, arī negaidot fonda izveidi, valdība var īstenot pasākumus «reindustrializācijai», piemēram, sniedzot atbalstu industriālo parku attīstībai Latvijā. Šajā jomā LTRK jau ir sākusi sarunas ar Ekonomikas ministriju un cer uz pozitīvu risinājumu.
Latvijas «cilvēkkapitāls», iespējams, ir pārvērtēts. To apliecina pēdējā laikā aktualizējušās diskusijas par profesionālās un augstākās izglītības kvalitāti, kā arī fakts, ka daudz profesionāļu pārceļas strādāt uz citām valstīm (var minēt IT speciālistu «migrāciju» uz Igauniju). Nenoliedzami Latvijā ir daudz augsta līmeņa speciālistu, tomēr fundamentālu strukturālu reformu neesamība izglītības sistēmā un darbaspēka izbraukšana situāciju darbaspēka tirgū tikai pasliktina.
Viens no galvenajiem priekšnosacījumiem, lai Latvija pelnītu - maksimāli efektīva esošo resursu izmantošana. Pētījumi par valsts aktīvu pārvaldīšanu liecina, ka valsts īpašumu efektīvāka pārvaldīšana ik gadu valsts budžetā dotu līdz 75 miljoniem latu. Protams, šo līdzekļu iegūšana no valdības prasa lielāku resursu ieguldījumu nekā mehāniska nodokļu palielināšana. Pozitīvi vērtējams fakts, ka Ekonomikas ministrija domā par problēmas risinājumiem.
Cits būtisks nosacījums - starptautiski konkurētspējīga, tajā skaitā no ārvalstu investīciju piesaistes aspekta, uzņēmējdarbības vide. Svarīgi, lai šī vide būtu uzņēmējiem draudzīga ne tikai uz «papīra», bet arī praksē.