Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +4 °C
Daļēji apmācies
Pirmdiena, 18. novembris
Doloresa, Aleksandrs, Brīve

Leģionāru piemiņas gājienu labprāt liegtu

Brīvības pieminekļa laukums 16. martā atkal varētu kļūt par sadursmes vietu atšķirīgiem uzskatiem par Otrā pasaules kara notikumiem. Ja ikgadējais leģionāru piemiņas gājiens notiks, tā sauktie antifašisti pulcēsies uz skaļu protesta mītiņu.

Labāk, lai lemj tiesa

Rīgas domes sasaukumam, kuru vada Saskaņas centra un LPP/LC koalīcija, šis būs pirmais 16. marts, un lēmums par pasākumu saskaņošanu vai neatļaušanu pašvaldībai jāpieņem vēlākais nākamās nedēļas sākumā. Lai «neuzkurinātu kaislības», amatpersonas atturas komentēt iespējamo lēmumu, aizbildinoties, ka no drošības iestādēm vēl nav saņemti visi atzinumi par sagaidāmo apdraudējumu.

Taču Dienas rīcībā ir neoficiāla informācija, ka domes politiskā vadība vēlas aizliegt visus pieteiktos pasākumus neatkarīgi no tā, ko ieteiks drošībnieki. «Iepriekšējo tiesu precedenti liecina, ka tas neko daudz nedod un pasākumi tik un tā notiek, bet politiķi var pateikt - mēs aizliedzām, bet tiesa atļāva,» motivāciju šādam lēmumam skaidro kāds pašvaldības darbinieks.

Spiediens uz domniekiem nāk arī no Maskavas, ar kuru Rīgai veidojas cieša draudzība. Krievijas vēstnieks Latvijā Aleksandrs Vešņakovs vēl decembrī BNS izteica cerību, ka «Rīgas vara ieklausīsies saprāta balsī un nepieļaus bijušo SS leģionāru heroizāciju».

No iekšlietu struktūrām gan pagaidām nepienāk ziņas, kas varētu būt par iemeslu, lai pieteiktie pasākumi nenotiktu. Iekšlietu ministre Linda Mūrniece (JL) tikai min, ka «dienesti ir gatavi 16. martā nodrošināt sabiedrisko kārtību un drošību, novērst iespējamās provokācijas un nepieļaut masu nekārtības». Cik stingri varētu būt drošības pasākumi un vai ap Brīvības pieminekli tiks izliktas drošības barjeras, Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieks Andris Dzenis telekompānijai LNT otrdien vēl neatklāja. Viņš sacīja, ka policija turpina analizēt notikumu attīstību.

Plāno ziedu nolikšanu

Līdz otrdienai, kas bija pēdējā diena 16. marta pasākumu pieteikšanai, pašvaldībā saņemti trīs iesniegumi, stāsta Rīgas izpilddirektora Jura Radzeviča (LPP/LC) preses sekretārs Uģis Vidauskis. Izpilddirektora vadītā komisija izlemj, vai atļaut pasākumus. Pirmā gājienu pieteikusi organizācija Daugavas vanagi Latvijā, kas pārstāv latviešu leģionā karojošos. Pēc dievkalpojuma Doma baznīcā iecerēts doties līdz Brīvības piemineklim un tur nolikt ziedus, pieminot karā kritušos. Pasākumā, kas notiks no plkst. 11-14, varētu piedalīties ap 300 cilvēku.

Kā ierasts, tajā pašā laikā pie Laimas pulksteņa pret gājienu iestāties vēlas Latvijas Antifašistiskās komitejas (LAK) biedri. «Neviens nav tiesīgs aizliegt kādam nolikt ziedus, bet, tā kā katru gadu 16. martā tiek sarīkots gājiens par godu Waffen SS karavīriem, turot rokās Latvijas karogus, uzskatu, ka tas mūsu valstī nav pieļaujams,» saka komitejas aktīvists Josifs Korens. LAK rakstveidā lūgusi mēram Nilam Ušakovam (SC) gājienu nepieļaut un solījusi tādā gadījumā atsaukt arī savu akciju.

Protestu «pret valdošās koalīcijas antitautisko būtību un ekonomisko nespēku» pie pieminekļa pieteicis arī Jurijs Kotovs, kurš šajā dienā aktivizējas katru gadu. 2007. gadā viņš centās sarīkot denacionalizēto namu īrnieku gājienu, taču solīto 200 dalībnieku vietā atnāca nepilns desmits. Pašvaldība jau ir lūgusi J. Kotovam mainīt pasākuma vietu vai laiku, jo Daugavas vanagu pasākums pieteikts pirmais.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kas notika citus gadus?

16. martā tiek pieminēts latviešu leģions, ko nacistiskās Vācijas režīms izveidoja cīņai pret padomju karaspēku. Pirmie oficiāli atļautie leģionāru piemiņas pasākumi notika 1991. gadā. Vēlāk tajos piedalījās Valsts prezidents Guntis Ulmanis, deputāti, ministri. Ārvalstu mediju lielās intereses dēļ kopš 1998. gada politiķu līdzdalība šajos pasākumos gājusi mazumā. 2001. gadā leģionāru organizācijas vienojās gājienu pie Brīvības pieminekļa nerīkot, lai neapdraudētu Latvijas iestāšanos NATO. Tomēr 2002. gadā pasākumus sāka pieteikt nacionālradikāļi. Paši leģionāri atzina, ka diena ir kļuvusi pārāk politizēta. 2005.gadā Kluba 415 gājienam ceļu pie Laimas pulksteņa aizšķērsoja strīpainos cietumnieku tērpos saģērbušies pretinieki, protestējot pret «fašisma atdzimšanu». 2006. gadā pasākumus neatļāva un pieminekļa apkārtni nožogoja. 2007. gadā notika gan Nacionālās spēka savienības gājiens, gan «antifašistu» mītiņš pie Kolonādes kioska. Pateicoties milzīgam skaitam policistu, fiziska saķeršanās nenotika. Salīdzinoši mierīgi pasākumi aizritēja 2008. gadā, bet pērn tie visi aizliegti, taču, neraugoties uz to, ziedu nolikšana notika.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Mantotie ēdieni

Valsts svētku nedēļā – tradīcijām un atmiņām bagātas receptes.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?