Pērn, vērojot jaunā pāra Čeha un Pias intimitāti, zoodārza darbinieki vēl nesen aizdomājās, ļoti iespējams, zebra gaida mazuli. Taču viss pārtrūka piektdienas rītā - pulksten 6 sargs ieraudzīja liesmojam zebru mājas jumtu. Gāja bojā visas trīs zebras un pārējie mājas iemītnieki - trīs strausi un dižantilopju tēviņš Olivers.
Ugunsdzēsēji ieradās ātri, taču dzīvnieku glābšanai bija par vēlu. Glābēji pieļauj, ka ugunsgrēku varēja izraisīt īssavienojums vai cita problēma elektroinstalācijās. Policija sākusi kriminālprocesu, taču šobrīd neesot aizdomu par ļaunprātīgu dedzināšanu. Tiesa, šī ugunsnelaime izgaismojusi būtisku ugunsdrošības problēmu zoodārza vecajās mītnēs. Tās nav aprīkotas ar dūmu detektoriem, tie ir tikai jaunbūvēs - tropu mājā, pelikānu mājā un žirafu mājā. Zoodārza pārstāve Laura Līdaka saka: dūmu detektori tur rada problēmas, piemēram, smalkie siena putekļi rada dūmiem līdzīgu efektu, un detektori bieži iedarbojas. Arī videonovērošanas kameru zebru mājas tuvumā nebija. Tagad Rīgas dome gaida no zoodārza ierosinājumus, kā turpmāk rīkoties, lai novērstu iespējamās ugunsnelaimes.
Domā par jaunu māju
Zoodārzi nav pasargāti no ugunsgrēkiem arī Eiropā, vēl pērn novembrī Vācijas dienvidrietumos ugunsgrēks paņēma 26 dzīvnieku dzīvību, gāja bojā poniji, lamas, kazas. Rīgas zoodārzā pēdējoreiz ugunsgrēks bija pirms aptuveni 15 gadiem, arī zebru mājā. Toreiz dzīvnieki atradās ārā un necieta. Vainīga bijusi ēkā ierīkotā krāsns apkure, to nomainīja pret eļļas radiatoriem. L. Līdaka gan saka - šī padomju laika zebru mītne bija novecojusi un dzīvnieku turēšanai vairs īsti neatbilda. Tādēļ jādomā esot par jaunas mītnes būvēšanu.
Vecā zebru māja bija apdrošināta, taču apdrošināšanas nauda nekādi nevarētu segt jaunas mājas izveidi, stāsta Ingmārs Līdaka, Rīgas zoodārza atbalsta biedrības vadītājs. Zoodārza jaunajā projektā ir iecerēts izveidot Āfrikas savannu, taču, cik tā izmaksātu, zoodārzs nevarot atklāt.
Rīgas mēra Nila Ušakova (SC) preses sekretāre Anna Kononova saka - dome no zoodārza gaida ne tikai jaunu mītņu plānus, bet arī priekšlikumus, kā pasargāt dzīvnieku mītnes no uguns nākotnē. Pašvaldības vadība ar zoodārza vadītāju tiksies nākamās nedēļas sākumā.
Stresā skrien
Septiņu dzīvnieku nāve ugunsgrēkā zoodārzā darbiniekiem raisījusi skumjas noskaņas. Ugunsgrēkā dzīvniekus glābt nebūtu izdevies, pārdomājot notikušo, nu saka vairāki darbinieki. «Pat ja kāds būtu atrāvis vaļā staļļa durvis, zebras būtu nositušās sētā. Tas nav zirgs, kam uzlikt apaušus un aizvest kaut kur. Dzīvnieki šādā situācijā nesas bez kādas sajēgas pa taisno,» saka Guna Vītola, zoodārza Dzīvnieku kolekcijas vadītāja. Zebras uz stresu reaģē skrienot. Ne antilopes, ne zebras, ne arī strausi neesot pieraduši pie tieša kontakta ar cilvēkiem. «Ja dzīvnieks ir sastresojies un nobijies, visticamāk, ir arī agresīvs,» saka G. Vītola.
Ar zebrām Rīgas zoodārzā saistījās lieli nākotnes plāni - septiņus gadus vecajam ērzelim Čeham Vācijā Reinas zoodārzā bija aizrunātas divas jaunas draudzenes, bija doma kuplināt zebru pulciņu, stāsta G. Vītola. Pagaidām zināms vien tas - kamēr nav jaunas mājas, jaunus dzīvniekus vest uz Rīgas zoodārzu nav plānots. I. Līdaka stāsta, ka dzīvniekus visbiežāk iegūst maiņas procesā, jāmaksā ir tikai par transportu.
Kur ņemt jaunus strausus, nav problēma, saka G. Vītola. Divi no zoodārza strausiem, kas gāja bojā ugunsgrēkā, atceļoja no audzētavas Latgalē. Septiņgadīgais dižantilopju tēviņš Olivers bija pēdējais sugas pārstāvis zoodārzā. Nākotnē zoodārzs plānoja vairāk pievērsties mazāku antilopju audzēšanai.